کد خبر:224502
پ

حقوق بشر آمریکایی سند رسوایی غرب

به گزارش افق نیوز/ روزنامه «جام جم» در یادداشتی نوشت: یکی از پدیده‌هایی که در جهان امروز بدرستی در مورد آن صحبت می‌شود، حقوق بشر است، اما در دنیای امروز تمدن غالب که تمدن غرب است از این ابزار حقوق بشر، ریاکارانه برای سلطه بر کشورهای دیگر استفاده می‌کند. مهم‌ترین نقض حقوق بشری که توسط غرب […]

خبرگزاری فارس: حقوق بشر آمریکایی سند رسوایی غرب

به گزارش افق نیوز/ روزنامه «جام جم» در یادداشتی نوشت:

یکی از پدیده‌هایی که در جهان امروز بدرستی در مورد آن صحبت می‌شود، حقوق بشر است، اما در دنیای امروز تمدن غالب که تمدن غرب است از این ابزار حقوق بشر، ریاکارانه برای سلطه بر کشورهای دیگر استفاده می‌کند.

مهم‌ترین نقض حقوق بشری که توسط غرب در دنیای جدید صورت گرفته، پدیده استعمار است. در جریان استعمار انسان‌های بسیاری نابود شدند و امروز نیز در استعمار نو، غربی‌ها زندان‌های مختلفی در نقاط گوناگون ایجاد کرده‌اند و حتی در درون غرب، شهروند درجه یک، دو، سه و… وجود دارد. برای شبکه رسانه‌های غرب که بلندگوهای توجیه‌کننده منافع غرب هستند، آیا انسان‌های بسیاری که امروز در پاکستان، افغانستان، عراق و یمن کشته می‌شوند با تعداد اندکی که در اتفاقات تروریستی در شهرهایی مثل لندن و برخی نقاط دیگر اروپا کشته می‌شوند، همسان هستند؟ این یکی از آلام و رنج‌های بزرگ امروز است؛ البته هر جایی که حقوقی نادیده گرفته شود، مذموم است، ولی مذموم‌تر این است که تحت عنوان حقوق بشر، انسان‌های زیادی براحتی کشته می‌شوند.

متاسفانه امروز غرب تعیین می‌کند که چه کسی بشر و چه کسی بشر نیست و متناسب با آن نهایت سوءاستفاده را علیه کلیت بشر می‌کند و این مساله‌ای است که ما از ابتدای انقلاب تاکنون با آن مواجه بوده‌ایم. در همین جا خوب است به سالگرد ترور آیت‌الله دکتر بهشتی و حمایت‌های مختلف آمریکا از تروریست‌ها از همان سال‌های ابتدایی انقلاب اشاره کرد. در سال‌های قبل از انقلاب، مردمی آنقدر از یک نظام سیاسی خسته بودند که به قیمت کشته شدن تعدادی از بهترین هایشان انقلاب کردند. در همان سال‌های ابتدایی انقلاب تعداد بسیاری از حلقه اول، دوم و سوم یاران امام توسط تروریست‌ها شهید و حلقه چهارم و پنجم هم در جنگ شهید شدند. در هیچ انقلابی به این اندازه ضدانقلاب دست به کشتار نزده بود، اما غرب در مقابل نه‌فقط از مردم ایران و رهبرانی که علیه دیکتاتوری انقلاب کرده بودند، حمایت نکرد؛ بلکه از تمام کسانی که می‌توانستند به انقلاب صدمه بزنند حمایت کرد.

ایران تابلوی تمام‌نمایی برای رسوایی حقوق‌بشر آمریکایی و غرب است. چنین رویکردی از سوی اروپا و آمریکا در قبال ایران نشان می‌دهد برای غرب منافعش مهم است و مقدس‌ترین مقدسات بشر ابزاری در دست غرب برای تامین منافعش است. به عنوان مثال، ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در معامله‌ای در قبال ۵۰۰ میلیارد دلار به کودتا در عربستان کمک کرد که قیمت آن کشته شدن هزاران انسان از این به بعد است. این درحالی است که مستبدترین نظام سیاسی در عربستان وجود دارد و هیچ فرد منصفی نظام سیاسی سعودی را حمایت نمی‌کند.در پایان نیز باید گفت با وجود شهید شدن تعداد بسیاری از بزرگان انقلاب اسلامی توسط تروریست‌ها، به تعبیر رهبر انقلاب، غرب از ابتدا تلاش کرده جای شهید و جلاد را عوض کند و این هم از عجایب تمدن امروز است.

محمدباقر خرمشاد – استاد دانشگاه علامه طباطبایی

کلیدواژه : 'محمدباقر خرمشاد'
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 3

کلید مقابل را فعال کنید