کد خبر:246599
پ

صدور حکم بازداشت برای ۱۸۶ مظنون به ارتباط با کودتا در ترکیه

در ادامه بازداشت‌های سریالی در ترکیه به اتهام عضویت در سازمان مرتبط با کودتای نافرجام ۲۰۱۶، برای ۱۸۶ نفر دیگر حکم بازداشت صادر شد.
 

خبرگزاری فارس: صدور حکم بازداشت برای 186 مظنون به ارتباط با کودتا در ترکیه

به گزارش افق نیوز/ دستگاه قضایی ترکیه امروز (جمعه) برای ۱۸۶ نفر به اتهام ارتباط با عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶، حکم بازداشت صادر کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» این افراد – که در جمعشان معلمان و دبیران اموزشی ترکیه نیز دیده می‌شود – به عضویت در سازمان «فتح‌الله گولن» متهم هستند.

همچنین عملیات‌های امنیتی برای بازداشت این افراد به صورت همزمان در ۲۰ استان شامل آنکارا، آغاز شد.

پلیس ترکیه بامداد جمعه در عملیاتی جداگانه ۸ مظنون به عضویت در سازمان گولن را در استان «مرسین» بازداشت کرد.

آنکارا سازمان گولن (واعظ و اپوزسیون آمریکانشین) را تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

دولت ترکیه به دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور، ضمن اعمال حالت فوق‌العاده در ترکیه، بیش از۵۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۵۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد.

درپی این اقدامات آنکارا بود که چندین کشور اروپایی با انتقاد شدید از نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ترکیه، توقف روند مذاکرات را برای عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، خواستار شدند. این تصمیم کشورهای اروپایی باعث بروز تنش‌های دیپلماتیک جدید با ترکیه و آغاز جدال لفظی بین سران این کشورها شد.

منبع
فارس
کلیدواژه : رجب طیب اردوغان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 61 = 68

کلید مقابل را فعال کنید