اتحادیه اروپا از منافع خود مقابل واشنگتن حفاظت می کند | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:252807
پ
موگرینی:

اتحادیه اروپا از منافع خود مقابل واشنگتن حفاظت می کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اعمال تعرفه های جدید بر واردات برخی فلزات از سوی آمریکا، گفت: این اتحادیه از منافع خود مقابل واشنگتن حفاظت می کند.

به گزارش افق نیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود : این اتحادیه از منافع خود حفاظت کرده و اقدامات متناسب را علیه واشنگتن انجام می دهد.
موگرینی با اشاره به تمایل اروپا برای مشارکت بیشتر در مذاکرات پیرامون مسائل تجاری، تاکید کرد که اتحادیه این قاره با هیچ کسی در جنگ نیست.
«ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا روز پنجشنبه از نهایی شدن اجرای طرح اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات برخی فلزات از کانادا، مکزیک و اروپا خبر داد که می تواند آغازی بر یک جنگ تجاری جهانی قلمداد شود.
دولت های مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا پس از اعلام این خبر، با انتقاد شدید از کاخ سفید، طرح‌ هایی مقابله‌جویانه را به اجرا درآوردند.
«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی تنظیم می کند و همزمان با بکارگیری اقدامات تلافی‌جویانه، در تلاش‌ برای حراست از کسب و کارهای اروپایی خواهد بود.
یونکر با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز، روز بدی برای تجارت جهانی است. ما برای جلوگیری از این وضعیت، هر آنچه که می‌شد انجام دادیم.
انتظار می‌رود اروپا تعرفه‌های سنگینی را روی محصولات برندهای معروف آمریکایی اعمال کند که هزینه ای دستکم سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری برای شرکتهای این کشور خواهد داشت.
علاوه بر اروپا، مکزیک و کانادا هم که روز پنجشنبه هدف تعرفه‌های دولت آمریکا قرار گرفتند، از اجرای طرح‌های مقابله‌جویانه خبر داده‌اند.
دولت مکزیک در اقدامی جالب توجه، اعمال تعرفه‌ روی محصولاتی را هدف قرار داده است که کارخانه‌های آن‌ها در حوزه‌های انتخاباتی مورد توجه حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی کنگره آمریکا واقع شده است.
کانادا هم از اعمال ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، عوارض گمرکی روی محصولات آمریکایی خبر داده است.
«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه با حضور در یک کنفرانس خبری در این رابطه گفت: این شدیدترین اقدام تجاری کانادا طی سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم است.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

90 − = 84

کلید مقابل را فعال کنید