کد خبر:205500
پ

کاهش ۱۳۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران و ۲۰۰ هزاربشکه‌‌ای عراق

منابع آگاه از نشست پشت درهای بسته کارشناسان اوپک گزارش دادند که از ایران، عراق، عربستان وهمپیمانش خواسته شده است هرکدام به ترتیب ۱۳۰ هزار بشکه، ۲۰۰ هزار بشکه و بیش از یک میلیون بشکه تولید نفت خود را کاهش دهند.

خبرگزاری فارس: کاهش 130 هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران و 200 هزاربشکه‌‌ای عراق/ سهم عربستان و هم‌پیمانانش بالای یک میلیون بشکه

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، روز گذشته نشست فنی کارشناسان اوپک در وین اتریش پشت درهای بسته انجام شد. دستور کار این نشست بررسی سهم هر یک از اعضاء از کاهش میزان تولیدنفت است. در نشست الجزیره اعضای اوپک توافق کرده بودند که سهم‌شان را از تولید کاهش دهند تا قیمت افزایش یابد. توافق آنها ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود،‌ در نشست کارشناسی باید تعیین می‌شد که هر یک ازکشورها به چه میزان باید نفت خود را کاهش دهند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه از جلسه پشت درهای بسته نشست فنی اوپک می‌نویسد که در این جلسه ایران و عراق شرایط خاصی را برای شرکت در این توافق مطرح کردند.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود گفت: عربستان سعودی و هم‌پیمانان خلیج فارس سیگنال‌هایی را مبنی بر اینکه آمادگی کاهش تولید بیش از یک میلیون بشکه در روز را دارند مطرح کردند.

قرار شد طرح الجزیره (کاهش ۸۰۰ هزار بشکه در روز) شامل همه کشورهای عضو به غیر از نیجریه و لیبی شود و کشورهای دیگر هم باید تولید خودشان را ۴ تا ۴٫۵ درصد نسبت به تولید ماه اکتبر کاهش دهند.

براساس اعلام منابع آگاه از اوپک از ایران خواسته شده تا ۴٫۵ درصد از بیشترین سقف تولیدش را که ۳٫۹۲ میلیون بشکه در روز بوده کاهش دهد و میزان تولید را به کمتر از ۳٫۷۹ میلیون بشکه در روز برساند که این رقم ۹۰ هزار بشکه در روز بالاتر از تولید ماه اکتبر خواهد بود. از عراق هم خواسته شده تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز تولیدش را کاهش دهد. بغداد همچنان در حال بحث کردن است که آیا باید این میزان کاهش را براساس برآوردهای سطح اوپک انجام دهد یا برآوردهای خودش.

یک نماینده ارشد اوپک گفت: ۸۵ درصد میزان کاهشی که اوپک اعمال می‌کند از کشورهای حاشیه خلیج فارس است اما ایران هنوز نمی‌خواهد از این کاهش سهمی داشته باشد. کشورهای غیرعضو مانند روسیه هنوز توافقی را برای کاهش تولید انجام ندادند و آنها بحث فریز نفتی را مطرح می‌کنند.

منابع اعلام کرده‌اند که این مساله باعث می‌شود که اوپک به تنهایی نتواند توازن در بازار ایجاد کند و قیمت را افزایش دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری