کد خبر:207552
پ

بزرگ‌ترین شکست آمریکا و حامیان تروریسم در حلب رقم خورد/ تغییر موازنه قدرت به نفع محور مقاومت

کارشناس مسائل غرب آسیا آزادسازی حلب را بزرگ‌ترین شکست آمریکا و حامیان تروریسم خواند و گفت: با آزادی حلب موازنه قدرت به نفع محور مقاومت تغییر کرد.

خبرگزاری فارس: بزرگ‌ترین شکست آمریکا و حامیان تروریسم در حلب رقم خورد/ تغییر موازنه قدرت به نفع محور مقاومت

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص آزادسازی حلب به اهمیت استراتژیک شهر حلب اشاره کرد و گفت: حلب دومین شهر بزرگ سوریه و دارای اهمیت تاریخی است و به لحاظ جغرافیایی حلقه ارتباط شمال و جنوب این کشور است.

هانی‌زاده اضافه کرد: از سال ۱۳۹۳ که گروهک‌های تروریستی شهر حلب را اشغال کردند، تلاششان بر این بود که یک جاده مواصلاتی از منطقه اعزاز در شمال حلب تا مرز ترکیه و تا درعا در مرکز مشترک سوریه و اردن ایجاد کرده و قسمت‌های شمالی و جنوبی سوریه را در دست بگیرند.

وی با اشاره به استقرار بیش از ۱۴ هزار نفر از نیروهای داعش و جبهه النصره در حلب، آن را نشانگر آن دانست که این شهر برای بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بحران سوریه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه بیشترین سلاح‌های پیشرفته هم در اختیار داعش و جبهه النصره قرار می‌گرفت، اضافه کرد: براساس گزارش‌های موجود، عربستان و قطر در طول ۶ سال گذشته حدود ۶ میلیارد دلار کمک مالی در اختیار گروهک‌های تروریستی مستقر در سوریه قرار داد‌ه‌اند.

هانی‌زاده آزادسازی حلب را بزرگ‌ترین شکست مشترک آمریکا، فرانسه، انگلیس، عربستان، قطر، ترکیه و رژیم صهیونیستی خواند و افزود: اینها بیشترین کمک‌ها را به لحاظ اطلاعاتی، لجستیکی و مالی در اختیار تروریست‌ها قرار دادند، ولی آزادی حلب موازنه قدرت را به سود محور مقاومت تغییر داد.

وی در عین حال یادآور شد: آزادسازی حلب نه فقط پیروزی دولت بشار اسد و ملت سوریه بلکه پیروزی محور مقاومت نیز هست، چون در مقابل جبهه مقابل آمریکا و اسرائیل کشورهایی چون ایران، روسیه و دولت سوریه و حزب الله قرار دارند و توانستند با آزادی حلب شطرنج نظامی سوریه را به سود مقاومت تغییر دهند.

هانی‌زاده با بیان اینکه این یک پیروزی تاریخی تلقی می‌شود، اظهار داشت: الان با آزادسازی حلب شطرنج آینده و پازل‌های خاورمیانه براساس الگوهای ایران و محور مقاومت شکل خواهد گرفت.

این کارشناس درباره آینده بحران سوریه با بیان اینکه به نظر می‌آید بحران سوریه راه‌حل سیاسی نخواهد داشت، عنوان کرد: آزادسازی حلب نشان داد که راه‌حل نظامی در عرصه‌های میدانی جواب می‌دهد، زیرا اساسا گروهک‌های ترویستی و مخالفان دولت بشار اسد اعتقادی به راهکارهای سیاسی ندارند و تنها برنده این جنگ خانمانسوز و نفسگیر محوری است که بتواند پیروزی بیشتری در عرصه‌های میدانی به دست آورد.

وی ادامه داد: اگر مقاومت بتواند ادلب، رقه و دیرالزور را از وجود گروهک‌های تروریستی پاکسازی کند به این مفهوم خواهد بود که بقیه اراضی سوریه از لوث تروریست‌ها پاکسازی شود و سال آینده میلادی یعنی ۲۰۱۷ سال پایان بحران شش ساله سوریه خواهد بود.

کلیدواژه : حسن هانی‌زاده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری