فائو:خسارت ناشی از بحران آب درکشورهای عربی افزایش می یابد | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:261642
پ

فائو:خسارت ناشی از بحران آب درکشورهای عربی افزایش می یابد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) در گزارشی پیش بینی کرد: خسارت ناشی از کمبود آب در کشورهای عربی در سال ۲۰۵۰ به ۶ تا۱۴ درصد درآمد ناخالص ملی این کشورها برسد که بالاترین میانگین جهانی است .

پایگاه خبری ‘عربی۲۱ ‘ روز چهارشنبه نوشت: در این گزارش که با همکاری سازمان فائو و بانک جهانی تهیه شده آمده است که کمبود آب می تواند از عوامل بی ثبات کننده جهان عرب باشد این در حالی است که مدیریت صحیح منابع آب، کلید رشد وثبات خواهد بود.
گزارش تاکید کرد این امر بستگی به سیاست دولت ها برای برخورد با این چالش در حال افزایش دارد .
این گزارش با عنوان ‘مدیریت آب در سیستم های ضعیف انعطاف پذیری در برابر صدمه ها وبحران های خاورمیانه وشمال آفریقا’ هشدار داد: بی ثباتی همراه با ضعف مدیریت آب می تواند به چرخه ضعیف تشدید تنش ها تبدیل شود.
بر اساس این گزارش، اقدامات لازم برای حذف این حلقه می تواند عامل اصلی تقویت ثبات باشد.
این گزارش از کشورهای منطقه خواست از سیاست های افزایش کمک ها به مدیریت طولانی مدت منابع آبی منتقل شوند.
بر اساس این گزارش، سیاست های نادرست ساکنان مناطق را در معرض آثار کم آبی ، افزایش تقاضا و تغییر آب وهوا قرار می دهد.
گزارش مذکور با تاکید بر اتخاذ رویکرد متعادل دارای تاثیر کوتاه مدت بر کم آبی، بر ضرورت سرمایه گذاری های بلند مدت از جمله تکنولوژی جدید به عنوان رشد پایدار تاکید کرد.
بر اساس این گزارش، بیش از ۶۰ درصد ساکنان کشورهای عربی در مناطق آسیب دیده ناشی از کم آبی سطحی یا عمیق در مقایسه با میانگین جهانی آن که ۳۵ درصد است متمرکز هستند.
‘پاسکال استیدوتو’ هماهنگ کننده برنامه استراتژیک منطقه ای سازمان فائو گفت: خسارت اقتصادی به معنای افزایش بیکاری ناشی از کمبود آب وفعالیت های کشاورزی است که می تواند به ناامنی غذایی واجبار مردم به مهاجرت منجر شود.
وی تمرکز بر مدیریت صحیح منابع آبی و ارائه خدمات مداوم ، فعال و عادلانه را عامل جلوگیری از کمبود آب دانست و خواستار مشارکت منطقه ای منابع آبی مشترک شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید