یک زن عضو اخوان المسلمین شهردار پایتخت تونس شد | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:255764
پ

یک زن عضو اخوان المسلمین شهردار پایتخت تونس شد

«سعاد عبدالرحیم» از فهرست جنبش النهضه ، برای نخستین بار در تاریخ تونس امروز (سه شنبه ) به صورت رسمی به عنوان شهردار پایتخت این کشور انتخاب شد.

به گزارش افق نیوز و به نقل از تارنمای «انباء تونس»، نخستین انتخابات محلی تونس پس از انقلاب این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی ) وپس از برکناری «زین العابدین بن علی» رئیس جمهوری سابق، ۱۶ اردیبهشت ۹۷ برگزار شد و در این انتخابات فهرست النهضه ، ۳۳٫۸ درصد آرا را به خود اختصاص داد و پس از آن، جنبش نداء تونس با ۲۵٫۸ درصد در جایگاه دوم قرار گرفت.
سعاد عبدالرحیم ۵۳ ساله که مالک یک شرکت داروسازی است، نامزد النهضه و یکی از اعضای فعال گروه اخوان المسلمین محسوب می شود.
در دور نخست رای گیری برای انتخاب شهردار ، چهار نفر به نام های« لطفی بن عیسی» ، «احمد الصغیر بوعزی»،« کمال الدین ایدیر» و «سعاد عبدالرحیم» نامزد شده بودند که به ترتیب چهار رأی ، هشت رأی ،۲۲ رأی و ۲۶ رأی کسب کردند وهیچ یک اکثریت آرا را کسب نکردند در نتیجه رای گیری به دور دوم کشیده شد . دور دوم رای گیری سعاد با ایدیر رقابت کرد که با کسب ۲۶ رای به عنوان شهردار انتخاب شد و رقیبش نیز مانند دور قبل تنها ۲۲ رای به دست آورد. در این دور برخی از اعضای شورای شهرداری رای ندادند.
شهردار جدید تونس پس از انتخابش گفت، این پیروزی باعث افتخار زنان و یک پیروزی برای آنان محسوب می شود .
وی افزود، زیباسازی پایتخت، اولویت نخست او است.
در تونس به شهردار پایتخت، «شیخ المدینه » می گویند و شهردار برای مدت پنج سال انتخاب می شود. نخستین بار در سال ۱۸۵۸ برای شهر تونس ، شهردار انتخاب شد و تا به امروز این شهر ۳۱شهردار به چشم دیده است.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 − = 63

کلید مقابل را فعال کنید