مقدرات شب قدر توسط خود انسان محقق می‌شود؛ شب قدر بهترین فرصت جبران معاصی است | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:253355
پ

مقدرات شب قدر توسط خود انسان محقق می‌شود؛ شب قدر بهترین فرصت جبران معاصی است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: شب قدر بهترین فرصت جبران معاصی است و مقدرات این شب توسط خود انسان محقق می‌شود.

مشهد|‌مقدرات شب قدر توسط خود انسان محقق می‌شود؛ شب قدر بهترین فرصت جبران معاصی است

به گزارش افق نیوز/ آیت الله سیداحمد علم‌الهدی شامگاه پنجشنبه در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در بارگاه منور رضوی اظهار داشت: شب بافصیلت قدر است و جزو فرصت‌هایی است که ذات مقدس پروردگار در رهگذر یک سال عمر ما قرار داده است. آنچه در میان تمام ما مطرح است این که در شب قدر مقدرات انسان معین می‌شود. این مسئله تعیین تقدیر در شب قدر به چه معناست؟

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: یعنی ذات مقدس پروردگار بنا دارد سرنوشت هر انسانی را در ظرف یک سال یا در یک عمر در یک شب معین کند و تثبیت کند؟ زمان در کار خدا موضوعیت ندارد. ذات مقدس حق مسلط بر تمام شرایط خلقت و آفرینش و مستولی بر همه موجودات است و آنچه اراده کند واقعیت پیدا کرده و بین اراده خدا و تحقق مراد فاصله نیست.

وی افزود: ذات مقدس پروردگار مقدرات هر انسانی را از لحظه ولادت وی در این دنیا می‌داند حتی قبل از ولادت انسان مقدرات و سرنوشت و تمام شئونی که در زندگانی مادی وی پیش می‌آید و خط و مسیری که اتخاذ می‌کند مشخص شده است. پس اینکه می‌گویند در شب قدر خداوند سرنوشت انسان را مقدر می‌کند به چه معناست؟

امام جمعه مشهدمقدس افزود: اساسا سرنوشت هر انسانی تعیینش به دست خود اوست و اگر بنا شد خداوند بخواهد سرنوشت ما را مقدر کند پس تمام پریشانی و اضطراب و نابسامانی و ندانم کاری در عرصه زندگی ما همه به حساب خداست. مسئله قضا و قدر به این معنا نیست که ذات مقدس پروردگار چیزی را چه بخواهیم و چه نخواهیم برای ما مقدر کرده و آنچه مقدر شده خواه و ناخواه در زندگی ما صورت می‌گیرد.

آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه قضا قانون طبیعت و قدر اندازه موجودات است گفت: این تطبیق، قضا صورت می‌دهد. از عدالت پروردگار دور است که کسی را سعادتمند کرده و کسی را بدبخت کند، مثل امشبی یعنی شب قدر سرنوشت ما به دست خود ما تعیین می‌شود. در شب قدر می‌توانیم سرنوشت خود را بسازیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ذات مقدس پروردگار شب قدر را یک فرصت برای ما قرار داده است. انسان برحسب شرایط و گرفتاری زندگی در مسیر گناه و لاابالی گری و بی مبالاتی از نظر فرمان خدا است و از خدا دور شده و مسیر خود را عوض کرده و جاده زندگی را به سمت شقاوت و بدبختی ابدی قرار داده، این انسان در نتیجه گناهان و انتخاب یک مسیر غلط و جاده خطرناک سرنوشتش فلاکت است و خدا فرصتی در زندگی او به نام شب قدر قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: این یک شب از هزار ماه بهتر است، هزار ماه ۸۳ سال است یعنی عمر کامل یک انسان است. شب قدر شبی است که برای انسان امکانات ۸۳ سال عمر فراهم شده یعنی هر عملی که امشب صورت داده شود و هر اراده‌ای که صورت بگیرد و هر عبادتی که انجام شود و عمل خیر امشب به اندازه ۸۳ سال عمر در نامه عمل انسان ثبت می‌شود و این جبران کننده همه خلاءها و معاصی و کوتاهی‌هایی است که در عرصه عمر انسان وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: خلاء و کوتاهی و معصیت انسان با عبادت امشب جبران می‌شود و در شب قدر مقدر و سرنوشت انسان تعیین می‌شود اما این سرنوشت به وسیله خود انسان تعیین می‌شود.

آیت الله علم الهدی افزود: مقدر انسان این است که خودش تصمیم بگیرد که قرار است از فردای شب قدر چگونه خدا را اطاعت کند و سرنوشت خود را چگونه تنظیم کند؟ مقدر انسان توسط خود انسان در شب قدر تعیین می‌شود. شب قدر نوزدهم، شب توبه و انابه است که خدا درب آن را به روی مومن باز کرده و شب بیست و یکم لیله الابرام است یعنی آنچه در شب قدر نوزدهم مقدر شده در این شب نهایی می‌شود و امشب شب امضا است یعنی آن تصمیمی که انسان گرفته امضا می‌شود که باید قطعا محقق و اجرایی شود.

وی بیان کرد: در این سه شب حضرت علی(ع) دست ما را گرفته و به درگاه الهی می‌برد تا ما را با خدا آشتی دهد

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − = 4

کلید مقابل را فعال کنید