کد خبر:241953
پ

بی‌توجهی به يک فرصت استثنايی برای حضور در جام جهانی

«تمام اخباري كه در مورد معرفي آژانس‌هاي گردشگري خاص از سوي فدراسيون فوتبال جهت فروش بليت‌هاي جام جهاني‌ منتشر شده، كذب محض است و فدراسيون به شدت تأكيد دارد جلوي اين رويه را بگيرد تا هواداران فوتبال بتوانند با دريافت شخصي بليت و انتخاب تورها به تشخيص خود، كمترين هزينه را جهت سفر به روسيه پرداخت كنند. ما حتي اعلام كرده‌ايم قيمت بليت‌ها به نرخ روز خريد دلار (و نه قيمت فروش آن) محاسبه شود كه همين موضوع هم باعث صرفه‌جويي در هزينه‌ها خواهد شد.» 

حضور تيم ملي ايران در جام جهاني‌ ۲۰۱۸ اين فرصت را براي هواداران فوتبال كشورمان فراهم مي‌كند كه در مهمترين آوردگاه فوتبالي جهان بتوانند هم در كنار و همراه تيم ملي باشند و هم اين شانس را داشته باشند تا بزرگترين چهره‌هاي فوتبال جهان را از نزديك ببينند و البته لذت هواداري فوتبال در «سطح جهاني» را نيز تجربه كنند. فدراسيون فوتبال ايران، در اين دوره، كار را براي طرفداران تيم ملي راحت‌تر كرده و با گرفتن سهميه‌اي خاص از فيفا، به فوتبال‌دوستان ايراني كه از كارت‌هاي اعتباري خريد بين‌المللي برخوردار نيستند، اين امكان را داده كه بتوانند فقط با ثبت‌نام در سايت فدراسيون و واريز وجه ريالي از طريق كارت به كارت معمولي، بليت جام جهاني‌ را به نام خود خريد كنند.
به گزارش خبرورزشی،فرصت خريد بليت‌ها از طريق سايت فدراسيون فوتبال تا ۲۸ دي ماه است. به همين بهانه گفت‌وگويي با «دكتر علي خطير»، معاون اجرايي دبير كل فدراسيون و مسئول بخش بليت‌هاي جام جهاني،‌ داشتيم. دكتر خطير ابتدا در مورد روند فروش بليت‌هاي جام جهاني‌ صحبت كرد و گفت: «فروش بليت‌ها از روز نهم دي آغاز شد اما متأسفانه استقبال از اين طرح به اندازه‌اي نبود كه انتظار داشتيم و اكنون از حدود ۵۶۰۰ سهميه‌اي كه در اختيار فدراسيون فوتبال است، كمي بيش از ۲۰۰۰ بليت خريداري شده است. روند خريد بليت به اين صورت است كه افراد با مراجعه به سايت فدراسيون و با ورود به سامانه فروش بليت، ابتدا در سامانه هواداري ثبت‌نام مي‌كنند و پس از دريافت نام كاربري و رمز عبور به راحتي مي‌توانند بليت‌هاي مورد نظر خود را خريداري كنند.»
يك امكان ويژه
دكتر خطير از اين گفت كه اين روش راحت خريد بليت براي هواداران ايراني از طريق رايزني‌هاي مداوم فدراسيون فوتبال با فيفا امكان‌پذير شده: «ما با مذاكرات و نامه‌نگاري توانستيم فيفا را متقاعد كنيم كه براي هواداران داخل كشور امكان خريد بليت از طريق كارت‌هاي بين‌المللي وجود ندارد و آنها نيز پس از رايزني موافقت كردند ثبت‌نام از طريق فدراسيون ايران انجام شود و سپس اسامي ثبت‌نام شده و تأييد شده در پورتال رسمي فيفا، نامشان وارد شود.»
جلوگيري از سوء‌استفاده‌ها
 او همچنين گفت طبق تأكيد فيفا، بليت‌ها فقط به اسم اشخاص صادر مي‌شود و به همين دليل قرار نيست بليت‌هايي به صورت سهميه به آژانس‌هاي گردشگري اختصاص داده شود، بلكه فقط فيفا و در درجه بعدي فدراسيون كشورها متولي فروش بليت به نام اشخاص هستند. به اين ترتيب امكان سوء‌استفاده برخي آژانس‌هاي مسافرتي كه معمولاً در اين ايام با در نظرگرفتن «تورهاي ويژه جام جهاني‌ به همراه بليت» پكيج‌هايي با قيمت‌هاي بسيار بالا ارائه مي‌كنند، از بين مي‌رود.
صرفه‌جويي در هزينه‌هاي طرفداران فوتبال
خطير تأكيد كرد: «تمام اخباري كه در مورد معرفي آژانس‌هاي گردشگري خاص از سوي فدراسيون فوتبال جهت فروش بليت‌هاي جام جهاني‌ منتشر شده، كذب محض است و فدراسيون به شدت تأكيد دارد جلوي اين رويه را بگيرد تا هواداران فوتبال بتوانند با دريافت شخصي بليت و انتخاب تورها به تشخيص خود، كمترين هزينه را جهت سفر به روسيه پرداخت كنند. ما حتي اعلام كرده‌ايم قيمت بليت‌ها به نرخ روز خريد دلار (و نه قيمت فروش آن) محاسبه شود كه همين موضوع هم باعث صرفه‌جويي در هزينه‌ها خواهد شد.»
يك سؤال مهم
با توجه به توضيحات دكتر علي خطير در مورد صدور بليت به اسم تك‌تك افراد و ثبت آن در پورتال رسمي فيفا، مشخص نيست كه چطور بعضي از برنامه‌هاي تلويزيوني و برخي برندها در تبليغات خود، جوايز «سفر به روسيه و تماشاي جام جهاني‌ براي برندگان» را مطرح مي‌كنند چون عملاً به جز ثبت‌نام و خريد بليت از سايت فيفا (با كارت اعتباري بين‌المللي) يا از طريق فدراسيون (با واريز وجه ريالي) راه ديگري باقي نمي‌ماند و اين پروسه هم قطعاً بايد چند ماه قبل از شروع مسابقات انجام شود.
قيمت بليت‌ها و سهميه فدراسيون
بليت‌ها در سه دسته (كتگوري) بر حسب موقعيت در ورزشگاه ارائه مي‌شوند: دسته اول ۲۱۰ دلار، دسته دوم ۱۶۵ دلار و دسته سوم ۱۰۵ دلار. دكتر خطير در مورد سهميه‌ها اين‌طور توضيح داد: «فيفا به مقدار ۸ درصد از ظرفيت قابل فروش ورزشگاه‌ها، بليت به فدراسيون‌هاي تيم‌هاي شركت‌كننده در هر بازي اختصاص داده كه مثلاً براي بازي اول ايران در سنت‌پترزبورگ، اين عدد چيزي در حدود ۴۴۴۴ بليت است. از اين تعداد، ۷۰ درصد براي هواداران داخل ايران و ۳۰ درصد مخصوص هواداران خارج از ايران يا كساني است كه كارت اعتباري بين‌المللي دارند. از اين ۴۴۴۴ بليت، تعداد ۷۰۰ بليت با عنوان «بليت‌هاي خانواده فوتبال» به خود فدراسيون و اعضا و هيئت‌هاي فوتبال اختصاص پيدا مي‌كند و ۳۷۴۴ بليت ويژه «حاميان فوتبال» خواهد بود كه باز هم بين هواداران داخل و خارج از كشور تقسيم مي‌شود. در نهايت سهميه هواداران داخل ايران براي بازي اول مقابل مراكش، ۷۰ بليت براي كتگوري اول، ۶۳۸ بليت براي كتگوري دوم و ۱۹۱۴ بليت براي كتگوري سوم است و براي بازي‌هاي ديگر هم به تفكيك در سايت فدراسيون مشخص شده است.» علاقه‌مندان به خريد بليت در همان مرحله ثبت‌نام مي‌توانند به نام خود و حداكثر سه نفر همراه ثبت‌نام كنند و وجه لازم را نيز بايد واريز كنند. بعد از پايان ثبت‌نام در صورتي كه تعداد متقاضيان بيش از تعداد سهميه‌ها باشد، قرعه‌كشي انجام مي‌شود و كساني كه قرعه به نام آنها نمي‌افتد، ظرف ۱۰ روز پول خود را پس خواهند گرفت.
منبع
روزنامه خبرورزشی
کلیدواژه : دكتر علي خطير
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری