کد خبر:207198
پ

واعظی: ایران و ترکیه در کنار هم می‌توانند وضعیت نابسامان منطقه را حل و فصل کنند

نماینده ویژه ریاست جمهور ایران گفت: اگر ایران و ترکیه در کنار هم قرار گیرند، می‌توانند از طریق هم افزایی و همکاری مشترک با تروریسم مبارزه کرده و وضعیت نابسامان منطقه را با تفاهم و همدلی حل و فصل کنند.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و نماینده ویژه ریاست جمهور در امور ترکیه که به منظور دیدار و گفت‌وگو با همتای ترک خود در استانبول بسر می‌برد با آقای نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد و رئیس اجلاس کمیسیون مشترک ترکیه با ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش افق نیوز،  وی در این ملاقات با ابراز تسلیت به ملت و دولت ترکیه در مورد حادثه تلخ جنایتکارانه انفجار اخیر در استانبول که منجر به کشته شدن جمعی از شهروندان و نیروهای پلیس ترکیه شد، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران به شدت این قبیل اقدامات را محکوم کرده و همواره در کنار ملت و دولت ترکیه برای مقابله با تروریسم خواهد ایستاد.

واعظی در این دیدار تاکید کرد: مایلیم که موانع و محدودیتهای تجاری، بانکی و اقتصادی بین دو کشور مرتفع شود، به خصوص موانع مرتبط با اقلام غیر تعرفه‌ای که یکی از موضوعات مهم مرتبط با توسعه تجارت دو کشور می‌باشد.

وی افزود: قصد داریم در برنامه سفر آتی جهانگیری به ترکیه چارچوب مناسبی برای توسعه همکاری‌ها و روابط اقتصادی، تجاری و بازرگانی تنظیم و هماهنگ کنیم و امیدواریم سطح مناسبات اقتصادی و بازرگانی دو کشور برای دسترسی به هدف چشم انداز اقتصادی تا سقف ۳۰ میلیارد دلاری، هر چه سریعتر ارتقاء یابد.

نماینده ویژه ریاست جمهور ایران گفت: اگر ایران و ترکیه در کنار هم قرار گیرند، می‌توانند از طریق هم افزایی و همکاری مشترک با تروریسم مبارزه کرده و وضعیت نابسامان منطقه را با تفاهم و همدلی حل و فصل کنند.

وی تاکید کرد: ایران و ترکیه دو قدرت مهم و تاثیر گذار منطقه هستند و بی شک تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی مابین دو کشور می‌تواند در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی نیز به طور موثر تأثیر گذار باشد.

وزیر ارتباطات با اشاره به موضوع موافقتنامه ترجیحی که در سال ۲۰۱۵ بین دو کشور امضاء شد افزود: این موافقتنامه یکی از ابزارهای مهم توسعه تجارت و رفع موانع و محدودیت‌های تجاری فی مابین دو کشور است. خصوصاً اینکه ترکیه مایل است موانع صادرات محصولات ایرانی را هم مرتفع کند. امیدواریم در سفر آقای جهانگیری به ترکیه اصلاحیه مرتبط با رفع موانع در مورد اقلام جدید کالاها را نیز میان یکدیگر به امضا برسانیم.

واعظی موضوع حمل و نقل و وجود مشکلات این حوزه را به عنوان یکی دیگر از موانع موجود در راه توسعه تجارت و صادرات میان دو کشور مورد تاکید قرار داد و افزود: باید برای از بین بردن مشکلات مرزی، گمرکی و توسعه حمل و نقل با یکدیگر و خصوصاً میان دستگاه‌های ذیربط همکاری‌های تنگاتنک و منظم برقرار شود.

وی افزود: موضوعات گمرکی، از جمله ایجاد پنجره واحد گمرکی و ساماندهی مرزهای دو کشور از جمله مسائلی است که می‌تواند امور تجاری فی مابین را تسهیل کند.

واعظی با توجه به امضای سند کاهش عوارض سوخت میان دو کشور، اعلام کرد: ایران آمادگی دارد که موضوع کاهش تعرفه سوخت برای کامیون‌هایی که به مقصد ایران کالا حمل می‌کنند را برای کامیون‌های ترک هم اعمال کند. متقابلاً انتظار داریم از سوی ترکیه هم اقدام مشابه در مورد کامیون‌های ترانزیت ایرانی برقرار شود.

وزیر ارتباطات در این دیدار اهمیت حل و فصل موضوعات بانکی و توسعه روابط بانکها و از جمله افزایش همکاری میان بانکهای مرکزی دو کشور را خواستار شد.

واعظی در پایان موضوع توسعه همکاری‌های انرژیک در حوزه نفت و گاز و افزایش صادرات محصولات نفتی و پتروشیمی را از جمله دیگر موارد اساسی در حوزه توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور برشمرد و اظهار امیدواری کرد، در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور ایران به ترکیه بتوانیم به نتایج مطلوبی در این حوزه نیز دست یابیم.

نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به نماینده ریاست جمهور ایران و هیئت همراه در خصوص موضوعات مطرح شده تاکید کرد: ترکیه تمام تلاش خود را برای توسعه روابط و همکاریهای دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با ایران معطوف داشته و مصمم هستیم هر چه سریعتر ضمن ایجاد تسهیلات لازم، موانع موجود در امر توسعه روابط اقتصادی خصوصاً به منظور دستیابی به چشم انداز ۳۰ میلیارد دلاری مورد نظر روسای جمهور دو کشور را مرتفع کنیم.

در پایان طرفین ضمن تاکید بر اهمیت توسعه مبادلات گردشگری دو جانبه میان ایران و ترکیه با توجه به نزدیکی و تقارب فرهنگی مردمان دو کشور و اثرات اقتصادی و تجاری این گونه مراودات، بر اهمیت و ضرورت مشارکت موثر خصوصاً در امر همکاری مشترک بخش‌های خصوصی و تبادل تجربه و دانش فنی در این حوزه، میان دو کشور تاکید کردند.

واعظی شب گذشته در رأس یک هیئت بلند پایه از مسئولین دستگاه‌های ذیربط اقتصادی و سیاسی کشورمان به استانبول سفر کرده است .

منبع: تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری