کد خبر:196688
پ

مجلس آماده هرگونه همکاری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس طرح جمع آوری متکدیان خیابانی پایتخت را مثبت ارزیابی کرد و افزود: امیدواریم با اجرای این طرح تکدی گری در پایتخت ریشه کن شود.

جلیل مختار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با جمع آوری ۶۰۰ متکدی خارجی در خیابان‌های پایتخت، گفت: حضور اتباع بیگانه غیرمجاز در کشور تخلف آشکار و نقض صریح قانون است البته مهم نیست که اتباع بیگانه غیرمجاز در قالب متکدی باشند یا در دیگر مشاغل کشور حضور داشته باشند بلکه چیزی که مهم است حضور غیرقانونی آنها در کشور است که باید به صورت جدی به آن توجه کرد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم جلوگیری از ورود غیرقانونی اتباع بیگانه به کشور تاکید کرد و افزود: ورود اتباع خارجی  به کشور باید طبق ضوابط و مقررات خاصی انجام شود و نباید این گونه باشد که این افراد به صورت غیرمجاز به کشور وارد شده و با روی آوردن به تکدی گری موجب زشتی چهره شهرها و ایجاد مزاحمت برای شهروندان شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید به صورت جدی با متکدیان خارجی پایتخت برخورد و آنها را سریع تر به کشورشان عودت داد، تصریح کرد:  حضور غیرمجاز این افراد در کشور به ویژه در مناطق مرزی مشکلات اجتماعی و امنیتی زیادی را برای کشور به وجود خواهد آورد.

مختار طرح جمع آوری متکدیان خیابانی پایتخت را مثبت ارزیابی کرد و افزود: به طور حتم کمیسیون اجتماعی مجلس از هر طرحی که به دنبال کاهش معضلات اجتماعی در کشور باشد حمایت می‌کند؛ امیدواریم با اجرای این طرح تکدی‌گری در پایتخت ریشه کن شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، بر لزوم توجه به اشتغال متکدیان نیازمند تاکید کرد و ادامه داد: بهتر است مسئولان ذی ربط متکدیان نیازمند را شناسایی و برای اشتغال، کارآفرینی و آموزش آنها برنامه مناسبی طراحی کرده تا بتوانند منبع درآمدی برای خود داشته و از این طریق مایحتاج زندگی خود را تامین کنند.

وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی بحث ساماندهی متکدیان را به این شکل  انجام دادند که جمع آوری زباله و پاکسازی شهر را به آنها واگذار کرده و بر این اساس  به آنها دستمزد پرداخت می کنند البته نسبت به تامین غذا و پوشاک آنها هم توجه ویژه ای دارند که از این طریق چهره شهر را از وجود متکدیان پاک کرده و از سوی دیگر نسبت به زیباسازی شهر اقدام می کنند بنابراین بهتر است مسئولان کشور ما هم از چنین رویه ای برای ساماندهی متکدیان استفاده کند.

مختار با بیان اینکه می توان با طراحی برنامه ای مناسب ومنجسم نسبت به ساماندهی متکدیان کشور اقدام کرد، افزود: مجریان و سیاست گذاران در این رابطه می توانند با طراحی برنامه ای مناسب این معضل را تبدیل به فرصت کنند.

نماینده مردم آبادان در مجلس دهم، با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن طرح جمع‌آوری متکدیان خیابانی در تمامی کلانشهرهای کشور، گفت: جمع آوری و ساماندهی متکدیان در تمامی کلانشهرهای کشور برای ایجاد آرامش و آسایش در خیابان ها باید مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هرگاه معضل تکدی گری به صورت هدفمند و سازمان یافته انجام شود جرم محسوب می شود، تصریح کرد: بنابراین افراد و گروه هایی که متکدیان و کودکان کار را به صورت سازمان یافته هدایت کنند مجرم هستند و باید مجازات شوند اما تکدی گری به تنهایی جرم نبوده و مراجع قضایی نمی توانند در این رابطه حکم صادر کنند.

کلیدواژه : جلیل مختار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 − 19 =

کلید مقابل را فعال کنید