4

آسیایی شدن قطعی استقلال به عنوان سهمیه مستقیم/ دردسر بزرگ فدراسیون فوتبال در صورت قهرمانی تیم ساپینتو!

  • کد خبر : 372290
  • ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۱

در صورت قهرمانی مجدد استقلال در لیگ و نساجی در جام حذفی فدراسیون فوتبال با یک دردسر غیرمنتظره برای معرفی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان مواجه خواهد شد.

اظهارات بازیکنان استقلال بعد از بازی با پرسپولیس - خبرگزاری مهر | اخبار  ایران و جهان | Mehr News Agency

برخلاف سال‌های قبل که لیگ قهرمانان آسیا همزمان با تقویم کشورهای شرق آسیا برگزار می‌شد، قرار است این رقابت‌ها از فصل آینده یعنی در فصل ۲۰۲۴ – ۲۰۲۳ از تابستان آغاز شده و در بهار سال بعد به پایان برسد. در همین‌زمینه و برای اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا بتواند فصل بعدی لیگ قهرمانان را به این‌صورت برگزار کند، باید دوره‌ای که در آن قرار داریم را در بازه‌زمانی طولانی‌تری برگزار می‌کرد که البته برگزاری رقابت‌های جام جهانی نیز به این امر کمک کرد تا فصل جاری که سال گذشته آغاز شده بود، اسفندماه سال جاری به پایان برسد.

بیشتر بخوانید:

لیست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی فوتبال

فصل بعدی لیگ قهرمانان قرار است از ۲۷ و ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ (سال آینده) و همزمان با آغاز فصل بیست‌وسوم لیگ ایران آغاز شود. در آن زمان دو دوره از مسابقات لیگ داخلی و دو تورنمنت جام حذفی کشورهای غرب آسیا به پایان رسیده، در نتیجه برای تعیین نمایندگان این کشورها در لیگ قهرمانان، باید سازوکار خاصی تنظیم می‌شد که قهرمان کدام دوره راهی فصل بعدی رقابت‌ها شود. سازوکاری که کشورهای امارات و عربستان آن را تعیین کردند اما در فوتبال ایران هنوز خبری نیست.

در حال‌حاضر و در فوتبال باشگاهی ایران، لیگ بیست‌ویکم به‌پایان رسیده و تکلیف قهرمان‌های لیگ برتر و جام حذفی فصل قبل مشخص شده‌اند. بر این‌اساس استقلال و نساجی تیم‌هایی هستند که جام قهرمانی را در فصل گذشته رقابت‌ها بالای سر برده‌اند و تا آغاز فصل جدید لیگ قهرمانان نیز دو قهرمان بعدی رقابت‌های امسال هم مشخص خواهند شد. حالا باید فدراسیون فوتبال سازوکاری را مشخص کند که کدام تیم‌ها به‌عنوان نمایندگان ایران در فصل بعدی لیگ قهرمانان آسیا می‌توانند شرکت کنند.

حسن کامرانی‌فر، دبیرکل قبلی فدراسیون فوتبال در واپسین روزهای کاری خود اعلام کرده بود که این سازوکار مشخص شده است اما طبق شنیده‌های خبرنگار «فرهیختگان» هنوز چیزی نهایی نشده و قرار است طرح موقت توسط یک کارگروه در سازمان لیگ مورد بررسی فنی و کارشناسی قرار بگیرد و سپس برای تعیین‌تکلیف و تایید به تصویب هیات‌رئیسه برسد. البته طبق شنیده‌ها قرار است پایان هفته جاری نخستین جلسه هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال به‌صورت رسمی برگزار شود اما به نظر نمی‌رسد نظر نهایی و کارشناسی کارگروه فوق تا آن روز نهایی شود و این موضوع در جلسات بعدی هیات‌رئیسه مورد توجه و تایید قرار خواهد ‌گرفت.

قهرمانان لیگ اولویت AFC برای سهمیه مستقیم

فوتبال باشگاهی ایران در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی‌آف داشت که البته با سوخت‌شدن دو سهمیه استقلال و پرسپولیس، درنهایت فولاد و سپاهان به‌عنوان سهمیه مستقیم ایران راهی آسیا شدند. حالا و برای فصل جدید صحبت از کسب سهمیه ۳ +۱ برای فوتبال ایران شنیده می‌شود اما در صورتی که سهمیه‌های کشورمان مثل امسال باقی بماند یعنی در بدترین حالت ۲+۲ شود طبق شنیده‌ها به‌طورحتم قهرمان‌های فصل جاری و فصل قبلی لیگ برتر ایران، سهمیه‌های مستقیم را کسب کرده و دو تیم قهرمان جام حذفی به‌عنوان سهمیه پلی‌آف راهی آسیا می‌شوند. طبق شنیده‌ها کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌صورت توصیه به کشورهای عضو پیشنهاد داده است تا اولویت حضور به‌عنوان سهمیه مستقیم را به باشگاه‌هایی بدهند که قهرمانی فوتبال باشگاهی را به دست می‌آورند. در این خصوص مسئولان این کنفدراسیون هیچ پیشنهاد دیگری را ارائه نکرده‌اند و تعیین تیم‌ها به هر شکلی را به عهده فدراسیون‌ها قرار داده‌اند و فقط اعلام کرده‌اند که تا یک‌زمان مقرر باید نمایندگان کشورها مشخص باشند.

ورود سازمان لیگ برای تعیین دو موضوع

با توصیه کنفدراسیون فوتبال آسیا ابهام بزرگی باقی نمی‌ماند. کارگروه فوق نیز در سازمان لیگ در ارزیابی فنی وکارشناسی خود دو مورد را مورد لحاظ قرار داده و روی آنها بررسی لازم را انجام خواهد داد.

همان‌طور که در بالا ذکر کردیم درصورتی‌که قهرمان‌های حذفی و لیگ امسال هر تیمی جز استقلال و نساجی باشند، تکلیف صعودکنندگان مشخص است و استقلال و قهرمان امسال لیگ به‌صورت مستقیم و نساجی و قهرمان امسال حذفی از دیدارهای پلی‌آف راهی آسیا می‌شوند اما درصورتی‌که قهرمان‌های مشترکی بین قهرمان‌های لیگ برتر و جام حذفی امسال و سال گذشته وجود داشته باشد، باید مشخص شود که نایب قهرمان کدام جام، سهمیه بعدی را مشخص می‌کند و آیا تیم فوق به‌صورت مستقیم راهی آسیا می‌شود یا با پلی‌آف. هرچند شواهد نشان می‌دهد در صورت قهرمانی استقلال در رقابت‌های امسال چه در رقابت‌های لیگ و چه در حذفی، نایب‌قهرمان لیگ برتر شانس بیشتری برای کسب سهمیه دارد.

نکته بعدی که باید مورد لحاظ قرار بگیرد این است که سهمیه‌های ایران با چه تعدادی برای هر مرحله معرفی خواهند شد که این موضوع نیز باید مورد کارشناسی قرار بگیرد تا درصورتی‌که هر یک از سهمیه‌های ۳+۱ یا ۲+۲ برای فوتبال باشگاهی ایران مشخص شود، براساس هرکدام از این نوع سهمیه‌بندی، چه تیم‌هایی می‌توانند سهمیه‌مستقیم و پلی‌آف را کسب کنند که در این صورت ۳ سهمیه مستقیم به ۲ قهرمان لیگ و یک قهرمان حذفی و تک سهمیه پلی‌آف به دیگر قهرمان حذفی ‌می رسد مگر آن که برای جذاب شدن رقابت‌های لیگ، راهکارهای دیگری مثل برگزاری دیدار بین قهرمان‌های حذفی برای کسب سهمیه مستقیم و صعود نایب قهرمان لیگ (سوای قهرمانان لیگ برتر) از مرحله پلی‌آف مورد استفاده قرار بگیرد.

به نظر می‌رسد بهترین حالت برای مسئولان تصمیم‌گیر همان سهمیه ۲+۲ باشد، به شرطی که قهرمان‌های متفاوتی نیز تعیین شوند این درحالی است که قهرمانی استقلال در رقابت‌های لیگ برتر یا حذفی در فصل جاری می‌تواند همه این معادلات را برهم زده و کارشناسان امر را دچار دردسر کند.  اعلام نحوه صعود تیم‌ها می‌تواند در جذابیت فصل جاری رقابت‌ها، تعیین‌کننده باشد ضمن اینکه تیم‌ها هرچه سریع‌تر باید تکلیف خود را بدانند اما با همه این تفاسیر به نظر می‌رسد در صورتی که قهرمان‌های امسال لیگ و حذفی متفاوت از دو قهرمان پارسال باشند، تحت هیچ شرایطی دیگر سهمیه آسیایی در رقابت‌های امسال نیز مثل سال گذشته معنایی نخواهد داشت.  البته تیم‌های فوق قبل از هر چیزی در ابتدا باید مجوز حرفه‌ای خود را کسب کرده باشند تا با ایراداتی که سرخابی‌ها در فصل جاری با آن مواجه شدند، روبه‌رو نشده و بدون هیچ مشکل و محدودیتی راهی لیگ قهرمانان آسیا شوند.

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=372290

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]