2

زاکانی در مناظره: مشکل ما تجویزهای اقتصادی آمریکاست

  • کد خبر : 389432
  • ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۷

افق نیوز؛ به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین مناظره اقتصادی عصر امروز جمعه ۲۸ خرداد باحضور نامزدهای ریاست جمهوری ( علیرضا زاکانی، مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف) آغاز شد. در این برنامه سوالات کارشناسان در دور اول مناظره ارائه شد: دانش‌جعفری: آیا دولت شما آنچه در […]

افق نیوز؛

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین مناظره اقتصادی عصر امروز جمعه ۲۸ خرداد باحضور نامزدهای ریاست جمهوری ( علیرضا زاکانی، مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف) آغاز شد.

در این برنامه سوالات کارشناسان در دور اول مناظره ارائه شد:

دانش‌جعفری: آیا دولت شما آنچه در برنامه هفتم پیش بینی شده را قبول دارد؟

غضنفری: هر سال در دولت شما چقدر سرمایه گذاری می شود، از کجا؟ و نقش بخش خصوصی چیست؟

مظاهری: برای تامین رشد هشت درصد سرمایه گذاری همیشه امکان خوبی بوده است؛ برنامه شما برای جلب سرمایه گذاری خارجی و هدایت آن و البته درچارچوب قانون مصوب مجلس و مجمع تشخیص چیست؟

فولادگر: چه برنامه ای دارید که بحث سند راهبردی توسعه صنعتی در کشور تهیه، تدوین و ابلاغ شود؟

پورمحمدی: برای بهبود فضای کسب و کار و ارتقای جایگاه کشور در فضای کسب و کار چه میکنید؟

مروی: برای تامین نهاده‌ها باید ثبت سفارش شود؛ تقاضا برای ارز وارداتی زیاد است و اینها باید ۶-۷ ماه در نوبت بمانند؛ صادرکننده هم برایش نمی صرفد و انگار به او ۳۰-۴۰ درصد مالیات می بندیم. برنامه شما برای بحث پیمان سپاری ارزی چیست؟

نجفی عرب: برنامه مشخصی درباره ثبات بخشی به اقتصاد کلان کشور که فعالان اقتصادی بتوانند در وادی این ثبات که ایجاد می‌شود، برنامه مشخصی داشته باشند چیست؟ امروز واقعا در این زمینه دچار مشکلیم. صبح بلند می شویم می بینیم تورم و نرخ ارز و  … تغییر کرده است.

***

علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این برنامه گفت: عید قربان را تبریک عرض می‌کنم و امید دارم بتوانیم ادامه دهنده راه سید شهیدان اهل خدمت رئیسی باشیم.

وی تصریح کرد: بنده یک پزشک هستم. پزشک اگر تشخیص غلط بدهد نسخه غلط می‌پیچید. تشخیص غلط به برنامه و کارنامه سیاه منجر خواهد شد. مشکل اقتصادی  مشکل تحریم‌های آمریکا نیست، تجویزهای اقتصادی آمریکاست.

.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: لذا بنده برای تحول در اقتصاد، در ۴ محور اساسی برای ارتقاء شاخص عدالت و پیشرفت با استفاده از همه فرصت‌های داخلی منطقه‌ای و جهانی قائل هستم. نخست اینکه باید تاکید بر استقلال اقتصادی و ثبات‌بخشی به اقتصاد کشور بر اساس دلارزدایی از اقتصاد و تکیه بر پول ملی و افزایش قدرت آن کنیم.

وی ادامه داد: دوم جهش تولید با حرکت به سمت تولید محصول محور و دانش بنیان و با ارزش افزوده بالا را پیگیری کنیم و  نکته سوم حاکمیت مردم سالاری دینی در عرصه اقتصاد را بپذیریم و با تکیه بر مردم و مشارکت آنها کار را پیش ببریم و نکته چهارم، خلق ثروت و توزیع عادلانه آن را در دستور کار قرار بدهیم. مشکل این است که مردم ریالی درآمد دارند اما با مسیری که تنظیم کردیم دلاری خرج می‌کنند این اشکال اساسی اقتصاد ماست.

بزرگترین ناترازی اقتصادی ما دخل و خرج ماست

زاکانی گفت: بزرگترین ناترازی اقتصادی ما دخل و خرج ماست که با ریال درآمد کسب و با دلار خرج می‌کنیم و تا وقتی حل نشود امکان حل موضوع نیست. ما نسخه‌های  غلط اقتصادی می‌پیچیم. از سال ۱۳۷۲ که نسخه اقتصادی را ارائه کردند دنبال رهاسازی نرخ ارز و سرکوب دستمزدها و تضعیف دولت بودند.

وی ادامه داد: لذا باید برگشت به قدرت پول ملی و استقلال کشور را حفظ کرد. در حوزه تولید هم توجه به عدم خام‌فروشی و ایجاد زمینه ارائه محصول نهایی ارزش افزوده بالا مد نظر است و در خصوص مردم و مشارکت مردم هم مبتنی بر قانون اساسی امکانی باید ارائه شود چون با تکیه بر فناوری می‌شود فرآیندها را کوتاه کرد و ابزارآلات را کوچک کرد مردم را در اقتصاد وارد و نهایتا خلق ثروتی که صورت گرفت توزیع عادلانه خواهد بود.

صحبت‌های ناامید کننده مردم را ناامید نکند

زاکانی در دور دوم پاسخ به سوالات و اظهارات دیگر کاندیداها گفت: مردم؛ این صحبت‌ها شما را ناامید نکند! بنده چهار نکته را مطرح کردم؛ آزادسازی اقتصاد از کمند دلار، پیگیری افزایش و تقویت ارزش پول ملی، جلوگیری از خام‌فروشی با تکیه بر دانش، حاکمیت مردم در عرصه اقتصاد، ما سیاست‌های اصل ۴۴ را انجام دادیم اما اختصاصی‌سازی کردیم و خصوصی‌سازی نکردیم. نکته بعد خلق ثروت و توزیع عادلانه است، مردم نباید اعانه‌بگیر باشند.

.

وی ادامه داد: این صحبت‌ها شما را ناامید نکند. آقای قالیباف در خصوص نقدینگی که ۲۶ برابر شده صحبت کرد. اصل نقدینگی مهم است اما باید سرگردان نشود و جایی سرمایه‌گذاری شود. در چین نقدینگی به تولید ناخالص داخلی آن بیش از دویست برابر است. میانگین دنیا ۱۴۴ برابر است. ایران ۷۵ درصد، لذا نقدینگی به ذات بد نیست.

تعجب کردم آقای پزشکیان چطور نامزد ریاست جمهور شده است

 نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نکته دوم در خصوص آقای پزشکیان بود که کلی نکات را بیان کردند که همه چیز را به همه چیز گره زدند و نتیجه معلوم نشد چه شد!  و نتیجه هم همین شد که نمی‌توانیم. تعجب کردم چطور نامزد ریاست جمهوری شده است! مردم دیگر الان اطلاعات دستشان است، ترکیه هم جزء ناتو و WTH است و هم در مرکز FATF قرار دارد. در طی بیست سال تا الان ۲۵۰ هزار میلیارد در آنجا سرمایه‌گذاری شده است. همین ترکیه سال ۲۰۲۳، ۲۵۰ میلیارد دلار صادرات داشته است اما هفتاد درصد تورم دارد. ارزش لیر این کشور هم از ۵ سال پیش از یک دلار به ۳۲  دلار افزایش یافته است اینها را می‌شود تحلیل اقتصادی کرد.

زاکانی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه راجع به چین صحبت کردیم. ما ۱۳ میلیارد یورو تفاهم‌نامه نوشتیم بیش از ۳۴۰ میلیون یورو ضمانتنامه گرفته شد. موضوع رشد هشت درصد هم با توجه به موضوع نیروی انسانی و سرمایه و در کنار آن آموزش از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: آقای پورمحمدی هم نکاتی را گفتند که عرض می‌کنم، مسیر را اشتباه رفتند و می‌شود حرفهای کلی قشنگ زد اما مشکل مردم حل نخواهد شد!

***

در بخش دوم اولین مناظره، کارشناسان اقتصادی به طرح سوالاتی درباره مردمی سازی اقتصاد پرداختند.

متن این سوالات به شرح زیر است:

محمدجواد ایروانی: برای جهش تولید و سرمایه گذاری و مشارکت آحاد مردم چه الگوها و برنامه های مشخصی دارید؟

محمد خوشچهره: رویکرد رئیس جمهور برای تاکید روی طرحهای مردمی کردن اقتصاد چیست؟

فولادگر: سیاستهای اصل ۴۴ برای تغییر ریل اقتصاد کشور و انتقال از اقتصاد دولتی به وضعیتی بود که دولت نقش خودش را نظارت و تنظیم گری داشته باشد.  چه اتفاقاتی افتاد که سیاستها جامع و خوب اجرا نشد؟ چرا فقط سراغ واگذاری هایی رفتیم آنهم با نگاه درآمدی؟ و توانمندسازی بخش خصوصی و تعاونی و ایجاد رقابت و رفع انحصار و آماده کردن محیط کسب و کار برای حضور مردم انجام نشد؟

سیدحمید پورمحمدی: تدبیر شما برای اینکه دست بخش خصوصی باز شود و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی در بازار رقابت محدود شود چیست؟

محمدرضا باهنر: خصولتیها نه دولتی اند و نه خصوصی؛ برای اینکه این بنگاه های خصولتی را از این چرخه اقتصاد هم بهره وری شان را بالا ببریم و هم به مردم واگذار شود چه برنامه ای دارید؟

دانش جعفری: نقش شبه دولتی ها پررنگ است و واگذاریها به جای اینکه به مردم و بخش خصوصی واقعی باشد به شبه دولتیها واگذار شده است. منابع اینها هم غیرمستقیم ربط به دولت یا بخش عمومی دارد. از نظر شما در صورتی که بخواهید برنامه اقتصادی در کشور پیاده  کنید، نقش شبه دولتیها را در واگذاری ها چطور می بینید؟ سیاست شما برای استفاده از منابع مردم در اقتصاد چیست؟

موضوع نقدینگی فاجعه‌ای است که در دهه ۹۰ توسط دولت روحانی اتفاق افتاد

زاکانی در سومین زمان خود  و در پاسخ به سوالات و اظهارات دیگر کاندیداها گفت:‌ امام فرمودند آنجا که مردم کار می‌کنند دولت حرام است وارد بشود. ما باید به اصل خومان برگردیم. دولت درحال حاضر رقیب مردم است و باید ناظر و مکمل باشد.

وی اضافه کرد: همه این معانی دولت مقتدر را ایجاد می‌کند، دولت مقتدری که جلوی مردم نیست و به مردم خدمتگزاری می‌کند. لذا اینجا نیازمند یک متناسب‌سازی دولت هستیم و این اتفاق بیفتد.

زاکانی با بیان اینکه نقدینگی دستوری نیست، اضافه کرد: مگر نقدینگی دست ماست؟ ما رعایت را برای انتقال این نقدینگی نمی‌کنیم و به طلا و ارز و … می‌رود لذا قانونگذاری در اینجا درست نیست و باید بستر سازی شود.

.

 نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات پزشکیان و پورمحمدی در ارتباط با موضوع ترکیه تاکید کرد: دوستان بروند بار دیگر موضوع ترکیه را مرور کنند. یک الگوی جلوی چشم ماست که خلاف صددرصد نظرات اینهاست و مردم بیچاره می‌شوند. در خصوص مردمی کردن اقتصاد باید بخش خصوصی را باور کرد و موتور محرکه اقتصاد باید بخش خصوصی باشد و آحاد مردم بویژه بخش طبقات مردم باید مشارکت داشته باشند و تعاونی‌ها باید مورد دقت باشد و سیاست را در اصل توزیع رعایت کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: موضوع نقدینگی که مطرح شد فاجعه‌ای است که در دهه ۹۰ توسط دولت روحانی اتفاق افتاد و  شرایط را به سمتی برد که سال ۱۴۰۰ ، ۱۰۱ درصد نقدینگی داشتیم. این عدد در دولت آقای رئیسی به ۲۱ درصد رسید و این واقعا برای این دولت یک افتخار بود.

زاکانی افزود: همین‌طور روی هوا حرف زدن بی‌دقتی است. چرا ما دقت نمی‌کنیم؟ یک عده با مردم می‌جنگند! دولت در مواضع مقابل مردم است و بعد یک عده با فساد اقتصادی و شرایط مختلف سفره مردم را روز به روز تنگ‌تر می‌کنند. می‌شود کار کرد، امکانات کشور الی ماشاءالله زیاد است و صحبت تحریم کردند؛ باید تحریم داخل را خنثی کرد و بعد دیپلماسی اساس و بنیان آن را تغییر بدهد و تا زمانی که تحریم‌ها را خنثی نکردیم نمی‌شود به عنوان مثال در بحث کرونا به ما واکسن ندادند، واکسن را درست کردیم و بعد دیدند که تحریم بی‌اثر است و اگر دنبال رفع تحریم هستیم باید به توانمندی داخلی توجه کنیم.

آقای پورمحمدی؛ دیپلماسی التماسی را هم تجربه کردید!

زاکانی در چهارمین زمان خود و در پاسخ به سوالات و اظهارات دیگر کاندیداها گفت: ما قانون برنامه را می‌توانیم اجرا کنیم و اگر هم اشکال داشته باشد از طریق قانون اصلاح کنیم. در مجلس هفتم برنامه چهارم که در مجلس ششم تصویب کرده بودند بند الف ماده سه آن آزادسازی یک دفعه در حوزه انرژی مبتنی بر دلاریزه شدن بود و ما اصلاح کردیم و مانع شدیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اهمیت مسئله کارشناسی تاکید کرد: ما کارشناسی را قائل هستیم اما مافوقش یک سیاستمدار هم هستیم.

وی خطاب به صحبت‌های مطرح شده از سوی پزشکیان با تاکید بر اینکه باید برنامه‌ریزی برای خدمت‌رسانی وجود داشته باشد، ادامه داد: آقای پزشکیان فرمودند که اله می‌کنیم، باید به ایشان بگویم که ما اله کردیم و ۳۳ ماه در این دوره از مدیریت شهری ۱۲۰۰ حساب در همان هفته اول  تجمیع کردیم و بعد از دو سال و نیم کاهش دادیم. ناظر به اعتبار و امکان توانستیم میزان درآمدهایمان را طوری بالا ببریم که غیر قابل تصور است و از طریق درست با فساد مبارزه کردیم و ناکارآمدی‌ها را از بین بردیم طرف مردم ایستادیم.

.

زاکانی با اشاره به استفاده از ظرفیت مردم گفت:  باید راه را برای مردم باز کنیم و شفافیت را بپذیریم. در این دوره از مدیریت شهری در شهرداری تهران ما پذیرفتیم که مردم بر ما نظارت کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پزشکیان وپورمحمدی افزود: مردم ما خوب هستند و کمک می‌کنند و مشکل ما هستیم که رفتارهایمان دوگانه است! این بد است و مردم نگاه می‌کنند چطور رفتار می‌کنیم؟ لذا کاری که در دولت آقای رئیسی ناظر به صدور آسان مجوزها و تحرک پروژه‌ها شد کار بزرگی بود و حضور مردم در اقتصاد و جهت‌گیری‌های مالی کار خوبی بود.

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم در کوتاه مدت مردم را مشارکت بدهیم در بلندمدت بتوانیم تورم را کنترل کنیم. در کوتاه مدت با کنترل نرخ دقیق در حوزه ارز و ارزگذاری کردن و در بلند مدت هم نقدینگی را جذب کردن از مسیر درست. آقای پورمحمدی اصرار دارد که سیاست خارجی را گره بزند، دشمن به ما رحم نمی‌کند، دیپلماسی منزلت طلب وقتی موفق است که مشکل مردم را در داخل حل کنیم. میدان وقتی موفق بود و دیپلماسی می‌تواند روی دیگر سکه باشد. وگرنه دیپلماسی التماسی را هم تجربه کردید، در آن دولتی که بودید این را تجربه کردید، این راه حل نیست.

***

مرحله سوم از مناظره اول نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پس از ۱۵ دقیقه تنفس با موضوع مهار تورم با سوالات کارشناسان به شرح ذیل آغاز شد:

مصباحی مقدم: یکی از مشکلات جامعه ما تورم مزمن در نرخ بالاست؛ ۶ سال است تورم ۴۰ درصد و بالاتر داریم. شما با این تورم مزمن چگونه می خواهید برخورد کنید؟

طهماسب مظاهری: ریشه اصلی رشد نقدینگی تحمیل دولت به بانکهاست.در صورتی که مردم شما را انتخاب کنند چه برنامه ای برای کنترل و مهار کسری بودجه و مهار تورم در حدودی که در برنامه هفتم پیش بینی شده دارید؟

محمدجواد ایروانی: برای تنظیم نقدینگی به تولید چه برنامه‌ای دارید؟

پیمان قربانی: (با اشاره به ناترازی بانکها با توجه به سیاستها و تکالیفی که به آنها محول شده است)؛ برنامه شما با توجه به تاکید برنامه هفتم بر کاهش ناترازی بانکها، برای اصلاح نظام بانکی و احیای بانکهای ناتراز و حل و فصل بانکهایی که قابلیت احیا ندارند چیست؟

مهدی غضنفری: درباره افزایش نقدینگی گفته شده که موجب تورم می شود. در اقتصاد کلا پارامترها با هم بده بستان دارند و نمیشود فقط یک پارامتر را چسبید. شما چگونگی نقدینگی را مهار می کنید در  حالی که نقدینگی که روغن چرخد‌نده های تولید است را تامین می‌کنید؟

محمدرضا پورابراهیمی: راهکارهای شما با فرض استقرار تحریم‌ها، برای ناترازی بودجه به عنوان اصلی ترین موضوع و مولفه اثر گذار بر شاخصهای اقتصادی کشور چیست؟

بانک‌ها  و دولت عامل اصلی تورم هستند

زاکانی در پنجمین بخش سخنان خود در این مناظره گفت: انتظارم در برنامه امروز این بود که دوستان موضوعات سیاسی را در میزگرد سیاسی مطرح و شفاف اعلام کنند تا مردم متوجه هم بشوند و بتوانند انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه ترکیه جزو wto است و ۶۰۰ درصد ارزش پولش افت کرده است، اضافه کرد: تورم در کوتاه مدت موضوع افزایش نرخ و انتظارات تورمی است و بانک‌ها عامل اصلی هستند.

زاکانی ادامه داد: درباره تورم، بانک‌ها عامل اصلی هستند اما در کنارش دولت. اما سال ۹۲ دولت وقت ۲۰۵ همت بدهی داشت اما در دولت آقای روحانی بیش از هزار همت شد این بدهی. مخروبه‌ای تحویل شد اما از هنرهای شهید رئیسی بود که این را سامان داد.

.

اعتبار طلا را به جای یارانه باید به مردم بدهیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: نقدینگی مثل آب است و اگر بتواند هدایت بشود برای ما مثمر ثمر است.

وی خطاب به اظهار نظر برخی از نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه سیاسی ادامه داد: اگر می‌خواهیم دوستان مشارکت سیاسی داشته باشند و همه اصرار داریم، این است که مردم پای انقلاب بایستند و در اقتصاد شریکشان کنیم. باید مردم را در اقتصاد شریک کنیم. اعتبار طلا را به جای یارانه باید به مردم بدهیم. انرژی مثل طلا با ارزش است ولی بد مصرف می‌کنیم. علاوه بر اینکه باید افزایش تولید صورت بگیرد و در خام فروشی را ببندیم ولی مصرف را هم باید بهینه کنیم. باید اعتبار طلا را به جای یارانه به مردم بدهیم. یارانه مردم در حوزه انرژی بدون تغییر قیمت انرژی صورت بگیرد و معادل قیمت طلای روز، اعتبار طلای غیرقابل برداشت به اندازه سهم خانوار از انرژی در حساب خانوار شارژ شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در پایان هر ماه میزان یارانه انرژی معادل طلا ارزیابی می‌شود و به حساب خانوار شارژ می‌شود قابلیت خرید اعتباری دارد. هم عدم افزایش نقدینگی خواهد داشت و حفظ ارزش آن با طلاست دور از تورم است امکان فروش اعتباریش در بازار هست و امکان پشتوانه شدن اعتبار طلا برای وام هست.

بنزین “صبح جمعه” یادمان نرفته!

زاکانی در بخش ششم سخنانش در مناظره با اشاره به موضوع ارز گفت: معتقدم باید به سمت پول ملی و ارزش بالای آن رفت. این اموراتی است که جنبه التیام‌بخشی و تسکین دارد و درمانش جای دیگری است. سال ۹۹ موضوع بورس که پیش آمد دو هزار همت قیمت ارزش گذاری کل بورس بود و صد همت با ناشی‌گری وارد شد و با یک دقتی دولت وقت این جنبه غیرحرفه‌ای را تبلیغ کرد و یک حباب ۶۰ برابری ایجاد کرد و نهایتا مردم را به خاک سیاه نشاند.

وی خطاب به پزشکیان اظهار کرد: آقای پزشکیان می‌گوید باید افراد ناکارآمد را محاکمه کند. ما هم به این مسئله معتقدیم و معلوم است چه کسانی ناکارآمد بودند که دولتمرد هم بودند، هم اکنون نیز در ستاد ایشان هستند و ایشان باید مجوز بدهد که به سراغ این آقایان رفته است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه توانمندی و پاکی را اگر با هم نبینیم دچار مشکل می‌شویم، گفت: کارشناسی خوب است اما واگذاری کار توسط یک رئیس جمهور و مسئول به یک کارشناس و بی‌دقتی در امورات آن کارشناس می‌تواند فاجعه به بار بیاورد.

.

فروش سوالات کنکور در سال ۸۲ توسط برخی از افراد

وی با بیان اینکه بنزین جمعه یادمان نرفته است، افزود: یادمان هست در ایام کرونا روزانه ۷۰۰  نفر به دلیل کرونا جان می‌باختند و اگر یک سال ادامه می‌داشت از شهدای جنگ بیشتر می‌شد. همچنین واگذاری کار به کارشناس می‌شود تقلب کنکور سال ۸۲ که یک عده سوالات را با قیمت سی میلیون تومان خریدند و بعد حق همه پزشکان را تضییع کردند و با جان مردم بازی کردند که مجلس جلویشان را گرفت. لذا به اعتقاد بنده اگر کشور تدبیر و تصمیم درست در آن باشد می‌شود به بهترین نحوی تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد.

زاکانی خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران بنابر آمار و مستندات نزدیک به ۸۱ همت بدهی قطعی با بانک‌ها طی بیست سال گذشته بود و ما سال گذشته ۳۳ همت را تسویه کردیم و کل بدهی‌ها را هم تسویه و به حمل و نقل عمومی منتقل می‌کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به روند افزایش بودجه شهرداری تهران در ۳ سال گذشته گفت: امسال بودجه پایه را صددرصد افزایش دادیم و به ۱۶۹ همت رسید که قابل مقایسه با قبل نیست.

برای مردم خساست نکنیم و بگذاریم مردم ثروتمند بشوند

وی در مرحله پایانی مناظره اقتصادی و در جمع بندی سخنان خود گفت: به اعتقاد بنده برای اینکه کار کشور به سمت خیر و صلاح پیش برود نیاز به کار کارشناسی و دقیق داریم  و مدیری را می‌خواهد که دانش، تجربه و سلامت داشته باشد و با فساد مبارزه کند و عرضه کار داشته باشد.

زاکانی با اشاره به سه ویژگی اشاره شده افزود: اگر مسئول این موارد را نداشته باشد، کلاه سرش می‌گذارند و لذا هرکس می‌خواهد سکان کار را دست بگیرد باید با تهدیداتی که در اقتصاد مشخص است تکلیفش را مشخص کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به موضوع پرداخت یارانه ادامه داد: سفره مردم کوچک شده است و مردم به فشار اقتصادی می‌آید. در حوزه مسکن، رفاه و تفریحات مشکل دارند و باید بسته‌های برای آنها درنظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: هرکس میخواهد سکان کشور را به دست بگیرد باید بداند با نقدینگی، فساد، قاچاق، تورم و عدم توزیع عادلانه یارانه‌ها میخواهد چه کار کند؟ درباره فقر و فساد و تبعیض چه می‌خواهد کند؟ فردی که می‌خواهد سکان دار کشور بشود باید برنامه بدهد و نه شعار.

زاکانی خاطرنشان کرد: بنزین را می‌خواستند تحریم کنند، ستاره خلیج فارس مانع شد. این شاهد و مثال است. من به دنبال ارتقاء عدالت و پیشرفت هستم. در عدالت و پیشرفت هم ۴ سرفصل تحولی عرض کردم. اول اینکه اقتصاد خودمان را مستقل از ارز و بر پایه تقویت ارزش پولی طراحی کنیم. نکته دوم، خام‌فروشی نکنیم. مبتنی بر دانش محصول نهایی را با یک ارزش فوق‌العاده بفروشیم و تحریم پذیر هم نیست. نکته سوم حاکمیت مردم در اقتصاد است و بپذیریم که مردم در اقتصاد حاکم بشوند و نکته پایانی توزیع ثروتی است که خلق می‌شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: برای مردم خساست نکنیم و بگذاریم مردم ثروتمند شوند. زمانی که در شهرداری تهران کار را شروع کردیم مشکلات متعددی داشتیم  و شهردار سابق تهران توسط یکی از عزیزان یک پیغامی برای من فرستاد و گفته بود که تا سر ماه شما دوام نمی‌آورید اما ما نه تنها تخلف نکردیم  بلکه در مسیر درستی حرکت کردیم و کارها پیش رفت. در شهرداری تهران در دو سال اخیر ۱۳۰ هزار میلیارد امکانات را به این نهاد برگرداندیم.

.

وی با اشاره به قراردادهای چین گفت: در سفر به این کشور ۱۳ میلیارد یورو تفاهمنامه نوشته شد و برای دو میلیارد یورو قرارداد نوشتیم و بیست درصد آن را از پول بلوکه شده پول خودمان گرفتیم. الباقی را در دو، سه سال گرفتیم و بنا بر گفته آقای فرزین؛ مدیر عامل بانک مرکزی در تاریخ ایران چنین چیزی وجود نداشته است و این قرارداد کاملا شفاف است.

زاکانی تصریح کرد: ما یارانه‌ها را مبتنی بر اعتبار طلا تنظیم خواهیم کرد که دستخوش تورم نشود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به برخی از بداخلاقی‌ها در مناظره‌های دوره قبل ریاست جمهوری پرداخت و گفت: در مناظره‌های قبل توهین‌های جدی به شهید رئیسی می‌شد. این صحنه‌ها جلوی چشم ماست. برخی از دوستان در این ایام بودند. اتهامات زیادی در آن زمان به رئیسی زده شد. اما شهید ما مذاکرات را تعطیل نکرد و چک برجام را هم نقد کرد.

وی در پایان این مناظره گفت: سفره مردم در دهه ۹۰ کوچکتر می‌شد و هم اکنون مردم اگر بخواهند به دهه ۹۰ برگردند سکته می‌کنند و مردم قطعا به آن دوران بر نمی‌گردند.

انتهای پیام/

source
تمام

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=389432

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]