کد خبر:205504
پ

خروج مراکش و رهبران عرب از چهارمین نشست سران عربی-آفریقایی

مراکش و تعدادی از کشورهای عربی نشست سران عربی ـ آفریقایی را که قرار است امروز(چهارشنبه) در گینه استوایی برگزار شود، تحریم کردند.

اتحادیه آفریقا

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در بیانیه کشورهای مذکور دلیل عدم مشارکت در چهارمین نشست رهبران اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا را “نصب پرچم و شعارهای یک ماهیتی موهوم داخل سالن نشست سران” اعلام کرده‌اند.

منظور کشورهای مذکور از ماهیتی موهوم جبهه پولیساریو در صحرای غربی است که سازمان ملل آن را به رسمیت نمی‌شناسد و مراکش نیز با این سازمان شبه نظامی سال‌هاست که درگیر است.

علاوه بر مراکش عربستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، اردن، یمن و سومالی نیز اعلام کرده‌اند که در این نشستشرکت نمی‌کنند.

مسئولان برگزاری نشست رهبران عربی آفریقایی جلسه‌ای فوق العاده برای بررسی این موضوع برگزار کردند تا کشورهای مذکور را از تصمیم خود منصرف کنند.

جبهه پولیساریو که در سال ۱۹۸۲ به عضویت اتحادیه آفریقا درآمد، برسر منطقه صحرای غربی با مراکش درگیر است و همین امر باعث شد که مراکش در سال ۱۹۸۴ رسما از این اتحادیه خارج شود. رباط امسال بعد از ۳۲ سال بار دیگر به اتحادیه آفریقا بازگشت.

مراکش منطقه صحرای  غربی را بخشی از خاک خود می‌داند اما جبهه پولیساریو که سال‌ها برای آزادی این منطقه از استعمار مبارزه کرده خواهان به رسمیت شناختن این منطقه به عنوان یک کشور مستقل است و خودمختاری اعطا شده از سوی مراکش را قبول ندارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری