به گزارش افق نیوز «احمد تمیم عاصی»، معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان، که در راس هیاتی برای یک دیدار رسمی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، عصر روز چهارشنبه با معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار معاون وزیر دفاع افغانستان هدف از سفرش به تهران را زمینه ای برای سفر وزیر جدید دفاع افغانستان به ایران در فروردین ماه آینده و پایه گذاری فصل جدیدی از همکاری دو کشور در حوزه های دفاعی اعلام کرد.

عاصی از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص روند صلح در افغانستان قدردانی کرد و همکاری کشورهای همسایه برای به نتیجه رساندن تلاش های صلح را با اهمیت دانست.

معاون وزیر دفاع افغانستان تاکید کرد دوستی با ایران برای ما بسیار با ارزش است و تحت الشعاع روابط با هیچ کشور دیگری قرار نمیگیرد زیرا ما روابط خود با ایران را جدای از هر رابطه دیگری میدانیم.

عراقچی نیز متقابلا از درایت و هدایت رئیس جمهور افغانستان برای گشایش فصل جدیدی از همکاریهای دفاعی دو کشور قدردانی کرد و با توجه به اشتراکات مختلف و پیوندهای عمیق و برادرانه دو ملت، صلح و  ثبات و امنیت دو کشور را یکپارچه و تفکیک ناپذیر دانست.

معاون سیاسی وزیر خارجه  تصریح کرد از نگاه جمهوری اسلامی ایران روابط با افغانستان از روابط دو کشور با سایر کشورها تاثیر نمی پذیرد. وی با اشاره به وجود تهدیدات مشترک به ویژه تهدید تروریسم، لزوم همکاری نزدیک دوجانبه برای مقابله با تهدیدات را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد که همکاریهای دو کشور بتدریج به همکاری در سطوح بالاتر منجر شود.

عراقچی همچنین بر آمادگی کشورمان برای کمک به دولت افغانستان برای پیشبرد روند صلح در آن کشور تاکید کرد.