4

افزایش مبتلایان با تست منفی /قرنطینه کامل کم‌هزینه‌ترین راهکار/ ۳۳۶ شهرستان قرمز شد + نقشه و نمودار

  • کد خبر : 355631
  • ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵

ورود ویروس دلتا به کشور و گسترش فعالیت آن باعث شده تا اکنون بخش عمده‌ای از شهرستان‌ها به رنگ قرمز کرونایی درآمده باشد، اما پدیده نوظهور بیماران بدحال با تست منفی کرونا باعث شده تا کارشناسان نگران از آینده‌ای بحرانی‌تر باشند.

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش مبتلایان با تست منفی /قرنطینه کامل کم‌هزینه‌ترین راهکار/ 336 شهرستان قرمز شد + نقشه و نمودار

به‌گزارش افق انلاین ، براساس آخرین گزارش‌های منتشر شده هم اکنون ۳۳۶ شهرستان کشور در وضعیت بحرانی کرونا قرار گرفته‌ باشند و کارشناسان براین باورند این اتفاق نشان از سرعت گرفتن گسترش بیماری در شرایط فعالیت دلتا دارد که مشکلات متعددی به همراه داشته است.

در این زمینه کارشناسان تاکید دارند روند افزایش بیماری در سراسر ایران انقدر سرعت گرفته که به نوعی ارایه خدمات بهداشتی و درمانی در برخی مراکز به این حجم از بیمار سخت شده است به همین دلیل بهترین گزینه برای مدیریت کم هزینه‌ پیک پنجم تعطیلی سراسری کشور به مدت ۲ هفته است، چون در غیر این صورت افزایش قابل توجه بیماران ادامه داشته و نهایتاً تاب‌آوری نظام بهداشت و درمان در پیک پنجم در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت.

این گروه از کارشناسان بهداشت و درمان درباره افزایش قدرت سرایت ویروس دلتا می‌‌گویند: مطالعات و شواهد علمی نشان می‌دهد قدرت سرایت دلتا ۳۰۰ درصد نسبت به ویروس‌های قدیمی‌تر بیشتر است به گونه‌ای که اگر قبلاً اعلام شده یک فرد مبتلا در محیط سربسته می‌تواند دو نفر را آلوده کند اکنون این تعداد به ۹ نفر رسیده است. بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از ایجاد زنجیره انتقال رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و عدم تجمع در امکان سربسته بدون تهویه مناسب هوا است.

به گفته کارشناسان البته یک نکته نگران کننده‌تر درباره فعالیت ویروس دلتا این است که اکنون علاوه بر کاهش سن ابتلای بیماران روندی به عنوان بیماران بدحال با تست منفی است که این نگرانی را درمیان مسئولان ایجاد کرده که تردد این افراد در سطح جامعه می‌تواند عاملی برای بحران بیشتر است.

تست‌های منفی با حال وخیم

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تایید این موضوع اظهار کرد: در شرایط فعلی نباید اصولا به تست‌های مرسوم اکتفاء کرد بلکه هرگونه علائم سرماخوردگی را باید به عنوان بیمار کرونایی درنظر گرفته و شرایط قرنطینه برای وی اعمال شود.

طبرسی همچنین تاکید کرد: در شرایط فعلی ظرفیت انجام تست‌های روزانه ۱۰۰ هزار مورد است که کمتر از ۴۰ هزار نمونه آن مثبت اعلام می‌شود درشرایطی که می بینیم روز به روز تعداد مراجعه بیماران بدحال به مراکز درمانی روزبه افزایش بوده و این بیانگر این نکته است که نباید صرفا به تست‌ها بسنده کنیم.

این درحالی است که محمدجواد غروی، دبیر انجمن متخصصان علوم آزمایشگاهی، در گفت‌وگو با همشهری به آنها پاسخ می‌دهد. به‌گفته او، افزایش تست‌های کاذب منفی کرونا، به دودلیل اتفاق افتاده است؛ یکی اینکه محل استقرار ویروس دلتا در انتهای مجرای تنفسی است و نه ابتدای آن، به همین دلیل چون نمونه‌گیری از حلق و بینی صورت می‌گیرد بنابراین ویروس شناسایی نمی‌شود. دلیل دوم هم ضعیف‌بودن تکنیک‌های نمونه‌گیری است.

به‌گفته غروی، در مراکز نمونه‌گیری، مخصوصا مراکز دولتی، نمونه‌گیری خیلی عمیق و آن‌قدر که سواپ درست و اصولی تا آخر سینوس‌های بویایی یا در انتهای حلق برده شود، انجام نمی‌شود. به همین دلیل چون نمونه‌گیری به‌درستی انجام نمی‌شود، معمولا ۵۰ درصد تست‌ها با وجود کیفیت خوب کیت‌ها و دستگاه‌های آزمایشگاهی، منفی می‌شود.

غروی درباره تأثیر کیفیت کیت‌های تست پی‌سی‌آر و تأثیر آن در منفی‌شدن تست‌ها توضیح می‌دهد: «هم‌اکنون همان کیت‌هایی استفاده می‌شود که از ابتدای پاندمی کرونا در اختیار داشتیم. دستگاه‌ها هم تغییر نکرده، اما جای قرارگیری ویروس تغییر کرده و مراکز نمونه‌گیری هم به‌دلیل آموزش کم کارکنانشان موجب رقم‌خوردن چنین شرایطی شده‌اند». او همچنین درباره این که با وجود افزایش آزمایش‌ها آیا ضریب خطا هم افزایشی خواهد بود و آیا می‌توان از این پس به تست‌های PCR اعتماد کرد؟ می‌گوید:‌ «این احتمال وجود دارد اما چندان مورد توجه نیست. این شرایط باعث ردکردن قطعی این تست‌ها نیست چراکه مثبت‌ شدن این تست‌ها ۱۰۰ درصد قابل اعتماد است اما منفی‌ها اغلب کاذب است. البته باید در انجام این تست‌ها به نکاتی هم توجه شود؛ ازجمله نحوه نمونه‌گیری و محلی که قرار است آزمایش انجام دهد. مواردی از انجام تست در برخی آزمایشگاه‌ها وجود دارد که پاسخ منفی است اما با تکرار تست در آزمایشگاه‌های مطمئن‌تر تست مثبت اعلام می‌شود. این شرایط برای این واریانت دلتا رخ داده و در گذشته شاهد چنین وضعیتی در سویه‌های دیگر نبودیم».

دبیر انجمن متخصصان علوم آزمایشگاهی همچنین درباره ارکان تشخیص و تأیید ابتلا به کرونای دلتا توضیحاتی می‌دهد: «آزمایش اولیه غربالگری خون، درست انجام‌ دادن تست PCR و اسکن ریه درمجموع در کنار علائم ابتلا، می‌تواند نوع ابتلای بیمار به کدام سویه کرونا را مشخص کند. هرچند اکنون به توصیه متخصصان هر نوع علائمی را باید کرونا درنظر گرفت و زمان طلایی درمان را از دست نداد». ‌

در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به این تغییر نگران کننده معتقدند تعطیلی و اجرای دورکاری کامل ادارات برای جلوگیری از شکل‌گیری خوشه‌های جدید بیماری الزامی است چون حتی در شرایطی که تست انجام شده پرسنل و کارمندان منفی باشد باز این احتمال وجود دارد که این گروه ناقلان خاموش در محل کار باشند و رفته رفته کل مجموعه درگیر بیماری کرونا شده و به همین ترتیب خانواده‌ها و جامعه‌بزرگتری به بیماری مبتلا شوند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

بحرانی‌ترین وضعیت رنگبندی از ابتدای شیوع کرونا

براساس بررسی‌های انجام شده و شاخص‌های مورد نظر وزارت بهداشت از امروز ۱۶ مردادماه ۱۴۰۰  علاوه بر شهرهای قبلی، این شهرها قرمز خواهند شد: مراغه، مرند، ملکان، هریس (آذربایجان شرقی)، بوکان، پلدشت، سلماس، میاندوآب، نقده (آذربایجان غربی)،بوئین و میاندشت، تیران و کرون،نطنز (اصفهان)،ایوان (ایلام)،دیر (بوشهر)، بن، سامان، کوهرنگ، لردگان (چهارمحال و بختیاری)، بشرویه (خراسان جنوبی)، بردسکن، تایباد،تربت حیدریه، جغتای،خلیل آباد،خواف، فریمان،فیروزه، کلات، گناباد، نیشابور (خراسان رضوی)، فاروج، گرمه (خراسان شمالی)، آغاجاری، امیدیه، ایذه، باغ ملک، دزفول، رامشیر، کارون، مسجد سلیمان (خوزستان)، خدابنده، طارم (زنجان)، بمپور، سیب و سوران (سیستان و بلوچستان)، اقلید، بوانات، خرم بید، خفر، رستم، سروستان، کوه‌چنار (فارس)، سقز، قروه (کردستان)، رابر (کرمان)، اسلام آباد غرب، جوانرود، سرپل ذهاب (کرمانشاه)، باشت (کهگیلویه و بویر احمد)، املش (گیلان)، میاندورود (مازندران)، خنداب، فراهان (مرکزی)، ابوموسی، هرمز (هرمزگان)، فامنین (همدان)

به‌این ترتیب با توجه آخرین آمار منتشر شده از سوی نرم افزار ماسک هم اکنون ۳۳۶ شهرستان کشور قرمز، ۸۴ شهرستان نارنجی و ۲۸ شهرستان زرد تعیین شده‌ است.
استان ایلام

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: مجموع مبتلایان استان به ۴۵ هزار و ۹۹۵ نفر رسیده و مجموع بهبودیافتگان نیز تاکنون ۴۳ هزار و ۲۲۱ نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه خوشبختانه در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی در استان ثبت نشده است تصریح کرد: مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا در استان ۸۴۳ نفر است.

وی افزود: همچنین ۸۲ بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری‌های موجود استان ۳۲۲ نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه روند ابتلا، بستری و فوتی در استان بشدت افزایشی است، گفت: ایلام با ۱۶ بستری جدید و آبدانان و دره شهر با ۱۵ نفر دارای بیشترین تعداد بستری در ۲۴ ساعت گذشته هستند.

وی اظهار داشت: شهرستان‌های ایلام، دهلران، دره شهر، آبدانان، مهران و چوار در وضعیت قرمز، بدره در وضعیت نارنجی و ایوان، چرداول، سیروان، هلیلان و ملکشاهی نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

استان آذربایجان غربی

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته هزار و ۲۲۲ نفر بستری سندروم حاد تنفسی و ۳۶ نفر تحت دستگاه ونتیلاتور در استان ثبت شد.

وی تصریح کرد: همچنین تعداد بستری مشکوک به ۵۰۵ و تعداد بستری آی سی یو در بیمارستان‌های استان آذربایجان‌غربی به ۲۳۸ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: همچنین با ابتلای یک هزار و ۱۵۵ نفر دیگر تعداد کل مبتلایان به ۲۰۰ هزار و ۸۰۱ نفر رسید.

وی افزود: همچنین با فوت ۱۳ نفر در شبانه روز گذشته تعداد فوتی ها به عدد چهار هزار و ۹۶۴ نفر رسید.

آقازاده در ادامه با اشاره به واکسیناسیون ۲۴ هزار و ۹۲۴ نفر در شبانه روز گذشته اظهار داشت: تاکنون در مجموع ۴۸۶ هزار و ۵۱۰ نفر در استان واکسن کرونا دریافت کردند

استان کرمان

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان نیز با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و ۸۹ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۶۱۲ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۷۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲۱۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۷۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۱۱ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۲۴۹ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۳۰ هزار ۱۵۴ مورد رسیده است.

وی به فوت ۲۰ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۳ هزار و ۶۷۵ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان ۴۶۳ هزار و ۳۳۹ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۹۲ هزار و ۷۲۶ مورد است.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز از ثبت نام واکسن کرونا برای افراد بالای ۴۳ سال در استان کرمان خبر داد و اظهار داشت: متولدین ۱۳۵۷ و قبل از آن در استان کرمان می‌توانند با مراجعه به سامانه  salamat.gov.ir نسبت به ثبت‌نام واکسن اقدام کنند.

استان مرکزی

“سیدمحمد جمالیان” رئیس علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت رنگ بندی شهرستانهای استان مرکزی اظهار داشت: متاسفانه تنها یک شهرستان کمیجان در سطح استان مرکزی در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد و اراک، خمین، ساوه، محلات، زرندیه، دلیجان، خنداب، شازند، تفرش، فراهان، آشتیان در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در موج های قبلی بیماری کرونا بیشتر افراد سالمند و بالای ۶۰ سال تعداد کثیری از مراجعین و افراد بستری در بیمارستان را تشکیل می دادند، اما در موج جدید رنج سنی، ۱۰ الی ۱۵ سال کاهش یافته و افراد جوان را بیشتر درگیر می کند و با توجه به اینکه افراد جوان جزء نیروهای فعال اجتماعی در جامعه و محیط های کار هستند، علاوه بر گرفتاری های خانوادگی، آلودگی در سطح صنایع و محیط کار و از طرفی شانس بروز حوادث ناشی از کار نیز افزایش می‌یابد.

جمالیان عنوان کرد: یکی از شاخصه‌های اصلی موج پنجم کرونا که تمامی ما را به شدت نگران کرده فاصله کوتاه میان شروع علائم کرونا و درگیری است در بسیاری از موارد مشاهده شده که تنها با گذشت سه الی چهار روز از شروع بیماری در روزهای ابتدایی درگیری ریوی نیز مشاهده شده است.

رئیس علوم پزشکی اراک عنوان کرد: متاسفانه با توجه به درگیری ریوی که در روزهای ابتدایی بیماری دیده می شود و از طرفی مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی اشغال بالای تخت های ویژه در موج پنجم افزایش یافته و در حال حاضر ۳۰ تخت بیمارستان امیرالمومنین و چهار تخت ویژه در بیمارستان امیرکبیر تکمیل شده و ۱۴ و یک چهارم مگا آی سی یو بیمارستان خوانساری نیز تکمیل شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های دلیجان و محلات ظرفیت تخت‌های ویژه تکمیل شده و در مابقی شهرستان‌ها تعداد اندکی از ظرفیت تخت‌های ویژه باقی مانده، اما با توجه به کمبود نیروی انسانی متخصص امکان ارائه خدمات ویژه در بعضی از شهرستان‌ها به شدت کاهش می‌یابد و در بعضی موارد عملا وجود ندارد.+

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

 استان کردستان 

آخرین وضعیت کرونا در کردستان حاکی از تغییر وضعیت رنگ‌بندی کرونایی در شهرستان‌های استان دارد. در حال حاضر وضعیت کرونا در شهرستان‌های «سنندج، سقز، مریوان، بیجار و قروه» قرمز؛ «دیواندره، دهگلان و کامیاران» نارنجی و «بانه و سروآباد» زرد است.

جهانبخش یوسفی، مسئول مرکز بهداشت سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اذعان به اینکه وضعیت این شهرستان از لحاظ بیماران مبتلا به کرونا بسیار وخیم است، اظهار داشت: در صورت عدم توجه به برخی مسائل با نبود تخت در بیمارستان‌های سنندج مواجه خواهیم شد.

وی گفت: تا روز گذشته حدود ۲۹۰ نفر در بیمارستان‌های شهر سنندج به دلیل ابتلا به کرونا بستری بوده و هم‌اکنون تخت‌های آی‌سی‌یو در حال تکمیل شدن است.

مسئول مرکز بهداشت سنندج افزود: شب گذشته ۲۶۷نفر بیمار به اورژانس‌های تنفسی مراجعه کردند که ۴۷ نفر فقط در یک شب بستری شدند، بنابراین از عموم شهروندان فهیم عاجزانه درخواست کرده تا وضعیت از این بدتر نشده از حضور در مهمانی، هرگونه مراسم، خریدهای غیرضروری به‌ویژه در فضاهای بسته خودداری کنند.

وی تصریح کرد: شهروندان حتما به محض خروج از منزل از ماسک استفاده  کنند چراکه افراد بدون ماسک اگر در مواجهه با این ویروس جدید قرار بگیرند، در عرض ۱۵ثانیه مبتلا می‌شوند.

یوسفی اذعان کرد: هم‌اکنون خوشه‌های ابتلا در جمع‌های خانوادگی و دوستان بوده و خیلی از افراد بستری سابقه شرکت در مراسم و مهمانی‌ها را داشته‌ و عده‌ای نیز به دلیل عدم استفاده از ماسک مبتلا شده‌اند.

مسئول مرکز بهداشت سنندج با تأکید بر اینکه تزریق واکسن به منزله عدم ابتلا نیست و حتما در هر شرایطی استفاده از ماسک ضروری است، یادآور شد: شهروندان هرگونه گلودرد، سرفه، آب ریزش بینی و بی‌حالی را جدی گرفته و در صورت داشتن هرگونه علاوم، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنند.

استان بوشهر

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به وضعیت نگران کننده ابتلا به بیماری کرونا اظهار داشت: روزانه افزون بر ۷۶۰ نفر به بیماران کرونایی افزوده می‌شود و ظرفیت بستری‌های بخش کرونایی بیمارستان‌ها تکمیل شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۸۲۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند افزود: روزانه تعداد مبتلایان به کرونا در بخش سرپایی و بستری و تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در این استان همچنان سیر فزاینده دارد این درحالی است که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی و ظرفیت آنها تکمیل شده است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، از قرمز شدن همه شهرهای استان خبر داد و بیان کرد: بر اساس گزارش آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت و درمان، همه ۱۰ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی و نشان از بحرانی بودن شرایط شیوع این بیماری است.

وی با اشاره به اینکه همه بیماران در بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند تصریح کرد: در حال حاضر تمام امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی اعم از پزشکان، متخصصان و پرستاران برای مقابله یا بیماری بسیج و با حداکثر ظرفیت مشغول به خدمات‌رسانی هستند.

کشمیری، تنها راه نجات از شرایط بحرانی کنونی را رعایت همه‌جانبه شیوه‌نامه بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک و پرهیز از دورهمی‌ها دانست و خاطرنشان کرد: چنانچه به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توجه نشود، شرایط از وضعیت کنونی، بحرانی‌تر می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به بستری ۱۷۶ بیمار جدید در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر افزود: اکنون تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر بیش از ظرفیت بیمارستان‌ها و این درحالی است که اکنون ۵۶ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و ۲۷ نفر از آنان با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، از ثبت ۱۰ فوتی دیگر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: ۶ آقا و ۴ خانم با سن ۱۷ تا ۷۶ سال روز گذشته به سبب ابتلا به کرونا فوت کردند و تعداد جان‌باختگان این بیماری در استان بوشهر به یک‌هزار و ۴۸۴ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه ۷۰ هزار نفر تاکنون در استان بوشهر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند خاطر نشان کرد: روز گذشته ۱۶۷ بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شدند، که از این تعداد ابتلای ۱۲۰ نفر از آنها به کرونا قطعی است.

کشمیری، از مثبت بودن بیش از ۵۰ درصد تست‌های کرونا در استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: روزانه نمونه‌گیری از افراد مشکوک به کرونا انجام می‌شود که نتیجه بین ۵۰ تا ۶۰ درصد نمونه‌گیری‌ها مثبت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از عوامل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا دانست و تأکید کرد: در صورت تداوم ساده‌انگاری در برابر ویروس کرونا، وضعیت این استان از نظر شیوع کرونا زیادتر می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر، افزایش مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در استان بوشهر را خاطر نشان کرد و گفت: با افزایش این مرکز روزانه بیش از ۱۲ هزار نفر علیه ویروس کرونا واکسینه می‌شوند ولی به این معنا نیست که دیگر دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود.

وی از آغاز واکسیناسیون سراسری دریانوردان خبر داد و افزود: تاکنون بیش از ۲۳۰ هزار واکسن در استان بوشهر تزریق شده است.

کشمیری، اضافه کرد: بیش از ۶۰ درصد موارد ابتلا به کرونا در استان بوشهر ناشی از شرکت در دورهمی خانوادگی و بی‌توجهی به شیوه‌نامه بهداشتی و ساده‌انگاری اعلام شده است.

استان خراسان جنوبی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته ۳۴۲ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا ۱۵۴ بیمار جدید شامل ۵۴ بستری و ۱۰۰ مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد ۵۷ مورد از بیرجند، ۳۸ مورد از قائنات، ۲۰ مورد از زیرکوه، ۹ مورد از فردوس، ۸ مورد از طبس، ۷ مورد از سرایان، ۵ مورد از سربیشه، ۵ مورد از نهبندان،  ۴ مورد از درمیان و یک مورد از خوسف بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از ۴۸۰ تست سریع کرونا ۱۲۱بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد و  با ۳مورد فوت جدید در شبانه روز گذشته در بیماران کرونا فوتی‌های ناشی از این بیماری در خراسان جنوبی به ۹۷۷ نفر رسید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۷۶بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۲۱۷نفر کرونا مثبتن هستند، بیان کرد: از این تعداد ۲۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۶ نفر نامساعد است.

مهدی زاده افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان  ۱۳۱هزار و ۶۵ نفر واکسن نوبت اول و ۳۲هزار و ۵۵ نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان زنجان

محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان اظهار داشت: متاسفانه از امروز طارم و خدابنده هم به جمع شهرهای قرمز استان زنجان پیوستند و همین موضوع وضعیت استان را نسبت به قبل وخیم‌تر می‌کند‌.

وی با بیان اینکه تعداد بستری‌شدگان و مبتلایان به شدت در استان روند صعودی دارد، عنوان کرد: در حال حاضر تعداد بستری شدگان در استان به ۴۲۵ نفر رسیده و این در حالی است که این رقم در ۱۰ روز گذشته زیر ۱۰۰ نفر بود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان عنوان کرد: تعداد موارد مثبت سرپایی به ۵۲۷ نفر رسیده و با این شرایط نگران وضعیت آینده استان هستیم.

وی در پایان با انتقاد از عدم توجه مردم نسبت یه پروتکل های بهداشتی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مجالس دورهمی‌ها و مسافرت‌ها افزایش یافته و عادی انگاری به اوج خود رسیده است؛ از مردم عاجزانه درخواست داریم که پروتکل‌های بهداشتی را تا ریشه‌کن شدن کامل کرونا رعایت کنند چرا ‌که هنوز درمان قطعی برای این ویروس پیدا نشده است.

استان قزوین

در ۲۴ ساعت اخیر با استمرار بحران همه‌گیری کرونای دلتا در استان آمار ابتلا از ۸۰ هزار نفر و ۵۰۰ نفر گذشت که منجر به عبور آمار بستری‌ها از مرز ۳۰ هزار نفر شد. ضمن اینکه آمار موارد محتمل و مشکوک ابتلای به کرونا ۶۳ نفر بیشتر شد و به ۱۵ هزار و ۸۵۱ نفر رسید که آمار بستری‌های موقت را ۴۷ نفر بیشتر کرده و به ۹۶۱ نفر رساند.

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از شناسایی ۸۹۴ بیمار کرونایی جدید در شبانه‌روز اخیر خبر داد و اظهار داشت: این آمار بالاترین میزان ابتلای کرونایی از ابتدای آغاز پیک پنجم‌ کروناست که در مقایسه با روز قبل فقط ۳ نفر بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین آمار بستری‌های روزانه کرونایی هم در مقایسه با روز قبل ۳ نفر کاهش یافته و در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۲ بستری جدید در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان قزوین بستری شدند.

نامدار همچنین از کاهش ۳۶ درصدی آمار بیماران بدحال زیر دستگاه ونتیلاتور خبر داد و گفت: بعد از چندین روز تعداد بیماران بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه به زیر ۳۰ نفر رسید و در حال حاضر ۲۵ بستری بدحال کرونایی در بیمارستان‌های استان قزوین هستند.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین  به تثبیت آمار مرگ‌ومیر کرونایی در ۲۴ ساعت اخیر اشاره کرد و افزود: در شبانه‌روز گذشته هم ۱۰ بیمار بدحال ما به خاطر شدت علائم تنفسی بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

نامدار ادامه داد: همچنین آمار بیماران بهبودیافته کرونایی هم در قیاس با روز پیش هم ۲ نفر کمتر شده و در ۲۴ ساعت اخیر ۱۰۲ بهبودیافته جدید از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان سمنان

نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: آمارهای ارائه شده از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود نشان می‌دهد که در۲۴ ساعت اخیر (منتهی به شنبه) چهار بیمار کرونایی در سطح استان جان خود را از دست دادند در نتیجه تعداد بیماران فوتی کرونایی در استان از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون به عدد یک هزار و ۲۰۹ رسید.

وی افزود: طی ۲۴ساعت منتهی به امروز همچنین ۳۵۶مورد بیمار جدید کرونایی نیز در سطح استان سمنان شناسایی شده است همچنین آمارها نشان می‌دهد تعداد بیماران بستری استان به عدد ۶۸۵رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: از ابتدای شیوع کووید ۱۹تاکنون در سطح استان سمنان ۴۹هزار و ۳۶۱نفر به این بیماری مبتلا شدند که ۳۷هزار و ۳۰۲نفر از این بین به صورت سرپایی مداوا و یا جان خود را از دست دادند و ۱۲هزار و ۵۷۴نفر نیز بعد از بستری در بیمارستان بهبود و مرخص شده‌اند.

دانائی بیان کرد: در ۲۴ساعت منتهی به امروز همچنین ۸۱بیمار کرونایی نیز در سطح استان سمنان با بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند.

وی عنوان کرد: بر اساس آخرین وضعیت رنگ بندی کرونا، شهرستان‌های سمنان و گرمسار، شاهرود، دامغان، مهدی شهر در وضعیت قرمز، سرخه در وضعیت نارنجی و دو شهرستان باقی مانده یعنی میامی و آرادان در وضعیت زرد هستند.

استان هرمزگان

شرایط فوق بحرانی کرونا بر هرمزگان حاکم است و وضعیت این استان شرایط بسیار نامساعدی دارد.

در آخرین رنگ بندی کرونایی دو جزیره بوموسی و هرمز نیز قرمز در نظر گرفته شده‌اند تا تمام استان یکپارچه قرمز شوند، این در حالی است که شرایط خاص هرمزگان حداقل بیش از دو و نیم ماه است که ادامه دارد اما دولت گذشته هیچ راه‌حل عملی برای مقابله با بیماری کرونا در این استان اتخاذ نکرد و شرایط روز به روز بدتر شده است.

در همین راستا دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۴۲۱۹۳۱ بوده و بیماریابی افزایش یافته است.

وی افزود: شمار بیماران بستری در استان هرمزگان همچنان زیاد است و در حال حاضر ۱۲۳۷ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۲۹ بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت ۳۸ بیمار وخیم گزارش شده است.

نوروزیان گفت: نقطه نگرانی ما افزایش شمار بیماران قرنطینه خانگی است، این آمار به شکلی تصاعدی در حال افزایش است و از مرز ۱۹ هزار بیمار گذشته و به رقم بی سابقه ۱۹۴۵۷ نفر رسیده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد افزایش موارد فوتی نیز هستیم که این امر نیز به یکی دیگر از نگرانی‌های ما تبدیل شده است، از آغاز مردادماه تاکنون بیش از ۲۰۰ بیمار جان باخته‌اند که آمار خوبی نیست.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان ۲۲ بیمار دیگر شامل ۱۱ مرد و ۱۱ زن در محدوده سنی ۳۴ الی ۸۹ سال از شهرستان‌های بندرعباس، رودان، میناب، سیریک، قشم، پارسیان، بندرلنگه و حاجی‌آباد را گرفت و شمار جان باختگان به ۱۷۹۱ نفر رسید.

استان کرمانشاه

شرایط شیوع بیماری کرونا با سویه جدید ویروس کووید۱۹ موسوم به دلتا سبب افزایش بستری بیماران در بیمارستان‌های استان کرمانشاه شده است تا شمار شهرستان‌های با وضعیت قرمز به عدد ۱۰ برسد.

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از امروز شنبه ۱۶ مرداد ماه شهرستان‌های پاوه، کنگاور، اسلام‌آباد غرب، سرپل‌ذهاب، سنقر وکلیایی، هرسین، کرمانشاه، گیلانغرب، صحنه و جوانرود در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

شهرستان روانسر در وضعیت نارنجی قرار دارد و سه شهرستان قصرشیرین، ثلاث باباجانی و دالاهو که به ترتیب دارای پایین‌ترین جمعیت ساکن در استان کرمانشاه در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفته‌اند.

بیش از ۵۰ درصد بیمارستان‌های استان کرمانشاه بیش از ظرفیت تخت اختصاص یافته به کرونا، بیمار پذیرش کرده‌اند و با پرشدن تخت‌های بیمارستانی، دو بخش دیگر بیمارستان امام رضا(ع) برای بستری بیماران کووید۱۹ تخلیه شد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیشگیری مهمترین مرحله مبارزه با ویروس کووید۱۹ است زیرا تمامی تخت‌های بیمارستانی در حال پر شدن بوده و تخت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه نیز با کمبود مواجه است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه روز گذشته تعداد بیماران بستری با علائم کرونا در بیمارستانهای استان به عدد ۸۱۰ نفر رسید تا فراتر از تخت‌های پیش‌بینی شده، بیمار مشکوک به کرونا بستری باشد.

در ابتدای مرداد ۴۴۳ بیمار کرونا در بیمارستان‌های استان کرمانشاه بستری بودند که این آمار تا نیمه مرداد به عدد ۸۱۰ نفر رسید و براساس جدول فوق شیب بستری بیماران همواره صعودی بوده است که روزهای نگران‌کننده‌ای را نشان می‌دهد.

به گفته مسئولان بهداشتی استان کرمانشاه رعایت دستورهای بهداشتی به کمتر از ۵۰درصد رسیده است که یکی از عوامل افزایش بیماران کرونا محسوب می‌شود و شیوع گونه دلتا در میان جوانان که هنوز واکسینه نشده‌اند بیشتر است.

افزایش شیب مبتلایان به ویروس کووید۱۹ سبب نگرانی از کمبود دارو شده است و اکنون کمبود سرم و داروهای درمان بیماری روبرو در داروخانه‌ها وجود دارد که معاون غذا و دارو کرمانشاه از انعقاد قرارداد برای تأمین داروهای مورد نیاز خبرداده است.

استان اصفهان

آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان ۵۲۷۲ نفر بودند که ۲۱۰۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۵۱۷ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت ۴۳۱ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۸۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد ۳۹۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۲۷  نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد  ۱۷ نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان گلستان

گلستان وضعیت فاجعه‌باری را در زمینه شیوع کرونا، تعداد بستری‌ها و همینطور آمار فوتی‌ها پشت سر می‌گذارد. با وجود کاهش ۱۶ نفری بستری‌های کرونایی در استان گلستان در روز گذشته اما تعداد فوتی‌ها بر اثر این بیماری بسیار نگران کننده است.

در حال حاضر یکهزار و ۹۰۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گلستان بستری هستند که نسبت به روز قبل از آن ۱۶ نفر کمتر شده است، از این تعداد ۲۰۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه و ۶۷ بیمار به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

روز گذشته ۳۲ بیمار گلستانی بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند تا تعداد فوتی‌های کرونایی در استان طی چهار روز اخیر به ۱۰۷ بیمار برسد که بسیار نگران کننده است.

تمام شهرستان‌های استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند و با وجود مصوبات ستاد استانی کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم عروسی و عزا، همچنان شاهد برگزاری این مراسم در شهرها و روستاهای استان هستیم و به نظر می‌رسد اراده‌ای برای جلوگیری از برگزاری این مراسمات وجود ندارد و فقط مصوباتی برای رفع تکلیف است.

با وجود ممنوعیت ورود خودروهای با پلاک غیربومی به استان گلستان نیز شاهد حضور مسافران از سراسر ایران در شهرهای استان هستیم و به نظر می‌رسد در این زمینه هم سخت گیری‌های لازم صورت نگرفته و می‌تواند یکی از دلایل افزایش شیوع و ابتلا به کرونا در گلستان باشد.

متأسفانه نظارتی بر ترددها به ویژه در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی نیست، با اینکه ورود از / به شهرهای قرمز ممنوع است اما شاهد برقراری پروازها به مقصد و از مبدا شهرهای قرمز به استان هستیم. ضمن اینکه در سایه بی توجهی و سهل انگاری مسئولان، روزانه چند دستگاه اتوبوس و مینی بوس از سیستان و بلوچستان به شهرهای مختلف گلستان سفر می‌کنند که نتیجه آن، وضعیت فاجعه‌بار امروز در گلستان است که دیگر نه تخت خالی برای بستری بیماران وجود دارد و نه دارو و تجهیزات درمانی به اندازه کافی در این استان فراهم است.

استان یزد

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونا اظهار داشت: در حال حاضر، ۸۷۵ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد، ۱۴۷ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه در شبانه روز گذشته، ۱۶۹ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند، افزود: در حال حاضر تمام شهرستان‌ها در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

سلمانی با اشاره به کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نسبت به هفته قبل افزود: در حال حاضر استفاده از ماسک ۳۹ درصد و فاصله اجتماعی در استان ۴۷ درصد گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: با توجه به کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نوسان امار بستری‌ها، وضعیت موج پنجم در استان شکننده است و در صورت تدوام کاهش رعایت شیوه‌نامه‌ها، در هفته‌های آتی به  روزهای سیاه کرونا تبدیل می‌شود.

استان همدان

دکتر محمد طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: با شناسایی ۶۶۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان مجموع بیماران بستری مثبت به ۲۰ هزار و ۶۹۵ و بیماران سرپایی مثبت به ۵۴ هزار و ۱۵۵ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه در روز گذشته یک هزار و  ۲۰ بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی و بیمارستان‌های همدان مراجعه کردند تصریح کرد: ۱۹۹ نفر از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: ۱۷ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو مراکز درمانی  استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۳۹ بیمار بستری در بیمارستان‌های استان وخیم گزارش شده است.

طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون

در بیمارستان‌های اسدآباد ۹۶۷ ، بهار یک هزار و ۸۷، تویسرکان یک هزار و ۱۲۴، رزن ۸۵۸، درگزین ۳۰۲، فامنین ۳۳۹ و کبودراهنگ یک هزار و ۱۲۹ نفر است.

وی افزود: همچنین تاکنون سه هزار و ۹۱۲ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۵۱۶ نفر در نهاوند و هفت هزار و ۹۸۵ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

استان خراسان رضوی

تعداد مناطق قرمز کرونایی در خراسان رضوی به ۲۲ شهرستان افزایش یافت که هفت شهرستان در وضعیت قرمز تیره هستند.

در حال حاضر شهرستان‌های مشهد، سرخس، تربت‌جام، بینالود، چناران، گلبهار، درگز، قوچان، کاشمر، سبزوار، صالح آباد، ششتمد، فیروزه، نیشابور، گناباد، جغتای، بردسکن، خلیل آباد، تربت‌حیدیه، کلات، تایباد و خواف در وضعیت قرمز و قرمز تیره هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه اظهار کرد: اوضاع شهر مشهد از نظر تعداد بیماران کرونایی بستری شده خوب نیست و این در حالی است که اکنون شاهد بستری شدن روزانه ۵۲۷ نفر در این شهر هستیم که با تعداد افراد ترخیص شده هماهنگ نیست.

مهدی قلیان خاطرنشان کرد: رسوب بیماران کرونایی زیاد است و تخت‌های پشتیبان در نظر گرفته شده نیز در حال تکمیل است و باید تخت‌های مضاعف دیگری در نظر گرفته شود ولی با این حال کادر درمان در تمام بخش‌ها در کمک به بیماران عقب نشینی نخواهند کرد.

وی گفت: به طور میانگین روزانه قریب به هفت هزار بیمار با علائم مشکوک به کرونا به بخش سرپایی مراکز منتخب کرونا در استان مراجعه می کنند که آمار این بیماران به سرعت در حال افزایش است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهترین راه مقابله با ویروس کرونا را اجتناب از حضور در دورهمی ها، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی برشمرد.

استان اردبیل

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  با اشاره به جان باختن ۱۰ نفر دیگر و بستری شدن ۱۰۵ مبتلای جدید در ۲۴ ساعت گذشته اظهار داشت: شمار کل جان باختگان ثبت شده کرونا در استان اردبیل به ۱۹۲۷ نفر رسیده و تعداد بستری‌های همزمان به ۶۲۵ نفر و تعداد بیماران بدحال بستری در آی سی یو به ۸۹ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل بیان کرد: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد، مشگین‌شهر، خلخال، گرمی و اصلاندوز در وضعیت قرمز و شهرستانهای بیله‌سوار، نیر، نمین، سرعین و کوثر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

حبیب‌زاده بیان کرد: وضعیت کاملا بحرانی و خطرناک در اردبیل حاکم است و متأسفانه بساط مراسم عروسی و عزاداری همچنان پابرجاست.

وی تصریح کرد: کرونای دلتا سرعت انتقال بسیار بالایی دارد که متاسفانه در این زمینه مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی اهمیت نمی‌دهند.

استان فارس

روزها و هفته‌های سخت کرونایی دوباره در استان فارس خود را نشان داده، ظرفیت تکمیل شده بیمارستان‌ها و تخت‌ها، لغو مرخصی‌های کادر درمان و افزایش شمار مبتلایان تنها بخشی از شرایط این روزهای استان فارس است.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و ۱۰۷ هزار و ۸۵۱ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده ۳۳۰ هزار و ۲۴۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون ۱۳۰ هزار و ۹۹۲ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۴ هزار و ۴۴۲ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون ۳۵۴ هزار و ۶۸۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

هم اکنون چهار هزار و ۲۰۹ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۳۴۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته ۳۲ هم استانی دیگر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند که با این حساب مجموع جان‌باختگان ناشی از کرونا به پنج هزار و ۳۳۹ نفر رسیده است.

استان لرستان

مریم کوشکی ظهر امروز در رابطه  آخرین وضعیت، ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در استان لرستان اظهارداشت: با اضافه شدن ۸۷۲ بیمار جدید آمار مبتلایان به کرونا در لرستان به ۱۳۸ هزار و ۵۶۷ نفر رسیده است.

وی افزود: در بحث فوتی‌های ناشی از کرونا نیز طی ۲۴ ساعت گذشته ۵ نفر جان خود را از دست دادند که با افزوده شدن این تعداد مجموع فوتی‌های استان به ۲۰۱۹ نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: هم اکنون نیز ۱۰۰۱ بیمار مشکوک و مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند روز گذشته نیز آمارها بستری‍های لرستان  ۸۹۸ نفر بود.

وی بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان ۴۲۵ هزار و ۹۷۳ نمونه برای انجام آزمایش ارسال شده که به ۴۲۰ هزار و ۹۴۲ مورد جواب داده شده است و ۲۸۲ هزار و ۳۷۵ مورد منفی بوده است.

استان گیلان

جولان ویروس کووید ۱۹ در استان گیلان به حالت بحرانی درآمده از هر روز شاهد آمار فاجعه‌بار کرونایی در پیک پنجم کرونا در گیلان هستیم.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر هزار و ۷۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که ۳۸۰ نفر از این بیماران در ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند.

همچنین به دلیل شیوع گونه‌های جهش یافته کرونا با شدت علایم بیشتر شمار بیماران بدحال کرونایی نیز در گیلان رو به افزایش است به طوری که اکنون ۲۴۰ بیمار در وضعیت وخیم قرار دارند و حال ۷۰ نفر از آن‌ها بسیار وخیم است.

۱۶ شهرستان از ۱۷ شهرستان استان گیلان تا روز گذشته در رنگ‌بندی قرمز کرونایی قرار داشت و دیروز با اعلام وزارت بهداشت تنها شهرستان نارنجی این استان شهرستان املش نیز به وضعیت قرمز درآمد و گیلان سراسر قرمز شد.

افزایش شمار مبتلایان به کرونا و بستری‌شدگان کرونایی در استان گیلان سبب شده تا این استان با کمبود تخت‌های بیمارستانی به‌ویژه در بخش مراقبت‌های ویژه مواجه باشد همچنین کادر درمان گیلان در ارائه خدمات درمانی به سایر بیماران نیازمند بستری با مشکل روبه‌رو هستند.

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های استان گیلان سبب شده تا در برخی از شهرستان‌ها اقدام به راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی شود و تداوم سهل‌انگاری‌ها نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی وقایع جبران‌ناپذیری را در گیلان رقم می‌زند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

 

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=355631

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر