کد خبر:42499
پ

خبرنگاران جنگی با خطرات دست به گریبان هستند+تصویر

خبرنگاران جنگي نه تنها با خطرات عملي مواجه هستند بلکه از فقدان امنيت نيز رنج مي‌برند حتي اگر تبعه انگليس و يا شهروند يک کشور غربي باشند.

 

آن‌ها (خبرنگاران جنگی) با جنبه‌های مختلفی از خطر مواجهند. نخست این‌که آن‌ها آشکارا با خطر حمله عناصر نظامی واقعی مواجهند که ممکن است در قالب نیروهای رژیم اسرائیل یا تروریست‌های سوریه و یا هر نیروی نظامی دیگری وجود داشته باشند. اما از سوی دیگر خطر دیگری که این خبرنگاران با آن مواجهند عدم برخورداری از حفاظت مورد نیاز از سوی کشورهایی است که برای‌شان گزارش تهیه می‌کنند.»

هری فیر، خبرنگار بین‌المللی در غزه

مدير دفتر پرس تي‌وي و العالم در دمشق که در حمله شورشيان در سوريه مجروح شده بود براي مداوا وارد تهران شده است.

حسين مرتضي که از ناحيه لگن مورد اصابت گلوله قرار گرفته براي مداوا و خارج کردن اين گلوله در بيمارستاني در تهران بستري شد.

اين نخستين بار نيست که مرتضي در حال پوشش اخبار بحران سوريه مجروح شده است.

مايا ناصر، خبرنگار پرس تي‌وي در دمشق نيز در همين حادثه به شهادت رسید. ناصر ۳۳ ساله هنگامي که به طور زنده در حال گزارش دادن بود از سوي يک تک تيرانداز هدف قرار گرفت. ترور وي محکوميت شديد بين‌المللي را موجب شده است.

پرس تي‌وي براي بررسي بيش‌تر خطرات و موانعي که خبرنگاران جنگي با آن مواجهند با هري فير، خبرنگار بين‌المللي در غزه گفت‌وگويي انجام داده است که برگردان آن را در ادامه مي‌خوانيد.

پرس تي‌وي: به عنوان يک خبرنگار لطفا درباره خطراتي که خبرنگاران جنگي هنگام پوشش اخبار با آن مواجهند بيش‌تر توضيح دهيد.

فير: خب، آن‌ها با جنبه‌هاي مختلفي از خطر مواجهند. نخست اين‌که آن‌ها آشکارا با خطر حمله عناصر نظامي واقعي مواجهند که ممکن است در قالب نيروهاي رژيم اسرائيل يا تروريست‌هاي سوريه و يا هر نيروي نظامي ديگري وجود داشته باشند.

اما از سوي ديگر خطر ديگري که اين خبرنگاران با آن مواجهند عدم برخورداري از حفاظت مورد نياز از سوي کشورهايي است که براي‌ آن‎ها گزارش تهيه مي‌کنند. به عنوان مثال سال ۲۰۰۳ ميلادي در غزه ترور روزنامه نگاري به نام جيمز ميلر را شاهد بوديم که در حال ساخت يک مستند درباره وضعيت سياسي این منطقه بود و به دست يک سرباز اسرائيلي به قتل رسيد.

درباره پاسخ دولت انگليس (به ترور جان ميلر) هم شاهد چنين موضوعي بوديم. بنابراين خبرنگاران جنگي نه تنها با خطرات عملي مواجه هستند بلکه از فقدان امنيت نيز رنج مي‌برند حتي اگر تبعه انگليس و يا شهروند يک کشور غربي باشند. بنابراين ما خبرنگاران جنگي با تهديدهاي واقعي مواجه هستيم.

پرس تي‌وي: تعدادي از خبرنگاران ما تهديد به مرگ شده‌اند و البته يکي از آن‌ها نيز در حال گزارش دادن در سوريه به شهادت رسيد. به طور کلي به نظر شما چرا خبرنگاران به قتل مي‌رسند و يا ترور مي‌شوند؟ دليل اين مساله چيست؟

فير: خب يک توضيح بدبينانه در اين زمينه وجود دارد، اين‌که طرف‌هاي ويژه‌اي در درگيري‌هاي مختلف وجود دارند که چون نمي‌خواهند حقيقت و پيام‌هاي واقعي به سراسر جهان مخابره شود دست به اين کار مي‌زنند.

و هيلاري کلينتون، صداي شيطاني امپراطوري امريکا نيز علنا گفته است کشورش درگير يک جنگ رسانه‌اي با دشمنان خود شده است. و بنابراين مي‌توانيم بگوييم که حتي خبرنگاران هم با توجه به نوع روايتي که از رويدادها ارائه مي‌کنند، ماموران اين جنگ هستند.

و بنابراين در مورد مايا ناصر، جيمز ميلر و ساير روزنامه نگاران و خبرنگاراني که به علت ارائه واقعيت‌ها ترور شده‌اند هم بايد بدانيد که آن‌ها دانسته يا ندانسته ماموران اين جنگ بودند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری