کد خبر:12236
پ

سفری ۱ یا ۲ روزه و فراموش نشدنی

از سمنان تابلوی به سمت ساری رو دنبال کنید . مهدی شهر ، شهمیرزاد و فولاد محله رو رد کنید . می رسید به یه دو راهی ، یه ور دامغانه یه ور ساری. باز هم برید به سمت ساری . چند کیلومتر جلوتر می رسید به تلمادره . از اون ۱۷ کیلومتر تا مقصد […]

از سمنان تابلوی به سمت ساری رو دنبال کنید . مهدی شهر ، شهمیرزاد و فولاد محله رو رد کنید . می رسید به یه دو راهی ، یه ور دامغانه یه ور ساری. باز هم برید به سمت ساری . چند کیلومتر جلوتر می رسید به تلمادره . از اون ۱۷ کیلومتر تا مقصد راهه که به قدر کافی نشونه و تابلو هست. از خروجی تهران تا اونجا با رعایت مقررات رانندگی کمتر از ۴ ساعت راهه

چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

چشمه های باداب سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف پدید آورده اند. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای ویژه اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که می دانیم در کشور ترکیه چشمه ای به نام کالاتاپار که تا حدی شبیه باداب سورت وجود دارد.

اطراف چشمه پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است.

آب چشمه شور دارای خواص معدنی زیادی است و در درمان جوش و التهابات و پوستی معجزه گر است . آب چشمه ترش نیز تقریبا بیشتر انواع سنگ ها و سموم کلیه را دفع می کند .

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در بر می گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌هایی با درختان سوزنی برگ می‌رسد، از جنوب مشرف به دره‌های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است. غرب آن را نیز روستای اروست احاطه کرده است. چشمه های اسرار آمیز باداب سورت اروست مشتمل بر سه چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ بو مزه می باشند. یکی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور می باشد و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می شود. در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد. در کناره های این دریاچه نیز رسوبات سیاه رنگی وجود دارد که همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و میگرن سودمند است. همچنین به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی کند. دو چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارند، بسیار کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروف اند. همچنین دارای آبی به رنگ نارنجی و کمی ترش مزه اند که به صورت دائمی و نشتی همانند نوشابه ایی گاز دار از دل زمین می جوشند. همچنین در اطراف دهانه چشمه ها کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.

آب های رسوبی چشمه های باداب سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین طی هزاران سال مانند آبشاری پلکانی با هنرنمایی خود دهها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه های مختلف ایجاد کرده است که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است. در یکی از این حوضچه ها که عمق نسبتا خوبی دارد و شبیه به یک جکوزی طبیعی است برخی از گردشگران وارد آن می شوند و در آن آبتنی می کنند. چشمه های باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن که دوران چهارم زمین شناسی می باشد، شکل گرفته است. البته این چشمه ها بسیار جوان هستند چرا که اگر چشمه های باداب سورت اروست را پیاده صدها متر به سمت شمال طی مسیر کنید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که به گودال زمان معروف است بطوریکه اگر وارد آن شوید به قدری مبهوت خلقت خداوند می شوید که گذر زمان را فراموش می کنید. البته این چشمه صدها سال است که خشک شده است، اما آثار بسیار زیبایی از آن باقی است و اگر این چشمه جوشان بود بدون شک جزو عجایب هستی به شمار می رفت. باداب سورت ها فقط به همین دو مکان ختم نمی شوند. مکان دیگری به نام باداب کوچک که به شورسر معروف است نیز وجود دارد که شامل دو چشمه می باشد. این دو چشمه از نظر وسعت بسیار کوچک هستند و در منطقه ایی در روستای اروست واقع اند و خواص درمانی بسیار خوبی نسبت به دیگر چشمه ها دارند. در مجموع در حریم روستای اروست سه باداب با موقعیت های جغرافیایی مختلف وجود دارد که دو تای آن زنده اند و هر کدام از چندین چشمه که دارای آب هایی با دمای معتدل می باشند، تشکیل شده اند و در همه ایام سال پر آب می باشند. دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو  و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند. خیال انگیزترین صحنه های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه های تحسین برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری می گذارد که این چشم اندازهای چشم نواز هیچگاه از روح و ذهن فراموش نمی شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می خواند.

باداب سورت در همه فصول سال زیباست و در هر فصل زیبایی های خاص خودش را دارد اما پر بازدید ترین زمان، فصل بهار و تابستان است. چراکه در فصل بهار این منطقه بسیار سر سبز و خرم است و فصل تابستان نیز زمان خوبی برای آبتنی در این حوضچه های زیبا و سرشار از مواد معدنی می باشد. از آنجائیکه باداب سورت اروست در ارتفاعات اروست واقع است، تماشای سرزمین های پست اطراف به آدمی شوق پرواز می دهد و حرکت آب بر روی پلکان ها عظمت خدای یگانه را نشان می دهد و این یعنی پله پله تا ملاقات با خدا. آری اینجا اروست است، سرزمین چشمه های طلایی، اقلیم عشق و سربلندی، سرزمین پرواز تا بیکران. به اروست بیایید تا مجذوب و مبهوت خلقت خداوند شوید!

نقشه و راههای دسترسی به باداب سورت اروست

برای رسیدن به روستای اروست از تهران شما می توانید به ترتیب زیر از جاده های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته جاده های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن تر است اما جاده های استان مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیبا تر است و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته است که گذر از آن خالی از لطف نیست. مسیر ها از این قرار است:

مسیر ۱ : تهران => سمنان => مهدیشهر => شهمیرزاد => فولاد محله => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت اروست.

جاذبه های مسیر: غار دربند مهدیشهر ، همچنین بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد و …

مسافت از سمنان تا اروست: ۱۲۰ کیلومتر

مسیر ۲ : تهران => ساری => کیاسر => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت اروست.

جاذبه های مسیر: سد شهید رجایی و دریاچه سلیمان تنگه، دریاچه میانشه و …

مسافت ها از ساری:

ساری تا کیاسر = ۶۰ کیلومتر

کیاسر تا سه راه تلمادره = ۳۵  کیلومتر

سه راه تلمادره تا سه راهی اروست – مالخواست – باداب سورت اروست = ۱۸ کیلومتر

سه راهی اروست – مالخواست – باداب سورت اروست تا محل پارک خودرو ۳ کیلومتر (جاده خاکی)

محل پارک خودرو تا چشمه باداب سورت = ۲ کیلومتر  (۱۵ دقیقه پیاده روی سبک در جاده خاکی سربالایی)

(مسیر T شکل سه راه تلمادره)

(N)  ساری <====================> سمنان  (S)

اروست

(E)

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در هفت کیلومتری شرق این روستا واقع است جاده خاکی است (که در آینده آسفالت خواهد شد). البته خودروهای سواری هم بجز در مواقع بارندگی قابلیت رفتن به آنجا را دارند.

نکته مهم: پس از اینکه به تلمادره رسیدید یک پاسگاه پلیس واقع است. جاده روبروی این پاسگاه به سمت اروست می رود. در این مسیر از روستا های پشرت، کوات و قلعه سر می گذرید و در نهایت به یک سه راهی می رسید که به سه خط معروف است (سه راهی اروست – مالخواست – باداب سورت). متاسفانه اکثر افراد در این قسمت دچار اشتباه می شوند! مسیر سمت چپ آن که آسفالته است پس از ۲ کیلومتر به روستای زیبای اروست می رسد و مسیر آسفالته سمت راست نیز به روستای مالخواست می رود. اما مسیر مستقیم که خاکی است و البته در حریم روستای اروست واقع است به سمت چشمه ها می رود.

این مسیر خاکی را باید حدود ۳ کیلومتر طی کنید. اگر این مسیر خاکی را تا آخر طی کنید ممکن است سر از یک روستای دیگر در بیاورید. پس از طی حدود ۳ کیلومتر در این مسیر خاکی برای رسیدن به چشمه ها دو راه وجود دارد که هر دو نیز خاکی است و در سمت چپ جاده وجود دارند و از نظر کیفیت فرق چندانی با هم ندارند. یکی از آن ها که دورتر است، قدیمی و دیگری جدید و البته خصوصی می باشد که متعلق به یک معدن متروکه است که در مسیرتان اول به این جاده بر می خورید. در صورت عدم تمایل می توانید به راهتان ادامه دهید تا به مسیر قدیمی و عمومی برسید. هر دوی این مسیر ها به بالای تپه ایی می رسند که چشمه ها بر روی آن واقع است.

پس اگر قصد عبور از جاده خصوصی را دارید باید سمت چپ جاده خاکی ایی را که از سه خط طی کردید را نظاره گر باشید تا به یک استخر ذخیره آب کشاورزی برسید. کنار این استخر محل پارک خودرو و یک جاده خاکی سر بالایی وجود دارد که همان جاده معدن است. البته باید آن را تا چشمه ها پیاده طی کنید مگر اینکه از خودروی شاسی بلند استفاده کنید! به علت وجود معدن سنگ متروکه باید مراقب ریزش سنگ از بالای کوه باشید. اما تاکنون گزارشی از ریزش ارائه نشده است. در صورت بی احتیاطی هیچ مسئولیتی متوجه ما نخواهد بود.

پس از آن که این جاده خاکی سر بالایی و خصوصی را طی کردید به یک کانکس نگهبانی می رسید که از آن به بعد ورود خودرو ممنوع است! ۳۰ متر جلوتر نیز چشمه ها قرار دارند.

موقعیت جغرافیایی باداب سورت اروست:

استان: مازندران/ شهرستان: ساری/ بخش: چهاردانگه/ دهستان: پشت کوه/ روستا: اروست

برای دیدن موقعیت جغرافیایی روستای اروست بر روی نقشه های مختلف، کافیست بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

 

travelingluck -۳  fallingrain-۲  maplandia-۱

 

۴-ویکی مپیا

نکته: طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ این روستا ۲۲۲ خانوار و ۸۹۵ نفر جمعیت دارد.

تصاویر ماهواره ای از وضعیت آب و هوای کشور

برای مشاهده ی تصاویر هوایی آب و هوای کشور که به صورت آنلاین توسط ماهواره های پشرفته هواشناسی دریافت می شود اینجا کلیک کنید.

همچنین شما می توانید به صورت زنده از وضعیت آب و هوای منطقه چهار دانگه ساری و روستای اروست نیز مطلع شوید. برای این کار کافیست اینجا کلیک کنید.

– درجه حرارت بین حداقل ۷ درجه سانتی گراد در سردترین ماه سال و حداکثر ۳۵ درجه سانتی گراد در گرمترین ماه سال می باشد.

– ارتفاع از سطح دریا ۲۲۰۰ متر می باشد (منطقه سرد و خشک)

– متوسط بارندگی سالیانه ۳۵۰ الی ۴۰۰ میلی متر

– میزان تبخیر آب ۸۵۰ میلیمتر

– میزان رطوبت نسبی هوا حداقل ۵۰ درصد و حداکثر ۸۵ درصد

– حداکثر سرعت وزش باد ۵۰ کیلومتر در ساعت

باداب سورت، باید ها و نباید ها

ماده ۱- ساعات بازدید از ۶ صبح تا ۹ شب می باشد و بازدید خارج از این ساعات به علت عدم وجود روشنایی کافی ممنوع است.

ماده ۲- به منظور حفظ محیط زیست از ریختن زباله بر روی چشمه ها و پلکان های آن جدا خوداری کنید و از سطل های زباله نزدیک چشمه ها استفاده فرمایید.

ماده ۳- تردد وسایل نقلیه بر روی پلکان ها و حوضچه ها اکیدا ممنوع می باشد زیرا موجب تخریب این اثر زیبا می شود. با این مورد به شدید ترین وجه ممکن برخورد خواهد شد و توسط نهاد های مسئول وسیله نقلیه توقیف خواهد شد.

ماده ۴- از راه رفتن و دویدن بر روی پلکان ها و رج آن اکیدا خودداری فرمایید. همچنین ورود به محوطه باداب سورت با کفش و پوتین آجدار ممنوع است. لذا از گردشگران عزیز تقاضا داریم کفش یا دمپائی مناسب همراه داشته باشند.

ماده ۵- از حفر گودال برروی حوضچه ها به منظور استفاده از آب و انداختن سنگ های داغ در آن و تبدیل آن به جکوزی، جدا خودداری کنید.

ماده ۶- روشن کردن آتش زیر درختان و همچنین کنار دریاچه و حوضچه ها که زیبایی اثر را از بیبن می برد ممنوع می باشد.

ماده ۷- آوردن حیوانات خانگی به داخل چشمه ها و حوضچه ها ممنوع است.

ماده ۸- این منطقه، “منطقه آزاد گردشگری” نیست لذا خواهشمندیم شئونات اسلامی را از هر حیث رعایت فرمایید.

ماده ۹- اقامت شبانه در چادر٬ کنار چشمه ها به علت “مسائل امنیتی” و از بین رفتن محیط زیست مطلقا ممنوع می باشد.

ماده ۱۰- اقامت در زمین های اطراف چشمه ها که متعلق به کشاورزان محلی می باشد اکیدا ممنوع است. در بعضی از این زمین ها سگ هایی از نژاد دوبرمن جهت نگهبانی شبانه برای جلوگیری از حمله گراز ها استفاده می شود لذا اقامت شبانه در آن ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد.

ماده ۱۱- اقامت در حسینیه روستا به دلیل برگزاری مراسم مذهبی ممنوع می باشد و اساسا فلسفه آن با کاروانسرا و هتل مغایر است.

ماده ۱۲- به تابلو های هشدار دهنده ایی که در منطقه نصب شده توجه فرمایید.

ماده ۱۳- شنا کردن در دریاچه باداب سورت اروست به علت عمق زیاد در برخی نقاط، برای افرادی که به فن شنا آشنا نیستند ممنوع می باشد.

ماده ۱۴- شنا کردن در دریاچه باداب سورت برای بانوان محترم فعلا مقدور نیست و در حال حاضر ممنوع می باشد.

ماده ۱۵- اکیدا توصیه میشود قبل از سفر به روستا جهت اقامت در ویلا ها، از طریق صفحه “امکانات رفاهی و اقامتی” اطلاعات لازم را کسب نمایید و از تشریف فرمایی سرزده جدا خودداری کنید چرا که در این صورت هیچ اتاقی اجاره داده نخواهد شد. درضمن به علت تغییراتی که در سایت ایجاد می شود، ممکن است افراد محلی از شماره ویلاها اطلاع دقیقی نداشته باشند، لذا سفر سرزده گردشگران را دچار سردرگمی خواهد کرد.

ماده ۱۶- بازدید از چشمه ها رایگان می باشد لذا از پرداخت وجه به افراد غیر جهت ورودیه خودداری فرمایید.

ماده۱۷- از آنجائیکه چشمه ها در ارتفاعات می باشد و وزش باد شرایط مناسبی جهت پرواز با کایت و چتر محیا کرده است از افرادی که قصد پرواز دارند تقاضا می شود که از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهند.

توجه: بدیهی است در صورت مشاهده موارد ۱ تا ۱۲ فرد یا افراد خاطی توسط پاسگاه اروست به مراجع ذی ربط معرفی می شوند. ممکن است برخی از افراد به این هشدار ها توجه نکنند ولی دیر یا زود با آن ها برخورد خواهد شد. اگر فرد یا افراد خاطی عضو تور گردشگری باشند به آن ها تذکر داده خواهد شد و در صورت تکرار با همکاری سازمان های مسئول مجوز آن تور به حالت تعلیق در خواهد آمد و در صورت حاد بودن خسارت مجوزشان باطل خواهد شد. چراکه این اثر به ثبت ملی رسیده است و تخریب آن به هر شکل جرم محسوب می شود و مجرم تحت پیگرد قرار خواهد گرفت. لذا از لیدر های گرامی تقاضا می شود مراقبت بیشتری نسبت به اعضای گروهشان داشته باشند. البته به هیچ عنوان قصد امنیتی کردن فضا را نداریم اما متاسفانه به علت توجه نکردن برخی از گردشگرنما ها به این مسائل که چیزی کمتر از ۵ درصد کل گردشگران و بازدید کنندگان این اثر را شامل می شوند، ما ناگزیر به برخورد با آن ها از طریق مراجع ذی صلاح هستیم.

توصیه های مفید:

۱- در صورت مواجه شدن با مشکلات امنیتی به پاسگاه روستای اروست مراجعه بفرمایید.

۲- در صورت نیاز به درمانگاه می توانید به خانه بهداشت این روستا مراجعه کنید.

۳- به علت برف گیر بودن منطقه در فصل زمستان، از آوردن وسیله ی نقلیه بدون زنجیر چرخ اکیدا خودداری فرمایید.

۴- در طی مسیر گردنه های خطرناکی وجود دارد که سقوط به دره به علت سرعت زیاد و همچنین انحراف به چپ عامل اکثر تصادفات این منطقه است لذا خواهشمندیم مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید.

۵- در طول مسیر ممکن است از روستاهای زیادی عبور کنید لذا با سرعت مطمئنه رانندگی کنید و مراقب سرعت گیر های غیر استانداردی که در ورودی هر روستا وجود دارند باشید.

۶- در طول مسیر هر لحظه ممکن است حیوانات اهلی عرض جاده را طی کنند لذا احتیاط کنید.

۷-  در صورتیکه خودرو به حیوانات اهلی برخورد کند راننده موظف به پرداخت غرامت آن می باشد.

۸- در تابستان برای روز لباس خنک و برای شب لباس گرم همراه داشته باشید.

۹- آفتاب منطقه سوزان است، لذا به گردشگران توصیه می شود که کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی همراه داشته باشند.

۱۰- از آنجایی که اغلب گردشگران از شهر تهران به این منطقه سفر می کنند توصیه می شود که از بر پایی تورهای یک روزه خودداری کنند چراکه به علت مسافت ۳۵۰ کیلومتری این چشمه ها از تهران در مجموع باید ۷۰۰ کیلومتر را در رفت و برگشت طی کنند. طی کردن چنین مسافتی در یک روز خستگی زیادی به همراه دارد، لذا گردشگران عزیز طوری برنامه ریزی کنند که دچار مشکل نشوند.

۱۱- از آنجائیکه حدود ۵ کیلومتر از مسیر چشمه ها خاکی می باشد، برخی از گروهها برای رفتن به چشمه ها از مینی بوس های روستایی به طور دربستی استفاده می کنند. لازم به توضیح است که هزینه اجاره این وسائل نقلیه حداکثر ۳۰ هزار تومان می باشد. در صورتی که راننده ای بیش از این مبلغ درخواست کرد مشخصات خودرو و راننده را برای ما ارسال کنید.

هشدار: فعلا هیچ لیدر و راهنمایی در کنار باداب سورت اروست مستقر نیست، متاسفانه افراد جوانی که سابقه سرقت دارند با معرفی خود به عنوان لیدر محلی و همچنین با وعده در اختیار گذاشتن ویلای ارزان، مبالغی را از گردشگران دریافت می کنند و سپس متواری می شوند.

اگر توضیحات فوق کمی گیجتان کرده اینجا را بخوانید:

تا سمنان رو خودتون بلدید . از سمنان تابلوی به سمت ساری رو دنبال کنید . مهدی شهر ، شهمیرزاد و فولاد محله رو رد کنید . می رسید به یه دو راهی ، یه ور دامغانه یه ور ساری. باز هم برید به سمت ساری . چند کیلومتر جلوتر می رسید به تلمادره . از اون ۱۷ کیلومتر تا مقصد راهه که به قدر کافی نشونه و تابلو هست. از خروجی تهران تا اونجا با رعایت مقررات رانندگی کمتر از ۴ ساعت راهه. خوش بگذره. در ضمن ، لطفا آشغال نریزید!/اعتدال

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری