تحریم شرکت‌های بزرگ روس به ضرر شرکت‌های آمریکایی و اروپایی تمام می‌شود | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:261401
پ
واشنگتن‌پست:

تحریم شرکت‌های بزرگ روس به ضرر شرکت‌های آمریکایی و اروپایی تمام می‌شود

برخی شرکت‌های روس به قدری بزرگ هستند و فعالیت آنها به قدری در جهان گسترده است که تحریم آنها به ضرر خود شرکت‌های اروپایی و آمریکایی تمام می‌شود.

به گزارش افق نیوز به نقل از واشنگتن‌پست، زمانی که وزارت خزانه‌داری آمریکا اعمال تحریم علیه اشخاص حقیقی روس نظیر اولگ دریپاسکا را کلید زد و شرکت‌های زیرمجموعه آنها را تحریم کرد، سهام این شرکت‌ها به سرعت ریخت و این افراد که غالباً متحد پوتین بودند نیز با مشکل جدی مواجه شدند.

شرکت‌های غربی معامله با آنها را متوقف کرده و به طور مثال خرید آلومینیوم را از روسآل،  بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده در روسیه، متوقف کردند.

مجله فوربس پیش‌بینی کرده است که این اقدام آمریکا دارایی‌های به عنوان مثال دریپاسکا را از ۶.۷ میلیارد دلار به ۳.۴ میلیارد دلار رساند.

اما کار به اینجا ختم نشد و تأثیر این تحریم‌ها بسیار فراتر از جغرافیای روسیه بود. تحریم‌ بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده آلومینیوم در یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آلومینیوم در جهان باعث شد تا قیمت این فلز در بازار جهانی افزایش یافته و شرکت‌های آمریکایی و اروپایی که از این فلز به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند به شدت متضرر شوند.

پس از اعتراض شرکت‌های اروپایی و آمریکایی به همراه دولت‌های خارجی به این تصمیم و تأثیرات آن، وزارت خزانه‌داری آمریکا از موضع خود در این باره عقب‌نشینی کرد و در کنار دادن مهلت بیشتر به شرکت‌ها برای متوقف کردن خرید آلومینیوم از شرکت تولیدکننده آلومینیوم روس‌آل روسیه اعلام کرد که اگر دریپاسکا از مدیریت این شرکت کنار رود، تحریم‌ها علیه روسال لغو خواهد شد.

به طور کلی تحریم شرکت‌های بزرگ توسط آمریکا بسیار چالش‌برانگیز است؛ چراکه تأثیر آنها محدود به یک منطقه یا کشور نخواهد بود. آمریکا می‌خواهد از امروز تحریم‌های جدیدی علیه روسیه شامل ممنوعیت صادرات کالاهای مرتبط با حوزه فناوری به این کشور اعمال کند و کنگره آمریکا نیز نظر مثبتی نسبت به این تحریم‌ها دارد اما این تحریم‌ها می‌تواند برای شرکت‌های نفتی و گازی اروپایی بسیار دردناک باشد.

به طور کلی در مقایسه با ایران، کوبا، میانمار و کره شمالی که پیشتر توسط آمریکا تحریم شدند، روسیه نقش بیشتری در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند که این مسئله باعث می‌شود تحریم‌ها به صورت بالقوه به عنوان یک خنجر دو لبه عمل کرده و در دیگر کشورها حتی آمریکا و اروپا نیز تأثیرگذار باشد.

ریچارد سابایا، کارشناس شورای ملی تجارت خارجی می‌گوید: روسیه بخشی از اقتصاد جهانی است و عضو سازمان تجارت جهانی نیز هست و بانک‌های این کشور با آمریکا و اروپا ارتباط دارند.

آمریکا قرار است در دور بعدی تحریم‌ها علیه روسیه پرواز شرکت ایروفلوت روسیه به خطوط پروازی با مبدأ یا مقصد آمریکا را نیز ممنوع کند.

نمایندگان مجلس روسیه تهدید کرده‌اند در صورتی‌که آمریکا به روند تحریم روسیه ادامه دهد، مسکو نیز صادرات موتور فضاپیما را به آمریکا تحریم می‌کند. آمریکا برای پرتاب ماهواره‌های خود به این موتور نیاز دارد.

تلویزیون روسیه نیز می‌گوید: مسکو همچنین می‌تواند هزینه عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان روسیه را افزایش دهد.

ولادیمیر ملوف، مشاور اقتصادی الکسی ناوالنی، سیاست‌مدار حزب مخالف دولت روسیه می‌گوید: کنگره آمریکا در شرایط کنونی به دنبال تحریم روسیه به اتهام دخالت در انتخابات آمریکاست. کنگره قصد دارد در قالب تحریم‌های جدید خرید اوراق قرضه دولتی روسیه را توسط سرمایه‌داران آمریکایی ممنوع کند. آنها همچنین می‌خواهند دسترسی برخی بانک‌های روسیه به دلار آمریکا را متوقف کنند که این مسئله به طور جدی بر نظام مالی روسیه تأثیر خواهد گذاشت.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46 − 43 =

کلید مقابل را فعال کنید