کد خبر:265863
پ

وزیر امور خارجه آمریکا خواستار مختومه شدن پرونده شکایت ایران از دولت آمریکا در دادگاه لاهه شد

روز دوشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری، مستقر در لاهه هلند در یک جلسه استماع، اظهارات «ریچارد ویسک»، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با این شکایت را شنید. وی خواستار رد شکایت ایران در این پرونده شد.

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خواستار مختومه شدن پرونده شکایت ایران از دولت آمریکا در دادگاه لاهه جهت بازگرداندن ۱٫۷۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران شد.

پرونده‌ای که وزیر خارجه آمریکا به آن اشاره کرده مربوط به شکایت ایران از آمریکا به حکم سال ۲۰۱۶ دیوان عالی این کشور برای مصادره ۱٫۷۵ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران جهت پرداخت به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا مربوط می‌شود.  آمریکا مدعی است ایران در این بمب گذاری نقش داشته، اما تهران همواره این ادعا را رد کرده است.

روز دوشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری، مستقر در لاهه هلند در یک جلسه استماع، اظهارات «ریچارد ویسک»، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با این شکایت را شنید. وی خواستار رد شکایت ایران در این پرونده شد.

پامپئو در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه روی وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته خاطرنشان کرده است: «مدیون قهرمانان کشته شده، خانواده‌های آنها و قربانیان فعالیت‌های تروریستی ایران هستیم تا قاطعانه در برابر ادعاهای بی‌اساس ایران در لاهه بایستیم. ما در آنجا نشان خواهیم داد که شکایت ایران باید مختومه اعلام شود.»

جلسه استماع روز دوشنبه در لاهه هلند ارتباطی با دعوی حقوقی دیگری که ایران در آن از دولت آمریکا بابت تحریم‌ها شکایت کرده بود، ندارد.  در آن پرونده، دیوان بین‌المللی دادگستری چهارشنبه هفته گذشته حکم داد که ایالات متحده باید اطمینان حاصل کند که تحریم‌های یک‌جانبه‌اش علیه جمهوری اسلامی بر کالاهای اساسی یا ایمنی پروازهای مسافری اثر منفی نخواهد داشت.

دارایی‌های ایران که سال ۲۰۱۶ دادگاه آمریکایی حکم توقیف آن را صادر کرد در بانک سیتی‌بانک نیویورک نگهداری می شود. بانک مرکزی ایران در سال ۲۰۱۴ به دادگاه نیویورک برای بازگرداندن دارایی های ایران در این بانک شکایت کرده بود.

منبع
افق نیوز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

82 − = 76

کلید مقابل را فعال کنید