20

هرم غذایی رژیم کتوژنیک چیست؟

 • کد خبر : 330439
 • 10 شهریور 1399 - 17:30

نمودار هرمی گروههای غذایی به ما کمک می کند تا بفهمیم چه مقدار از گروه های غذایی برای برخورداری از یک رژیم تغذیه ای کامل نیاز داریم.

. اما آیا می دانید که این هرم غذایی سنتی در واقع پایه و اساس کربوهیدراتهای ناسالم و فرآوری شده است. و باعث افزایش قندهای مزمن خون و منجر به مقاومت به انسولین  می شود؟

ولی امروز می خواهیم یک هرم غذایی به نام هرم غذایی رژیم کتوژنیک را معرفی کنیم. این هرم غذایی برای کسانی که برنامه غذایی پرچرب کتوژنیک را دنبال می کنند آشنا می باشد . این هرم در حفظ سبک زندگی کم کربوهیدرات بسیار حیاتی است. به شما پیشنهاد میکنیم تا حتما یکبار نمونه جدول برنامه کتوژنیک را امتحان کنید.

غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک چه غذا هایی می باشند؟

اگر به هرم غذایی رژیم کتوژنیک نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که چربی های سالم پایه ساختار هرم را تشکیل می دهند و به دنبال آن پروتئین های با کیفیت و سپس کربوهیدرات هایی که از مواد مغذی تشکیل شده اند.

هرم رژیم غذایی کتوژنیک 1

هرم رژیم غذایی کتوژنیک ۱

اگر تازه رژیم غذایی کتو را شروع کرده اید، ممکن است از ساختار هرم غذایی رژیم کتوژنیک تعجب کنید. هنگام پیروی از رژیم کتو، هدف شما رسیدن به حالت کتوز تغذیه ای و سپس حفظ آن حالت است که باعث سوزاندن چربی کارآمد در بدن می شود.

نمودار هرم غذایی رژیم کتوژنیک به گونه‌ای طراحی شده است که بدن شما را در حالت کتوز تغذیه قرار دهد و شما را در آن حالت نگه دارد.

یک روش ساده برای یادآوری این روش و استفاده صحیح از آن این است که کربوهیدرات ها را محدود کنید و پروتئین به میزان لازم مصرف کرده و  برای رفع  گرسنگی از چربی استفاده کنید.

کتوز تغذیه ای هنگام خوردن کربوهیدرات اتفاق می افتد بنابراین ذخایر گلیکوژن در بدن شما تخلیه می شود و بدن باید به دنبال یک منبع سوخت جایگزین می باشد یعنی  چربی! پس در این رژیم بدن سوخت موردنیاز را از چربی می گیرد نه از کربوهیدرات و همین اصل در رژیم کتو باعث کاهش وزن می شود.

هنگامی که بدن شما شروع به سوزاندن چربی کرد، کتون ایجاد می کند  یعنی در حالت کتوز تغذیه ای قرار دارد. برای مطالعه دقیق تر با جزییات بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم منبع را بررسی کنید و مطالب داخل ان را مطالعه کنید.

هرم رژیم غذایی کتوژنیک ۲

اکنون که درک بهتری در مورد هرم غذایی رژیم کتوژنیک دارید، بیایید آن را عمیق تر بررسی کنیم تا آن دسته از غذاهایی را که می توانید از آنها لذت ببرید و مواردی را که باید از آنها اجتناب کنید را بدانید.

 

این هرم از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

تقریباً۷۰-۸۰٪ از کالری روزانه شما باید از چربیهای سالم حاصل شود که بنابراین چربی ها به عنوان بزرگترین لایه در هرم کتو معرفی می شوند.

به خاطر داشته باشید که غذاها، حاوی درصد مشخصی از چربی مثل لبنیات پرچرب و چربی هایی مانند ماهی، ماهی سالمون، ماهی خال مخالی و  چربی گوشت هستند که به دنبال مصرف روزانه در هنگام پیروی از رژیم غذایی کتو به کار گرفته می شوند.

نکته مهم: به عنوان یک مبتدی، شما باید مقدار زیادی از چربی های سالم از هرم غذایی رژیم کتوژنیک را به وعده های غذایی خود اضافه کنید تا شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد.

غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک چه غذا هایی می باشند؟

 

برخی از بهترین منابع چربی و روغن های سالم در هرم غذایی رژیم کتوژنیک شامل موارد زیر است:

 • پی، چربی حیوانی
 • روغن زیتون
 • روغن کبد ماهی کاد
 • روغن نارگیل
 • روغن آووکادو
 • روغن ماکادامیا
 • دریافت پروتئین سالم

هرم رژیم غذایی کتوژنیک ۳

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد در مراحل اولیه رژیم کتو مرتکب می شوند محدود کردن بیش از حد پروتئین می باشد.

 

هرم غذایی رژیم کتوژنیک از غذاهای زیر در رژیم غذایی شما صرف نظر می کند.

 • نان
 • ماکارونی – کربوهیدرات زیادی دارد و تقریباً هیچ ارزش غذایی ندارد
 • قند (تصفیه شده، ارگانیک، تجارت آزاد یا خام)
 • عسل
 • فست فود از هر نوع
 • لوبیا
 • برنج
 • چاشنی های حاوی قند
 • میوه هایی با کربوهیدرات بالاتر مانند سیب یا موز
 • سبزیجات نشاسته‌ای مانند ذرت، سیب زمینی و هویج
 • روغن های گیاهی

آشپزی کتوژنیک چقدر میتواند در سلامت موثر  باشد؟

آشپزی کتوژنیک ۱

در آشپزی کتوژنیک آنچه به عنوان اصل در نظر می گیریم استفاده نکردن از کربوهیدرات ها می باشد. این نوع غذاها علاوه بر این که ما را مدت بیشتری سیر نگه می دارند برای سلامتی هم مفید هستند چون در این نوع آشپزی شکم خود را از کربوهیدرات هایی که هیچ مواد مغذی هم ندارند پر نمی کنیم و در عوض موادی که برای سلامتی بدن لازم است را جایگزین می کنیم. مثلاً وقتی تخم مرغ را به عنوان صبحانه در رژیم غذایی خود قرار می دهیم انواع و اقسام ویتامین ها و مواد معدنی که برای بدن لازم است را تأمین می کنیم و به این ترتیب هم مواد موردنیاز بدن را تأمین کرده و هم از چاق شدن جلوگیری می کنیم.

 

خارج شدن از رژیم کتوژنیک چه عواقبی می تواند داشته باشد؟

صرف نظر از دلایلی که رژیم غذایی کتوژنیک را متوقف می کنید، بازگرداندن کربوهیدرات عواقبی به همراه خواهد داشت. شاید شما تصمیم گرفته باشید که رژیم خود را متوقف کنید یا شاید می خواهید بدون داشتن هیچ محدودیتی ازخوردن غذاهای خوشمزه  لذت ببرید. نکته اصلی ترک رژیم کم کربوهیدرات این است که به آرامی آن را انجام دهید.

با روشی آهسته و پایدار، ممکن است از عوارض ناخوشایند جلوگیری کرده و از مزایای آن بهره مند شوید.

رژیم کتوژنیک ۱

سطح کلسترول بهتر عدم وجود میوه های سرشار از فیبر و فراوانی گوشت های پر چرب اشباع شده ممکن است کلسترول خون را افزایش داده باشد. به آرامی چربی را کاهش داده و کربوهیدراتهای غنی از آنتی اکسیدان را از طریق لبنیات، غلات کامل، میوه و سبزیجات  افزایش دهید. سعی کنید هفت روز اول حدود ۱۰ تا ۱۵ گرم کربوهیدرات را به همان وعده غذایی اضافه کنید. به عنوان مثال، اگر روزانه فقط ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف کرده اید، سعی کنید هر شب به مدت یک هفته ۱۰ گرم کربوهیدرات را به شام ​​اضافه کنید. هفت روز بعد روزانه به ۹۰ گرم برسانید با این کار حتی ممکن است بیشتر بخوابید، زیرا خوردن کربوهیدرات در شب معمولاً منجر به خواب آرام تر می شود. چند روز در این سطح بمانید و ببینید چه احساسی دارید.

 

پروتئین ها بلوک ساختاری عضلات هستند. محققان دریافته اند که به طور کلی ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین مصرف شده در یک وعده غذایی برای فعال کردن ترکیب ماهیچه ها لازم است. معمولاً در حدود ۶۵ تا ۱۱۰ گرم پروتئین در رژیم غذایی ۱۸۰۰ کالری مجاز است. بیشتر رژیم های غذایی کتو عمدتاً روی چربی تمرکز می کنند. قطع یکباره کتو ممکن است منجر به افزایش در توده عضلانی شود. و این خبر خوبی است مخصوصاً اگر بیش از ۳۰ سال داشته باشید؛ با افزایش سن، سنتز ماهیچه ها کاهش می یابد. توده عضلانی کمتر بدان معنی است که ما در هنگام استراحت کالری کمتری می سوزانیم. برای کمک به انتقال کتو، به تدریج پروتئینهای پرچربی که مصرف کرده اید را با پروتئین های غنی را جایگزین کنید.

 

مدت زمان رژیم کتوژنیک چقدر است؟

برای دیدن تغییر وضعیت بدن به سمت کتوز و بهره گیری از فواید آن، باید مدت زمان چند هفته را تنظیم کنید.

دو تا شش هفته اول تقریباً مرحله سازگاری کتوژنیک است، یعنی اینکه بدن شما چربی را جایگزین گلوکز یا کربوهیدرات ها می کند. برای دیدن نتایج کامل، باید حداقل ۳ ماه رژیم را دنبال کنید.

چهار شاخص وجود دارد که شما به سطح کتوز رسیده اید:

سطح انرژی بالاتر: بدون کربوهیدرات ها، بدن شما اکنون دارای یک “سوخت فوق العاده” است که باعث می شود انرژی بیشتری داشته باشید.

تمایل بیشتری برای شیرینی ها وجود ندارد: کربوهیدرات ها اعتیاد آور هستند و اگر روزانه آنها را می خورید، هم چنان خوردن آنها را ادامه می دهید. پس از حذف کربوهیدرات ها از رژیم غذایی، خواهید دید که دیگر خوردن آنها را هوس نمی کنید.

“نفس کتو”: ممکن است هنگام اجرای برنامه کتوژنیک از نفس خود بویی شبیه به فلز را احساس کنید که زود از بین می رود در این مواقع آب زیادی بنوشید تا هرگونه بوی ناخوشایند از بین برود.

رژیم کتوژنیک ۲

آزمایش: برای اینکه متوجه شوید که آیا بدن شما وارد فاز کتوز شده است می توانید از نوارهای آزمایش ادرار، آزمایش نفس یا آزمایش خون استفاده کنید.

 

کیا با رژیم کتوژنیک لاغری شدن؟

اگر در مورد رژیم کتو کنجکاو هستید، احتمالاً برخی از داستانهای شگفت انگیز تحول را از طرف افرادی که لاغر شده اند شنیده اید. این رژیم غذایی برای کمک به کسانی که قبلاً در زمینه کاهش وزن موفق نبوده اند به خوبی عمل می کند. اما شما چقدر سریع می توانید در رژیم کتو وزن کم کنید؟

فواید این تغییر سبک زندگی کم کربوهیدرات توسط افراد مشهور مانند هالی بری، کورتنی کارداشیان و مگان فاکس مورد توجه قرار گرفته است. اما این تحولات در مورد یک فرد واقعی و نزدیک  است که شما را شوکه می کند.

در ادامه بخوانید تا تمام آنچه را که باید در مورد کاهش وزن کتو و نحوه لاغری سریع در کتو بدانید ، یاد بگیرید.

رژیم کتوژنیک ۳

 

 

با رژیم کتوژنیک چقدر لاغر میکنیم؟

سؤال متداول برای افراد تازه وارد کتو این است که: “آیا رژیم کتو واقعاً مؤثر است؟” داستان های موفقیت زیادی از زبان افراد مختلف در این زمینه روایت شده است، بله ، کتو می تواند ابزاری مؤثر برای کاهش وزن باشد.

البته، مانند هر رژیم غذایی دیگری نتایجی که افراد از کتو گرفته اند منحصر به فرد است چون افراد متفاوت هستند و تا زمانی که کتو را شروع نکنید، نمی توانید بگویید که بدن شما چگونه از نظر جسمی واکنش نشان خواهد داد یا اینکه چگونه می توان آن را به راحتی از نظر ذهنی دنبال کرد. برخی از عواملی که می توانند سرعت نتایج keto برای کاهش وزن را تغییر دهند:

 

ترکیب بدن (درصد چربی بدن ، قد ، وزن ، جنس)

شرایط سلامتی

میزان متابولیک (سریع ، کند)

شما چقدر فعال هستید

هر چند وقت یکبار تقلب می کنید

چقدر انرژی برای فعالیت های روزانه می توانید حفظ کنید

رژیم کتوژنیک ۴

بعد از اولین هفته پیگیری رژیم کتو ، احتمالاً کاهش قابل توجهی در وزن شما مشاهده خواهد شد. در رژیم غذایی “عادی” با کمبود کالری و ورزش، بیشتر افراد می توانند انتظار داشته باشند هفته ای یک تا دو پوند را از دست بدهند، در حالی که افراد تحت رژیم کتو به طور معمول کاهش وزنی بین دو تا ده پوند مشاهده می کنند.

 

این بسیار جذاب است ولی باید بدانید که بیشتر این وزن، وزن آب خواهد بود. چرا؟ زیرا کربوهیدرات ها هنگام ذخیره شدن در بدن، آب را حفظ می کنند. اجازه دهید کمی بیشتر بررسی کنیم: بدن شما کربوهیدراتها را به عنوان گلیکوژن ذخیره می کند، برای هر گرم گلیکوژن که در آن ذخیره شده است، تقریباً سه گرم آب وجود دارد، بنابراین وقتی  مصرف کربوهیدرات را محدود می کنید، بدن گلیکوژن های خود را به همراه آب آن از دست می دهد.

گفته می شود، در هفته اول شما به دلیل کمبود بدن در ذخایرکربوهیدرات ، کاهش وزن شما تا حد زیادی آب خواهد بود.

خلاصه مقاله

در هرم غذایی سنتی کربو هیدرات ها اصلی ترین گروه مواد غذایی را تشکیل می دهند چون برای تأمین انرژی مورد نیاز برای انجام کارهای روزانه مصرف می شوند ولی در هرم غذایی رژیم کتوژنیک این قضیه برعکس است. در این رژیم غذایی کربو هیدرات ها به میزان خیلی کم مصرف می شود و تأمین انرژی مورد نیاز از طریق مصرف چربی های مفید صورت می گیرد. وقتی که مصرف کربو هیدرات ها را کم کرده و چربی و پروتئین مفید را با یک نسبت خاص جایگزین می کنیم. احساس سیری طولانی مدت به ما دست می دهد.نسبت موادی که در هرم غذایی رژیم کتوژنیک مصرف می کنیم عبارتند از: ۶۰-۷۵ درصد کالری دریافتی شما از چربی ، ۱۵-۳۰ درصد از پروتئین ، و ۵-۱۰ درصد از کربوهیدرات تأمین می شود. مصرف کربوهیدرات ها اعتیاد آور است و هر چه این مواد را بیشتر مصرف کنیم بیشتر برای خوردن دوباره هوس خواهیم کرد. در رژیم لاغری کتوژنیک کاهش وزن چشمگیری را تجربه خواهیم کرد و این به دلیل کم شدن ذخایر کربوهیدرات در بدنمان می باشد چون کربوهیدرات آب زیادی را در خود ذخیره کرده و سنگین می باشد.

 

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=330439

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر