2

اصفهان زیبا سومین شهر پرجمعیت در ایران+ تصاویر

  • کد خبر : 385731
  • ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۹

اصفهان سومین شهر پرجمعیت در ایران محسوب می شود که همواره از گردشگران تور اصفهان به خوبی پذیرایی می کند. این شهر دیدنی نام های بسیاری را به خود دیده که در ادامه خواهید خواند. اسپاهان یا اسقهان نام قدیم اصفهان در دوره هخامنشی، تیموری، ساسانی بوده که اصلی ترین مکان برای جنگ به شمار می رفته است.  زیرا […]

اصفهان سومین شهر پرجمعیت در ایران محسوب می شود که همواره از گردشگران تور اصفهان به خوبی پذیرایی می کند. این شهر دیدنی نام های بسیاری را به خود دیده که در ادامه خواهید خواند. اسپاهان یا اسقهان نام قدیم اصفهان در دوره هخامنشی، تیموری، ساسانی بوده که اصلی ترین مکان برای جنگ به شمار می رفته است.  زیرا اسقهان در منطقه ای کویری واقع شده که از سمت غرب به کوه های زاگرس و شهرکرد می رسد. اصفهان از نظر معادن آهن، فولاد، طلا و … بسیار غنی بوده که حتی مهم ترین کارخانه های آهن و فولاد کشور در شهر اصفهان قرار دارند.

اصفهان در ۴۳۰ کیلومتری جنوب تهران در کوهپایه های رشته کوه زاگرس واقع شده است. این شهر از آب و هوای معتدل و فصول معمولی برخوردار می باشد. این شهر در مسیرهای اصلی شمال – جنوب، شرق و غرب قرار گرفته و از نظر ارتفاع و بارندگی مشابه آب و هوای آمریکا است. این شهر تقریباً آب و هوای خشک و بیابانی دارد و از گونه های جانوری و گونه های گیاهی خودرو، فقیر می باشد. این شهر دقیقاً مانند دیگر فلات ایران با بارندگی اندکی مواجه است اما در زمستان دمای هوا به ۲ درجه سانتیگراد (۲۷ درجه فارنهایت) و ۸ درجه سانتیگراد (۴۷ درجه فارنهایت) می رسد.

امواج سرد گاهی اوقات می تواند درجه حرارت را به -۱۰ درجه سانتیگراد (۱۴ درجه فارنهایت) کاهش دهد و رکورد کم آن -۱۹٫۴ درجه سانتیگراد (-۲٫۹ درجه فارنهایت) بوده است. برف حداقل یک بار در هر زمستان می بارد. تابستان ها با اوج گرفتن دما در تیر ماه ۳۶ درجه سانتیگراد (۹۷ درجه فارنهایت) گرم می شود.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان از جذاب ترین نمونه های کاشی کاری فیروزه ای در ایران و مسجد اصفهان است. طبق روایات ائمه و معصومین (ع) سنگ فیروزه دارای انرژی های مثبت و دفع کننده انرژی منفی و چشم زخم می باشد. وقتی که در کاشی های مسجد، فیروزه به کار برده شده مسلماً با قرارگیری در آن حال و هوای خوبی پیدا خواهید کرد. در مسجد شیخ لطف الله اصفهان مکانی وجود دارد که به دلیل معماری منحصر به فردش صدا را انعکاس می دهد. نقش و نگار های ظریف همراه با هنر کُپ بری، بر زیبایی این مسجد افزوده است.مسجد شاه اصفهان یا همان مسجد امام خمینی اصفهان در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار گرفته است. مسجد ذکر شده به دستور شاه عباس صفوی برای شادی روح جدّ بزرگوارش، شاه تهماسب یکم ساخته شد. مسجد شاه اصفهان هم مانند مسجد شیخ لطف الله، از کاشی های فیروزه و به سبک ۷ خشتی ساخته شده است. مسجد شاه هم مانند دیگر آثار اصفهان مربوط به عصر صفوی می باشد و در لیست آثار ملی ایران جای دارد. در این مسجد کتیبه های سنگی مهمی وجود دارد که توسط خطاطان به نام اصفهان منقوش شده است. کتیبه های مسجد شاه، شاهکار خوشنویسان معروف عهد صفویه مانند علی رضا عباسی و عبدالباقی تبریزی و محمدرضا امامی می باشد. کتیبه باشکوه سر در مسجد امام با دستخطّ علی رضا عباسی، خوش نویس نامدار عصر صفوی نگاشته شده است. تاریخ این کتیبه ی زیبا به سال ۱۰۲۵ هجری شمسی برمی گردد.

هیچ توریستی خرید از بازارهای سنتی اصفهان را به خرید از مغازه های لوکس نمی فروشد. زیرا گردشگران خارجی عاشق بازارهای طویل و آجرچین، با سقف های گنبدی و متناسب با اقلیم منطقه هستند. بازار شلوغ، هنر، فرهنگ و قدرت خرید، نحوه چانه زنی و مواد غالب خوراکی مردم را توریست ها بسیار می پسندند. زیبایی نقوش، کاشی کاری همراه با نقاشی دیواری در چهلستون، عالی قاپو، مسجد امام و …به وفور دیده می شود. همین امر موجب شده تا عکّاسان بارها و بارها به اصفهان سفر کنند.

برخی از نقوش سقف های گنبدی این شهر شهرت فراوانی دارند. در بسیاری از تابلو ها و ظروف عتیقه، این نقوش دیده می شوند. نصف جهان پیش از اینکه شهری گردشگری همراه با کسب و کار هتلداری و لیدری باشد، شهرمعماران و هنرمندان بوده است. هر شهری که هنر و فرهنگ اصیل در آن حاکم باشد، بی شک باعث جذب گردشگر درسطح بالا خواهد شد.

میدان نقش جهان اصفهان دومین میدان بزرگ در دنیا بوده که در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است. این میدان، معماری عجیب و غریبی ندارد، اما چرا اینقدر زبان زد و مورد علاقه گردشگران دنیا است را به شما خواهیم گفت. در نگاه اول شاید با خود بگویید یک میدان معمولی شبیه به مسجد و کاشی کاری است. اما با حضور در این مکان بدون شک لب به تحسین میدان نقش جهان خواهید گشود. پوشش های رنگارنگ مردم، درخشش آفتاب بر استخر وسط میدان و آب بازی کودکان در آب یکی از زیبایی های نقش جهان است.

صنایع دستی و توریست های خارجی در میدان نقش جهان و درشکه هایی که صاحبان آن، گواهینامه مخصوص دارند. در این میدان افرادی را خواهید دید که به فروش عینک، گل، زیورآلات و … مشغولند و گاهی هم به مسیر شما می آیند و می گویند: “از من هم خرید کنید.” در این میدان هر آنچه نیاز داشته باشید از رستوران گرفته تا بازار و هتل اصفهان، وجود دارد تا رفاه توریست ها به خوبی تامین شود. این میدان نه تنها یک ابنیه تاریخی، بلکه به واسطه بناهای داخلی خود، یکی از مراکز تفریحی و گردشگری اصفهان نیز محسوب می شود.

کاخ عالی قاپو اصفهان در واقع درب ورودی دولتخانه صفوی بوده که در ابتدا ظاهری ساده داشته که با گذشت زمان در طول سلطنت شاه عباس صفوی طبقاتی به آن افزوده شد تا جلوه ی پادشاهی به خوبی نمایان شود. به دلیل تعدد وزیران و دولت مردان در زمان شاه عباس دوم، دستور رسید که ایوان ستون داری را به این بنا اضافه کنند. عمارت زیبای عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله میسی خفته است.

ارتفاع این ابنیه تاریخی اصفهان ۴۸ متر بوده و ۶ طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ می توان به طبقات رسید. آنچه که باعث شده عمارت عالی قاپو در لیست آثار بسیار نفیس عهد صفوی قرارگیرد، مینیاتورهای موجود در در داخل کاخ عالی قاپو اصفهان است. این اثر، کار هنرمند معروف آن زمان، رضا عباسی است. همچنین گچبری های آخرین طبقه کاخ عالی قاپو هنر دست استاد مذکور می باشد. طبقه آخر عمارت عالی قاپو به اتاق موسیقی و اتاق صوت هم مشهور می باشد.

کاخ چهلستون اصفهان یکی دیگر از ابنیه های تاریخی اصفهان است که در واقع ۲۰ ستون دارد و انعکاس آن ها سبب شده چهلستون نام گیرد. مساحت کاخ چهلستون ۶۷۰۰۰ متر مربع می باشد که بیشترین فضا مربوط به باغ می باشد. احداث این مکان در زمان شاه عباس یکم آغاز شد. در وسط کاخ چهلستون عمارتی منحصر به فرد با ۲۰ ستون وجود دارد. هسته اولیه کاخ چهلستون را، بنایی بلند در مرکز باغ تشکیل می دهد که تالار بین کاخ چهل ستون و غرفه های چهار گوشه آن را پوشش می داد.

در زمان پادشاهی شاه عباس دوم عمارت چهلستون به پایان رسید و در ساختمان مرکزی آن تغییرات فراوانی انجام شد. تالار آینه، تالار ۲۰ ستون و دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه از جمله این تغییرات بودند. دو ایوان کنار سالن پادشاهی و استخر وسیع مقابل تالار ۲۰ ستون از دیگر اضافه های ساختمان بودند. سالن اصلی کاخ مختص به میهمانان خارجی و شخصیت های مهم کشور های دیگر بود. در سالن عمارت چهلستون نقاشی هایی وجود دارد که واقعه های تاریخی ادوار مختلف را بیان می کند. سالن کاخ، در بالای سر خود گنبدی منقوش و زیبا دارد. طرح طلاکوب همراه با لچکی های متنوع از دیگر شاهکار های کاخ چهلستون می باشد.

کاخ هشت بهشت روزگاری زیبا ترین کاخ عالم نامیده می شد. این کاخ در زمان شاه سلیمان صفوی در سال ۱۰۸۰ در مجاورت باغ بلبل بنا شد. نکته جالب اینجاست که این باغ وسیع، جزئی از باغ بزرگ نقش جهان بوده است. باغ هشت بهشت در زمان شاه صفوی وجود داشته اما در ۲ دوره بعدی یعنی شاه عباس دوم و شاه سلیمان تعداد درختان افزایش یافت. لازم به ذکر است کاخ باغ هشت بهشت، متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی می باشد که بازسازی های زیادی در آن انجام شده است.

به گفته برخی مورخان کاخ هشت بهشت اقامتگاه و نشیمن هشت سوگلی حرم پادشاه بوده که ۴ نفر در طبقه همکف و ۴ نفر دیگر در طبقه اول ساکن بودند. این عمارت دو طبقه با طاق های زیبا و تزئینات فراوانش یکی از ابنیه های بارز معماری عهد صفوی محسوب می شود. کاخ هشت بهشت دارای نام های دیگری نظیر، هشت به هشت و هشت در بهشت نیز می باشد.

به دلیل وجود زاینده رود، پل های بسیاری بنا شده که باز هم ساخت این پل ها به عهد صفوی بر می گردد. از مهم ترین پل ها در نصف جهان می توان به پل خواجو اصفهان و پل سی و سه پل اصفهان اشاره کرد. سی و سه پل با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض ساخته شده است. پل مذکور به دستور شاه عباس و زیرنظر سردارش به نام الله وردی خان ساخته شد. معمار پل استاد حسین بنا اصفهانی نام داشت.

در زمان شاه عباس جشن های بسیاری در سی و سه پل برقرار بود که جشن آب پاشان و جشن خواج شویان ارامنه اصفهان، از جمله جشن های مهم بودند که در این پل برگزار می شدند. سی و سه پل یکی از شاهکار های معماری و پل سازی در ایران محسوب می شود که زبان از وصف زیبایی و عظمت منحصر به فرد سی و سه پل قاصر می ماند.

عکاس : عظیمه ولی پور

خبرنگار : پریسا شکری

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=385731

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر