1

تایید صلاحیت ایت الله امامی کاشانی برای مجلس خبرنگان

  • کد خبر : 387672
  • ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۶

طحان نظیف درباره ادعای مطرح شده در خصوص عدم احراز صلاحیت آیت الله امامی‌کاشانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: آیت‌الله امامی کاشانی از بزرگان انقلاب اسلامی هستند و بعد از بررسی و تایید صلاحیت ایشان اعلام شد که به دلیل وضعیت جسمانی از حضور در این انتخابات انصراف دادند.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که عصر امروز در حاشیه نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها دارای در جلسات اخیر مورد بررسی قرار گرفت که با توجه به وجود چند ابهام در این مصوبه، برای اصلاح به مجلس ارجاع شد.

وی افزود: ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی و کوله بری نیز مورد بررسی قرار گرفت که پیش از این نسبت به ۲ ماده آن ابهام وجود داشت که مجلس این دو ابهام را نیز مورد اصلاح قرار داده و ما منتظر هستیم تا متن اصلاح شده از سوی مجلس به دست برسد تا بررسی نهایی را روی این مصوبه به انجام دهیم.

طحان نظیف درباره طرح شفافیت قوای سه گانه گفت: اخیرا این طرح را دریافت کردیم و به محض این که بررسی آن به اتمام رسید نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره آخرین وضعیت بررسی صلاحیت نامزدهای معترض به نتایج صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان عنوان کرد: آمار کلی افرادی که با وجود تایید هیئت های نظارت استانی، توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده بودند حدود ۲۰۰ نفر است که ۲ نفر از نمایندگان فعلی مجلس نیز در بین این افراد هستند.

وی افزود: با توجه به این که فردا آخرین مهلت بررسی صلاحیت این دسته از نامزدها است، آمار نهایی در این رابطه فردا توسط شورای نگهبان اعلام خواهد شد.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره انتقادات به عدم احراز صلاحیت برخی سیاسیون و حقوقدانان و عدم فرصت کافی برای بررسی صلاحیت همه داوطلبان اظهار کرد: بخاطر اصلاحیه قانون انتخابات و اینکه عملا فرصت رسیدگی‌های شورای نگهبان و هیات‌های نظارت افزایش یافت، در این دوره تعداد افرادی که صلاحیت آنها احراز نشد کاهش یافت. در انتخابات ۹۸ صلاحیت بیش از ۲۵ درصد داوطلبان تایید نشد اما در انتخابات امسال با وجود افزایش داوطلبان، تعداد افرادی که صلاحیت آنها تایید نشد کمتر از ۱۰ درصد است.

وی  همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تخلفات تبلیغاتی داوطلبان انتخابات و تاثیر آنها در بررسی صلاحیت‌ها تاکید کرد: شورای نگهبان ناظر بر انتخابات است و این نظارت تمامی مراحل انتخابات را در بر می گیرد؛ تاکنون گزارش قابل توجهی که سالب صلاحیت باشد، دریافت نکردیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره علت توجه غرب به انتخابات  ایران و نقش ضد انقلاب برای بی اهمیت جلوه دادن مشارکت مردم در انتخابات تاکید کرد: به فضل خدا در کشوری زندگی می‌کنیم که در ۴۵ سال گذشته هر سال یک انتخابات داشتیم و این نشان می‌دهد که اداره امور کشور به دست مردم است و ما باید قدردان حضور مردم در انتخابات ها باشیم. در شرایطی که انتخابات ما نقش مهم‌تری دارد طبیعی است که برای دنیا مهم باشد. انتخابات در کشور ما همیشه مبتنی بر راهبردهای اعلامی، با دقت برگزار شده است و با رای مردم جریانات سیاسی و افراد به قدرت رسیدند. در انتخابات پیش رو نیز شرایط به همین گونه است.

طحان نظیف ادامه داد: امروز موضوعات اقتصادی و معیشتی برای مردم مهم است و باید سامان بهتری پیدا کند؛ طبیعتاً با حضور جوانان و نخبگان امید داریم که محلس آتی بتواند گامهای موثرتری در این زمینه بر دارد.طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری گفت: پیشتر نیز اعلام کردم که حدود ۹۵ درصد از این افراد به دلیل عدم احراز شرایط علمی صلاحیت‌شان مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که دلیل رد صلاحیت روسای جمهور پیشین در انتخابات‌ها چیست؟ عنوان کرد: این موضوع عمومیت ندارد. ما برای هر انتخاباتی شرایطی داریم و بارها نیز گفته‌ایم که در هر دوره‌ای صلاحیت افراد را بررسی می‌کنیم. در کشور ما نظارت وجود دارد و هیچ کسی مصون از قانون و نظارت نیست.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: اینکه یک فرد یک بار تایید شده لزوما به این معنا نیست که مرتبه بعدی نیز تایید صلاحیت شود. ما در شورای نگهبان داوطلب ریز و درشت و داوطلب درجه یک و دو و ویژه نداریم بلکه همه داوطلبان برای ما یکی هستند و هیچ دوگانه‌ای نداریم چراکه افراد در برابر قانون برابرند.

طحان نظیف در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره ادعای برخی چهره‌های حزبی درباره عدم اعلام علت عدم صلاحیت اظهار کرد: حق داوطلبان می‌دانیم که موارد را به آنها بگوییم. در این دوره اصرار داشتیم که موارد را با داوطلبان مطرح کنیم و در این زمینه حدود ۸ هزار تماس و جلسه‌ای با داوطلبان داشتیم؛ در برخی مواقع این جلسات و تماس ها در اصلاح نظرات شورای نگهبان موثر بود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره درخواست رییس جمهور دولت دوازدهم در خصوص اعلام علت رد صلاحیت او در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اولویت ما در شورای نگهبان بررسی شکایت داوطلبانی است که نسبت به بررسی صلاحیت خود اعتراض داشتند؛ نسبت به افرادی که شکایتی را ثبت نکردند حتما رسیدگی می‌کنیم و حق قانونی آنها است.

عضو شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره ادعای برخی از نمایندگان مبنی بر اینکه به دلیل مصاحبه‌هایی که علیه دولت داشتند، رد صلاحیت شدند، اظهار کرد: ۲۲ نفر از نمایندگان مجلس فعلی نتوانستند صلاحیت حضور در انتخابات مجلس بعدی را داشته باشند که حتی یک مورد از آن‌ها نبوده که صلاحیتش بخاطر انتقاد از دولت یا شورای نگهبان یا نهاد دیگری رد شده باشد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آمار تعداد افراد تایید صلاحیت شده به تفکیک استان‌ها اعلام کرد: متوسط به ازای هر کرسی ۵۱ نفر به رقابت خواهند پرداخت؛ برای مثال در استان آذربایجان شرقی برای ۱۹ کرسی ۷۰۳ نفر، در استان اصفهان برای ۲۰ کرسی، ۷۵۰ نفر و در استان البرز با ۳ کرسی، ۴۶۵ نفر تأیید صلاحیت شده اند. همچنین در استان خراسان رضوی برای ۱۸ کرسی ۱۰۱۹ نفر و استان سیستان و بلوچستان برای ۸ کرسی ۲۵۱ نفر به رقابت خواهند پرداخت.

طحان نظیف درباره ادعای مطرح شده در خصوص عدم احراز صلاحیت آیت الله امامی‌کاشانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: آیت‌الله امامی کاشانی از بزرگان انقلاب اسلامی هستند و بعد از بررسی و تایید صلاحیت ایشان اعلام شد که به دلیل وضعیت جسمانی از حضور در این انتخابات انصراف دادند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره چرایی وجود نداشتن سازوکار جبران بار مالی هزینه‌های انصراف داوطلبان انتخابات ها از کاندیداتوری با تاکید بر اینکه هم داوطلبی حق افراد است و هم انصراف دادن حق افراد است، گفت: شاید این که هزینه‌هایی برای بررسی صلاحیت افراد می‌شود صحیح باشد اما در حال حاضر هیچ منع قانونی در این زمینه نداریم

خبرنگار : سیدجواد میربابایی

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=387672

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]