2

مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر+تصاویر

  • کد خبر : 365665
  • ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۹:۱۷

آیین اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر عصر امروز جمعه ۲۹ بهمن‌ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

مراسم اختتامیه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد و رئیس جشنواره ، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، محسن رجب پور رئیس صنف تهیه‌کنندگان موسیقی، اعضای شورای سیاستگذاری، هیئت انتخاب آثار و گروه های و داوران بخش های مختلف جشنواره، محمد سریر، مجید انتظامی و همچنین جمعی از هنرمندان و اهالی موسیقی با رعایت پروتکل های بهداشتی از ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت برگزار شد.
در این دوره از جشنواره  برگزیدگان جوایز باربد، ترانه و موسیقی و رسانه معرفی شدند. در ابتدای این مراسم، پس از اجرای سرود ملی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید، ویدئو کلیپی در رثای سردار شهید قاسم سلیمانی با صدای محمد معتمدی و به آهنگسازی بهزاد عبدی و شعری از کاظم بهمنی اجرا شد و پس از آن مجری برنامه، خانم فاطمه آل عباس به روی صحنه آمد و ضمن خیر مقدم به حاضران در سالن، گفت: بسیاری از بزرگان فرهنگ و هنر کشورمان که کتاب‌ها نوشته‌اند و شعرها سروده‌اند و جملاتی بی‌نظیر گفتند اما زندگی بشر بدون موسیقی چیزی کم دارد. ما قدر هنر هنرمدان موسیقی این سرزمین کهن را می‌دانیم و به پاس احترام و افتخار اساتید بزرگ موسیقی ایران زمین از حاضران درخواست می‌کنم آن‌ها را تشویق کنند.
مجری برنامه در ادامه اشاره کرد: در طول روزهای برگزاری جشنواره، برنامه ویژه‌ای برای تقدیر از فعالان حوزه موسیقی که برای سردار سلیمانی آثاری را ارائه کرده بودند برگزار شد. او در ادامه از گروه سرود فرزندان ایرانی به سرپرستی مهرداد سعیدا  دعوت کرد تا به روی صحنه بیایند. این گروه که آغازگر مراسم اختتامیه جشنواره بودند، سه سرود خاطره‌انگیز دوران پیروزی انقلاب اسلامی اجرا کردند. در ادامه کلیپی از روند برگزاری جشنواره موسیقی فجر پخش شد.
سپس کلیپی از پیام‌های محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله‌یاری سرپرست دفتر موسیقی و رئیس جشنواره سی و هفتم و حسن ریاحی، دبیر جشنواره پخش شد.
محمود سالاری در این پیام ویدئویی گفت: سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر با همت و تلاش همکاران من در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌خصوص زحمات برادر عزیزم، آقای محمد اله‌یاری،  دبیر محترم جشنواره، جناب استاد حسن ریاحی و همچنین تلاش‌های آقای ستایشگر به‌عنوان دبیر اجرایی جشنواره برگزار شد و من از همه کسانی که با تلاش شبانه‌روزی توانستند این افتخار هنری را به عرصه ظهور برسانند تشکر می‌کنم.
سالاری اظهار داشت: جشنواره موسیقی فجر میراث ماندگاری است که می‌تواند آیینه‌دار تلاش هنرمندان در عرصه موسیقی باشد. امیدواریم در سال آینده شاهد موسیقی اصیل و پیوند خورده با فرهنگ اصیل ایرانی باشیم.
محمد اله‌یاری رئیس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر نیز در این پیام ویدئویی گفت:‌ گرچه جشنواره موسیقی فجر جشنواره‌ای است که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هر سال مقارن با ایام دهه مبارک فجر، با پشتیبانی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، اما همه دست‌اندرکاران آن از هنرمندان حوزه موسیقی هستند و دولت بیشتر نقش حامی این جشنواره را دارد.
بعد از اتمام پیام‌های تصویری نوبت به پخش ویدئویی از تلاش دست‌اندرکاران ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه علوم پزشکی ایران و مرکز بهداشت غرب تهران که در ایام جشنواره جهت انجام امور واکسیناسیون و تست‌های مربوط به کرونا فعالیت داشتند، رسید.
در ادامه محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روی صحنه رفت و به سخنرانی پرداخت. اسماعیلی گفت: از تمام عزیزان اهالی هنر موسیقی که در برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر  در این شرایط دشوار کرونا نقش‌آفرینی کردند قدردانی می‌کنم. ما امسال آماده شده بودیم که جشنواره‌های فجر را با حضور حداکثری مخاطبان برگزار کنیم ولی سویه جدید کرونا باعث شد تا این برنامه‌های طبق پیش‌بینی‌ها پیش نرود و در نهایت ما مجبور شدیم با درصد کمتری از مخاطبان این جشنواره‌ها را برگزار کنیم.
او با اعلام این‌که بیش از ۱۷۰۰ هنرمند در برپایی جشنواره از ۹ استان و کشورهای خارجی حضور مؤثری داشتند، ادامه داد: این مسئله ظرفیت بالای موسیقی ایران زمین را نشان می‌دهد. این مایه مباهات ما است که هنر موسیقی ایران آن‌قدر زبان گیرایی دارد که در تمام دنیا مورد قبول و پذیرش علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. ما به حضور اهالی موسیقی در حوزه ارتباطات بین‌المللی نیاز داریم.
اسماعیلی با قدردانی از پیشکسوتان موسیقی ایران، سخنرانی خود را ادامه داد و گفت:‌ پیشکسوتان، گنجینه‌های بزرگ و چراغ راه موسیقی ما هستند. من پیش از جشنواره در جلسات مختلف داوری به خدمت اساتید رسیدم و فکر می‌کنم حضور این اساتید برای ما مایه مباهات است. من به دکتر ریاحی که دبیری جشنواره را پذیرفتند و همه عزیزانی که زحمت کشیدند ادای احترام می‌کنم. ما نیازمند تجارب این بزرگان هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد
شکر خدا این جشنواره با نام و یاد شهید وطن، قهرمان ملت ایران، شهید قاسم سلیمانی مزین شد که این از مواهب جشنواره موسیقی فجر بود.
اسماعیلی به  چند سیاست راهبردی اشاره کرد و گفت: ‌نکته اول این است که اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان ایران از فاخرترین و اصیل‌ترین بخش‌های جامعه هستند که جان‌شان به نام اعتلای جامعه ایرانی و احترام به فرهنگ ایرانی و آیین‌های دینی گره خورده است. هیچ‌کس حق ندارد به جریان هنری و فرهنگی ما با غیر این منظر و نگاه توجه کند. هنرمندان در پیشانی فرهنگ ما قرار دارند که من و همکارانم خادم آن‌ها هستیم.
وی عنوان کرد: ‌من از نزدیک شاهد تلاش دست‌اندرکاران جشنواره‌های هنری کشور بودم که دراین ایام مجاهدت کردند تا با همه مشکلات‌، کارها را انجام بدهند. این بی انصافی است که یک نقطه ضعف را به همه بخش‌های این رویداد و دستاوردهای آن تسری بدهیم. نکته بعدی این است که دغدغه‌های جامعه ایمانی کشور برای ما اهمیت دارد. آیین دینی با تار و پود جامعه ایرانی گره خورده است. اگر فردی کاری کند که به این باورها توهین شود نیز توسط ما محکوم آمد و پس از 
هیئت داوران سومین جشنوارۀ موسیقی و رسانه به ترتیب حروف الفبا:
نرگس ذاکر جعفری/ایلناز رهبر/امیر عبدالرضا سپنجی/یونس شکرخواه/آروین صداقت کیش/مریم قره سو
سیّدعلیرضا میرعلی نقی/سیّدسعید میرمحمّدصادق/ویدا همراز
.پس برندگان جایزه موسیقی و رسانه اعلام شد که لیست برندگان این جایزه به شرح زیر است:‌
–  قالب گفتگو (مطبوعات): سارا حیدرنژاد از روزنامه شرق؛ با عنوان: «دردا که جز به مرگ نسنجند قدر مرد)
–  قالب گفتگو (خبرگزاری): علیرضا سعیدی از خبرگزاری مهر؛ با عنوان: «نوستالژی گروه سرود احیا می‌شود؟»
–  قالب گزارش (مطبوعات):  نیره خادمی از پیام ما؛ «دغدغه‌های سبز خجوی نی نواز»
 قالب گزارش (خبرگزاری): علیرضا سعیدی از مهر؛ با عنوان «خاموشی چراغ کنسرت ها دو ساله می شود؟»
–  قالب یادداشت (مطبوعات): پیمان طالبی از جام جم؛ «بگذار تا مقابل روی تو بگذریم»
–  قالب یادداشت (خبرگزاری): کامیار صلواتی از نویز؛ «مسلک معاصریت»
–  رسانه‌های شنیداری: سحر طاعتی از عصر ایران؛ «نوای ماندگار»
در قسمت پایانی اختتامیه جشنواره موسیقی فجر، برگزیدگان جایزه باربد اعلام شدند که اسامی هنرمندان و آثار برگزیده به ترتیب زیر اعلام شده است:
اجرای موسیقی نواحی
نامزدهای دریافت جایزه: مهرداد اکبری با اثر «هفت خوان و تنبور»، شاهرخ پناهی فرد با پروژه «سبا»، مجید کلابی با اثر «تالش»
در این بخش دیپلم افتخار به مهرداد اکبری با اثر «هفت خوان و تنبور» رسید و جایزه باربد را مجید کلابی با اثر «تالش» تعلق گرفت.
آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: آسو کهزاد با پروژه «پروتیوا»، آرش هژیر آزاد با اثر «بازار وکیل»، پاشا هنجنی با اثر «غبار بی سوار»
در این بخش دیپلم افتخار آرش هژیر آزاد برای آلبوم «بازار وکیل» ادا شد و جایزه باربد به آسو کهزادی برای آلبوم «پ روتیوا» تعلق گرفت.
آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی ارکسترال – با کلام
نامزدهای دریافت جایزه: بهنام ابوالقاسم با اثر «همیشه لحظه باران»، امین همایی با اثر «کجا رفته ای»
در این بخش بهنام ابوالقاسم و امین همایی دیپلم افتخار گرفتند و جایزه باربد به هنرمندی تعلق نگرفت.
خوانندگی موسیقی معاصر ایرانی – ارکسترال
نامزدهای دریافت جایزه: پوریا اخواص برای آلبوم «همیشه لحظه باران»، حسین علیشاپور برای خوانندگی در آلبوم «چله نشین»
در این بخش دیپلم افتخار برای آلبوم «چله نشین» به حسین علیشاپور اهدا شد و جایزه باربد به پوریا اخواص برای آلبوم «همیشه لحظه بارانی» تعلق گرفت.
آهنگسازی کلاسیک غربی
نامزدهای دریافت جایزه: امیرحسین الله دادی برای پروژه «آنهای من»، پویان جدید فرد برای اثر «گُمار»، علی رادمان برای اثر «سیلک»، رضا والی برای پروژه «اشتیاق»
در این بخش دیپلم افتخار به علی رادمان برای آلبوم «سیلک» اهدا شد و جایزه باربد به رضا والی برای آلبوم «اشتیاق» رسید.
آهنگسازی موسیقی تلفیقی – بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: حسام اینانلو برای پروژه «میان»، سروش پورگودرزی برای پروژه «مسخ»، سروش پور گودرزی برای پروژه «دایره»، رضا طریقت و یاشار یاری برای پروژه «مسیر»
در این بخش دیپلم افتخار به حسام اینانلو برای آلبوم «میان» اهدا شد اما هیچ اثری حائز شرایط دریافت جایزه باربد شناخته نشد.
اجرای موسیقی دستگاهی بی کلام
نامزدهای دریافت جایزه: پدرام جواد زاده برای پروژه «ما، صدا، سنتور»، سامان صادقیان برای پروژه «تاروار»، محمد عشقی و المیرا مردانه برای پروژه «سرو و تزرو»، آرمان مهدیه برای اثر «به موازات بی نهایت»
در این بخش دیپلم افتخار به محمد عشقی و المیرا مردانه برای پروژه «سرو و تزرو» رسید؟ جایزه باربد را آرمان مهدیه برای آلبوم «به موازات بی نهایت» از آن خود کرد.
عکاس: زهرا شکری
خبرنگار:وصی اله محمودی
لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=365665

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر