به گزارش افق نیوز/ سرگئی لاوروف در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی ال پائیس اظهار کرد: ما همواره بر آمادگی خود در راستای کنار گذاشتن تدابیر مبتنی بر تقابل تأکید کرده‌ایم اما با این حال اولین گام در این جهت باید از سوی اتحادیه اروپا برداشته شود که پیشتر دست به اعمال تحریم زده است.

لاوروف گفت: ما امید داریم که در نهایت عقل سلیم غالب شود. به طور منطقی، تحریم‌ها نه برای روسیه و نه برای اتحادیه اروپا سودمند نیست.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: آمارهای متعددی درباره ضررهایی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تحریم‌ها متحمل می‌شوند، وجود دارد. بر اساس برخی برآوردها مجموع این ارقام از یکصد میلیارد یورو هم بیشتر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان این که سلطه‌جویی غرب عامل تنش با روسیه است، تصریح کرد: تمایل غرب برای رهبریجهان در امور بین‌المللی به نوعی بن‌بست در تعاملات با مسکو منجر شده است.

او ادامه داد: علت اصلی، تمایل برخی کشورهای غربی برای حفظ موضع رهبری در عرصه جهانی با صرف هر هزینه‌ای که شده، است تا بدین ترتیب آنها به تحمیل ارزش‌ها و اراده خود ادامه دهند و جامعه بین‌المللی را در این مسیر قرار دهند که مسائل با توجه به منافع آنها حل و فصل شود.

لاوروف خاطرنشان کرد: سیاست خارجی مستقل روسیه از منظر آمریکا و به طور کلی جهان غرب تهدیدآمیز تلقی می‌شود و نمود این امر تحریم‌های اقتصادی یکجانبه، افزایش حضور نظامی در مرزهای روسیه، کمپین‌های اطلاعاتی و دیگر تلاش‌ها برای تقابل با مسکو است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت، امید دارد که مناقشات در سیاست داخلی آمریکا باعث آسیب دیدن روابط واشنگتن و مسکو شده و در نهایت همکاری‌ها میان دو طرف از سر گرفته شود.

وی تصریح کرد: آمریکا در حال حاضر در مرحله تحولات داخلی بسیار مهمی قرار دارد. من امید دارم که در مقطعی، نخبگانسیاسی آمریکا مسائل را حل کنند و اختلافات آنها دیگر روابط آمریکا و روسیه را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو بارها از واشنگتن خواسته که مسائل موجود در روابط دوجانبه را مورد بررسی قرار دهد اماایالات متحده از این کار سر باز می‌زند. علاوه بر این تصمیم دولت جمهوری‌خواه آمریکا برای خروج از پیمان منع تسلیحات هسته‌ای میان‌برد با این هدف صورت گرفت که جایگاه این حزب در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای تحکیم یابد.

او بیان کرد: کار مشترک ما متأثر از مناقشات سیاسی داخلی آمریکا شدیداً آسیب دیده و متاسفانه حتی توافق‌های خلع سلاح دوجانبه که برای ثبات جهانی لازم است، از گزند مصون نمانده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: حملات رژیم صهیونیستی در سوریه مشکلات این رژیم را حل نمی‌کند بلکه باعث افزایش تنش در منطقه می‌شود.

وی اضافه کرد: عملیات‌های نظامی باعث حل نگرانی‌های امنیتی اسرائیل نمی‌شود بلکه تنها به بالا گرفتن تنش‌ها می‌انجامد.

لاوروف تصریح کرد: اسرائیل در سال ۲۰۱۷ ضمن ناکامی در عمل به تعهدات خود، جان نیروهای روسی را به خطر انداخت. متأسفانه اسرائیل همواره به تعهدات خود عمل نکرده است؛ به ویژه تعهداتی که ناشی از هشدارهای طرف روسی علیه انجام عملیات نظامی در سوریه بود.

او همچنین اظهار کرد: مسکو نسبت به این موضوع ناخرسند است که کشورهای غربی ایده ولادیمیر پوتین برای ایجاد ائتلاف ضدتروریستی بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل متحد را رد کرده‌اند.

ایسنا