کد خبر:207104
پ

آیت‌الله علم‌الهدی: خودمختار نامیدن مشهد، تقابل مستقیم با امام است

همین کنسرتی که من بر روی آن تأکید می‌کنم به خاطر اینکه ابزار گناه است و فسق و فجور و حرکات ناهنجار در آن است با آن مخالفم چراکه نباید گناه در شکل جمعی و منکرات شرعی در حریم حرم شکل بگیرد. 
 

علم الهدی آیت‌الله علم‌الهدی: خودمختار نامیدن مشهد، تقابل مستقیم با امام است

آیت الله علم‌الهدی در مراسم تجلیل از خادمین زائرین پیاده که صبح امروز در حسینیه دفتر امام‌جمعه مشهد برگزار شد، اظهار داشت: شما خادمان با اخلاص در درگاه ولایت هستید که در درگاه خدمات خالصانه زائر پروری، مقام اشباع خالص را به امام زمان (عج) خود ارائه دادید.

 

وی افزود: شما بهترین راه را برای نفوذ در قلب امام استفاده کردید، چراکه خدمات خالصانه شما از مهمانان ایشان بوده است و این بهترین راهی بوده که قلب آن حضرت متوجه شما شده است.

 

امام‌جمعه مشهد با بیان اینکه ویژگی این جلسه مخلصانه و صمیمانه همشهری‌گری است، تصریح کرد: ما باید با شهروند هر شهر دیگری تفاوت داشته باشیم و این به معنی آن نیست که مسائل رفاهی نیاز نداشته باشیم اما نکته مورد اهمیت این است که شهر ما حریم امام است.

 

علم‌الهدی ادامه داد: بین حریم و حرم رابطه‌ای وجود دارد و حریم از حرم جدا نیست و این طبق آموزه‌های دینی ما و فرهنگ دینی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد: خداوند اولین و آخرین حرمی که برای خود انتخاب کرد کعبه و مسجدالحرام بود و برای آن حریمی به نام مسجدالاقصی قائل شد و آن سرزمین حرم است که طبق آن نباید هیچ حیوانی را مورد آزار قرارداد و هیچ حیوانی شکار نشود و هیچ کافری حق ندارد وارد این حریم شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: حرم خداوند مورداحترام واقع‌شده و طبق قرآن، حریم آن‌هم به نام سرزمین حرم نام‌گذاری شده است و در پی آن حرم امام رضا (ع) هم حریم دارد و حریم آن شهر مشهد است چراکه شهر مشهد از ملک خود امام شروع‌شده و اگر به تاریخ نگاه کنیم اینجا شهری وجود نداشته بلکه دو باغی بوده که امام یکی از آن‌ها را خریده و درواقع اولین شهروند این شهر امام و اولین ملک شهری ملک خود امام است.

 

علم‌الهدی افزود: مشهد تا هرکجا که توسعه یابد حریم حرم است، زیرا شهری است که به برکت وجود امام رشد و توسعه پیداکرده و این شهر باید به‌عنوان حریم حرم ویژگی‌های متناسبی داشته باشد و شهروندان آن‌هم باید فرهنگی متناسب با حریم امام پیدا کنند.

 

وی تصریح کرد: مشهد تنها شهری است که محترم و مقدس است و پسوند مقدس بودن دارد یعنی باید قداست آن حفظ شود و همان‌گونه که در حریم خداوند هیچ کافری حق ندارد وارد شود، در مشهد هم این‌گونه است و مقدس بودن مشهد مولد قانون حریم امام است.

 

امام‌جمعه مشهد ادامه داد: این حریم حرم است که زنان بدحجاب و بی‌حجاب نباید ظاهر شوند و به عبارتی این مقتضای‌‌ همان حریم است و مثلاً همین کنسرتی که من بر روی آن تأکید می‌کنم به خاطر اینکه ابزار گناه است و فسق و فجور و حرکات ناهنجار در آن است با آن مخالفم چراکه نباید گناه در شکل جمعی و منکرات شرعی در حریم حرم شکل بگیرد.

 

علم‌الهدی تصریح کرد: اولویت ما خواسته امام، به حرمت گذاشتن به حریم امام است و این حرف‌هایی که می‌گویند شهر منحصر طلب شده و خودمختار درواقع تقابل مستقیم با شخص خود امام است.

 

وی خاطرنشان کرد: این مقتضای حریم است و درواقع شرایط محیط امام این است و قداست آن باید حفظ شود و هر حرفی خلاف آن، بدون اهمیت گوینده، خلاف قانون الهی است و درواقع خلاف حکمیت امام است.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی تأکید کرد: ما به‌عنوان شهروندان مشهدی باید قبول کنیم که در حریم حرم زندگی می‌کنیم و باید شرایط و لوازم و موقعیت‌های این حریم را بپذیریم و درواقع موقعیت این حریم اقتضا می‌کند که ما متفاوت از سایر شهر‌ها رفتار کنیم.

 

علم‌الهدی با اشاره به اینکه باید فرهنگ عملیاتی شهروندان مشهدی خاص باشد، گفت: ما به‌عنوان شهروندان باید بدانیم هرکسی و با هر انگیزه‌ای وارد این شهر شود مهمان امام است چراکه در رأس همه‌کاره‌ای او زیارت ایشان است و ما به‌عنوان ساکنین حریم باید در فرهنگ زندگی خود جا بیندازیم که ما مهمانداران مهمانان امام هستیم.

 

وی با اشاره به اقدامات مردمی شهروندان در دهه آخر صفر گفت: این در شأن امام نیست که مهمان امام در شرایطی قرار بگیرد که زیبنده او نیست و مثلا در پارک‌ها و پارکینگ‌ها چادر بزند، درحالی‌که آ‌ن‌ها اغلب مهمانان مخلصی هستند که جزء اقشار آسیب‌پذیرند.

 

امام‌جمعه مشهد با بیان اینکه طبق آمار‌ها فقط۶۰ درصد هتل‌های پنج ستاره شهر در ایام شلوغی پر است، افزود: این به معنای آن است که ۴۰ درصد هتل‌ها خالی است درحالی‌که زائران و مسافران زیادی امکان استفاده از این هتل‌ها را ندارند و من بار‌ها گفته‌ام که هتل‌های ۵ ستاره مشکل شهر را حل نمی‌کند.

 

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: من تأکید کرده‌ام که ما به زائرسرای ارزان‌قیمت برای زائران نیازمندیم و این چند زائرسرا و بنیاد زائری که ایجادشده کار بسیار درستی است که تا سال آینده شهر زائری را خواهند ساخت که ۴۰۰ هزار نفر را اسکان می‌دهد و بااین‌وجود مشکل بسیاری از زوار حل خواهد شد.

 

وی ادامه داد: مسئله مهم فرهنگ مشهدی است، یعنی یک مشهدی که وضعیت نا‌به سامان زائری را در گوشه خیابان می‌بیند باید احساس مسؤولیت کند و این فرهنگ در همه شهروندان نهادینه شود که در برابر مه‌مان امام مسؤول است.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: حرکت امسال شما حرکتی فرهنگ‌ساز بود و من باخبر شدم که عده زیادی خانه‌های خود را در اختیار زوار قراردادند و در کنار آن از آن‌ها مهمان‌داری کردند و غذا پختند و اتومبیل‌های خود را ارائه دادند و این شروع حرکتی فرهنگ‌ساز است.

 

علم‌الهدی تأکید کرد: ساکن حریم باید بداند در برابر مهمان مسؤول است و این احساس مسؤولیت بسیار ارزشمند است و این فرهنگی که شما امسال اجرا کردید باید به فرهنگ مشهدی تبدیل شود یعنی اینکه شهروندان مهمان‌داران امام هستند و این دنیا و آخرت همه شمارا تضمین می‌کند.

 

وی ابراز امیدواری کرد این حرکت و این فرهنگ در میان همه اقوام و دوستان و آشنایان توسعه یابد و خاطرنشان کرد: این فرهنگ باید فرهنگ عظیم شهری شود که مشهدی‌ها مهمان‌داران امام هستند و در تمام ایام سال این فرهنگ وجود خواهد داشت.

 

امام‌جمعه مشهد در پایان با تشکر از آستان قدس رضوی با اطعام روزانه ۱۲۰ هزار نفر از زائران گفت: اگر مردم حضور فعالی داشته باشند نوبت به آستان قدس نخواهد رسید.

 

ایلنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری