کد خبر:273350
پ

استاد دانشگاه آمریکایی: واشنگتن از افغانستان خارج نمی‌شود حتی احتمال افزایش نیرو وجود دارد

عضو ارشد موسسه تحقیقات سیاست خارجی آمریکا اظهار داشت که نظامیان آمریکایی در حال ترک افغانستان نیستند و روند خروج آنها نیز بسیار کند خواهد بود در عین حال امکان افزایش دوباره نظامیان آمریکایی وجود دارد.

استاد دانشگاه آمریکایی: واشنگتن از افغانستان خارج نمی‌شود حتی احتمال افزایش نیرو وجود دارد

به گزارش افق نیوز/ «دامنیک تیئرنی» استاد علوم سیاسی در دانشگاه «سوارتمور» آمریکا و عضو ارشد «موسسه تحقیقات سیاست خارجی» درباره گمانه‌زنی‌ها درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان این گزارش‌ها را نادرست خواند.

این کارشناس مسایل سیاسی در «آتلانتیک» نوشت که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بسیار آهسته‌تر از آن چیزی خواهد بود که ترامپ در ابتدا مدعی شده بود.

وی با اشاره به خروج نیروها از افغانستان در زمان ریاست جمهوری اوباما نیز نوشت که با این حال ۱۰ هزار نیرو در افغانستان حفظ شدند و پس از دستاوردهای نظامی طالبان، ترامپ با اعزام چند هزار نظامی دیگر به افغانستان موافقت کرد.

با توجه به این موضوع می‌توان افزایش حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان را در نتیجه افزایش پیش‌روی‌های طالبان تصور کرد.

تیئرنی افزود، سناریوی خروج دائمی نظامیان آمریکایی از افغانستان بعید است و واشنگتن نیز همچنان بازیگر بزرگی در این بحران باقی خواهد ماند؛ کاخ سفید بسیاری از اهرم‌های خود از جمله حملات هوایی، عملیات نیروهای ویژه، کمک‌های اقتصادی و نظامی و مسایل دیپلماتیک را حفظ خواهد کرد.

این عضو ارشد موسسه تحقیقات سیاست خارجی تصریح کرد که خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان چنان آهسته خواهد شد که ممکن است پیش از رسیدن زمان خروج نیروها جنگ دیگری آغاز شود.

تیئرنی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره خروج نظامی از مناطق جنگی نیز اظهار داشت: پس از سال‌ها نیروها در حال بازگشت به خانه هستند”، اما این بازگشت به خانه ممکن است سال‌ها طولانی شود.

تسنیم

کلیدواژه : افغانستان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید