2

از زنان کردستانی عذرخواهی می‌کنم

  • کد خبر : 81965
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۵

دانشجوی کردی از فرمانده نیروی انتظامی در مورد پوشاند لباس زنانه در مریوان پرسید که وی گفت: لباس زنانه تن این اراذل و اوباش نکردند و آنها یک تن بان بود که روی سرش بسته بودند که با ماموران متخلف برخورد کردیم. البته بار دیگر ازتمام زنان کردستان عذرخواهی می کنم.

رئیس پلیس کشور به بازخوانی حوادث ۴ سال گذشته در مورد حمله به سفارت انگلیس، حوادث کوی دانشگاه در سال ۸۸، آزادی دانشجویان دستگیر شده برخلاف دستور دادستانی و راهپیمایی سکوت، پرداخت.
به گزارش مهر، سردار اسماعیل احمدی مقدم عصر دوشنبه در جلسه پرسش و پاسخ در خصوص انتخابات ۸۸ و ۹۲ و طرح امنیت اخلاقی در پاسخ به سئوال یک دانشجو که از او در مورد تحریمها پرسید، گفت: دشمن در انتخابات ۸۸ اقدامات رسانه ای خود را بر علیه کشور از دی ماه ۸۷ شروع کرد اما امروز می بینیم که فعالیت رسانه ها از جمله BBC و VOA از تیر ماه ۹۱ برای انتخابات خرداد ماه آغاز شده است. البته باید در نظر بگیریم که در این یک سال نیز درآمد نفتی نیز نصف شد و بازار ارز نیز در داخل با مشکلاتی روبرو شد. البته این تمام مشکلات نبود و ضعف تدبیر دستگاههای اجرایی نیز این مشکلات را تشدید کرده بود. دشمن تلاش کرد در حوزه اقتصاد ناآرامی و بحران سازی کند تا طبقه مستضعف را در برابر حکومت قرار دهد.
وی ادامه داد: البته دشمن تلاش کرد فروپاشی و ناامنی را در کشور تشدید کند و عده ای نیز بیایند و بگویند که راه حل مشکلات سازش و مذاکره است و آنها شرایطی را فراهم آورند که فردی بیاید و بگوید من منجی هستم و وقتی می آیم دلار بار دیگر ۱۲۰۰ تومان می شود.
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه حفظ فضای عمومی مهم است، تصریح کرد: البته مردم هوشمندانه سختی ها را تحمل کردند و اگر در این مدت نفت صادر نشد با جلوگیری از قاچاق و افزایش صادرات غیرنفتی این موازنه بار دیگر بوجود آمد. البته پلیس سعی کرد در این ایام تنش‌ها را کنترل کند و تنها در این زمان نابسامانی ها اندکی افزایش یافت.
تامین امنیت کشور از نوروز برای جلوگیری از ایجاد حاشیه در زمان انتخابات
احمدی مقدم در پاسخ به سئوال دانشجویی که از وی در مورد وظیفه پلیس در زمان انتخابات پرسید، گفت: ما در آستانه انتخابات یک وظیفه داریم در زمان تبلیغات وظیفه دیگری اما از نوروز امنیت عمومی را در شهرها و مرزها تامین کرده ایم تا حاشیه ای ایجاد نشود.
جلوگیری از گاف ماموران در طرحهای امنیت اخلاقی
فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سئوال دانشجوی دیگری که از او در مورد زمان اجرای طرح امنیت اخلاقی پرسیده بود، با اعلام اینکه همه ساله طرح امنیت اخلاقی از اردیبهشت آغاز می شود، تاکید کرد: هر استان بنا به نیاز طرح های امنیت اخلاقی را اجرا می کند ما نیز سعی کرده ایم که برخورد را حرفه ای تر کنیم و از مامورانی استفاده کنیم که به این موارد آشنا بوده و گاف ندهند. در مورد حمل حیوانات نیز باید بگویم حمل حیوان چه سگ باشد، چه سنجاب و چه مرغ و خروس با خودروی شخصی ممنوع است و ماموران با متخلفان برخورد می کنند ماموران ما یا تذکر داده و ارشاد می کنند یا متخلف را به قوه قضائیه معرفی می کنند. نیروی انتظامی جای مجازات نیست.
۶۲ درصد تماسها با ۱۹۷ در مورد رفتار ماموران است
وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان که از او پرسیده بود چرا ماموران شما در طرح امنیت اخلاقی دارای اخلاق نامناسب هستند و استانداری در این رابطه وجود ندارد؟، با اشاره به اینکه اگر ماموری در طرح امنیت اخلاقی به بانویی در جلوی همسرش توهین کند، حتما کار زشتی انجام داده است ما حتی در طرح ارازل و اوباش نیز گفته ایم که فقط باید حکم دادگاه اجرا شود و به بیشتر از آن نیز قائل نیستیم. ماموران نباید دور سر ارازل و اوباش دستمال بپیچند یا آفتابه گردن آنها بیندازند ما سعی کرده ایم با روانشناسی فراگیر آموزش های لازم را به ماموران بدهیم.
احمدی مقدم افزود: روزانه یک هزار و ۵۰۰ تماس با ماموران برقرار می شود که ۶۲ درصد آنها در مورد رفتار ماموران است. هفتگی ۶۰ پیام را به صورت گزیده انتخاب کرده و دستورات لازم را در مورد آنها می دهم. اگر به زنی در جلوی چشم همسرش توسط ماموران در طرح امنیت اخلاقی توهین شده است، می تواند با مراجعه به ۱۹۷ شکایت کرده تا با مامور متخلف قاطعانه برخورد کند.
دست نهادهای فرهنگی را که طرح امنیت اخلاقی را اجرا کنند می بوسیم
رئیس پلیس کشوردر پاسخ به سئوال دانشجویی  که از او پرسیده بود برخی کاندیداها وعده و وعید می دهند که گشت ارشاد را می بوسیم یا آن را تبدیل به برنامه ای فرهنگی می کنیم گفت:  دست نهادهای فرهنگی که وظایفشان را انجام می دهند می بوسیم. به دلیل اینکه این نهادها کار انجام نمی دهند پلیس واردمی شود.
آرزو داریم که اجرای این طرح با ما نباشد و کسی که وظیفه فرهنگی دارد آن را اجرایی کنند. آمدند گشت نسبت را راه انداختند و گفتند که پلیس با کسانی که ناخنشان لاک زده است و بلند است برخورد می کند.
عده ای گفتند بدحجابها را ۴ دسته کنید
وی گفت: عده ای در آن زمان آمدند و گفتند که بدحجاب ها را ۴ دسته کنید. اول کسانی که به علت دهن کجی سیاسی لباس های نامناسب می پوشند. دوم کسانی که مانکن هستند. سوم زنان روسپی و بدکاره و چهارم عده ای که غافل هستند. آنها گفتند که باید به زنان غافل تذکر دهیم و با بقیه برخوردکنیم. آمدند به ما تهمت زدند گفتند گشت نسبت دارید گفتیم اگر بخواهیم راهکار شما را اجرایی کنیم باید گشت نیت راه بیاندازیم و از زنان بپرسیم که آیا شما مانکن هستید یا بدکاره. این موضوع را در حضور حضرت آقا نیز مطرح کردند که ما گفتیم برای ما پاپوش درست می کنند و می گویند گشت نسبت دارید. حال اینکه آنها نمی خواهند گشت امنیت اخلاقی فعال باشد و روش ها بهانه است. از کاندیداها می خواهیم که به قانون پایبند باشند و هر نامزد به تعهدات خودش عمل کند. یکی می گوید سربازی را کم می کنم و عده ای می گویند گشت ارشاد را جمع می کنیم. این موضوعات رای آور نیست چرا که وقتی شما می گویید با بدحجابی برخورد می کنیم رای ۵۰ درصد را کسب می کنید در حالی که ۵۰ درصدی که حزب اللهی بوده می خواهند که اجرای این طرح را می خواهند رای شان را از دست می دهید.
۵۰۰ نیروی پلیس در فتنه۸۸ مجروح شدند
احمدی مقدم در پاسخ به سوال دانشجویی که از او پرسیده بود که آیا در درگیری ۸۸ شما برای امنیت مردم وارد خیابانها شدیدیا امنیت حکومت بااعلام اینکه ما برای امنیت مردم در مسائل پشت پرده ۸۸ وارد شدیم افزود: فکر می کنید اگر نیروی انتظامی نبود چه اتفاقی می افتاد. مطمئنا ما نیزشبیه سوریه و گرجستان می شدیم. در آن زمان کنترل ها سخت بود اما ماموران با خویشتن داری عمل کردند در حوادث پس از انتخابات ۸۸ ، ۵۰۰ نیروی پلیس مجروح شدند البته در چند مورد ماموران که از عملیات خسته بودند مردم به سمتشان گلدان پرتاب کرده بودند که به ستون فقرات یکی از ماموران برخورد کردو آنها نیز عصبانی شدند شیشه  تمام خودروهای آن خیابان را  شکستند التبه ما از تمامی  مردم عذرخواهی کرده و خسارتشان را دادیم و ماموران متخلف را بازداشت کردیم.
استخدام اراذل و اوباش در ستادهای آشوب
وی گفت: وقتی آقایی ستادی راه می اندزد و از ارذل و اوباش برای تخریب استفاده می کند باید جلوی او ایستاد. راهپیمایی بدون مجوز و غیر قانونی راه انداختند که ما گفتیم حال که آمدید ایرادی ندارد اما آنها دست به  تخریب زدند.
برخورد با جرایم مشهود در خودرو
وی با اعلام اینکه پلیس با جرایم مشهود برخورد می کند گفت: ما خودمان مجازات نمی کنیم اما بر اساس اینکه ضابط قضایی هستیم با جرم مشهود برخورد می کنیم. نمی شود یک دختر و پسر آژانس اجاره کنند و دست در گردن هم بیاندازند و بی حیایی کنندو ما نیز با آنها برخورد نکنیم.
سال ۸۶ اراذل و اوباش سفره مشروب خوری پهن می کردند
احمدی مقدم در پاسخ به سئوال دانشجویی که از او پرسید چرا چهره اراذل و اوباش را بدون پوشش پخش می کنید. گفت: پلیس با حکم قضایی اقدام به جمع آوری اراذل و اوباش می کند. ما بدون حکم قضایی حق ورود به منازل را نداریم البته در مورد اراذل و اوباش احکام قضایی  صادر شده بود.
احمدی مقدم با بیان اینکه در سال ۸۵ و ۸۶ اراذل و اوباش در سر کوچه ها سفره پهن می کردند و و شروع به مشروب خوردن می کردند ادامه داد: آنها مدعی بودند تا وقتی مشروب می خورند کسی نباید از کوچه گذرکند یا اینکه می رفتند درب خانه را می زدند و به پدر خانواده می گفتند دخترت را بفرست ما می خواهیم برویم شمال. آنها اراذل بودند. افرادی که امروز دستگیر می شوند جوجه اراذل هستند البته رهبری دستور دادند که در طرح ها حریم خصوصی بسیار مهم است که ما نیز با اقدامات وسیع تلاش می کنیم اینگونه طرح ها را ضابطه مند کنیم.
عده ای در پرونده ستار بهشتی بد رفتار کردند
احمدی مقدم با اشاره به پرونده ستار بهشتی گفت: یک کارگر وبلاگ نویس در وبلاگش چیزی نوشته است که ۲۵ بازدید کننده بیشتر ندارد حال اینکه برویم در خانه اش دستبند به او بزنیم و جلوی چشم مادرش او را بکشیم مادر این بنده خدا می ترسد. این ماموران متخلف را به دادگاه فرستادیم که چرا چنین رفتاری می کنند.
دانشجویان بازداشتی کوی دانشگاه ۸۸ را بدون اجازه دادستان آزاد کردم
وی در پاسخ به سئوال دانشجویی در مورد امنیت خوابگاهها و حادثه کوی دانشگاه سال ۸۸ با بیان اینکه ورود ماموران نیروی انتظامی به محیط دانشگاه ممنوع است تاکید کرد: وظیفه تامین امنیت خوابگاهها و دانشگاهها بر عهده حراست است و اگر توان نداشته باشندو حادثه ای رخ دهد پلیس حاضر می شود البته سعی کرده ایم حفاظت پیرامونی خوابگاهها را تامین کنیم. در حادثه کوی دانشگاه ۸۸ از همه جا فراخوان زدند و ما نیز در نمی توانستیم وارد شویم. آنها کوکتول مولوتف درست کرده و بر سر نیروها می ریختند که بعد ما وارد عمل شدیم.
آقای زاکانی و رهبر در آن زمان با من تماس گرفتند که ۸۰ دانشجو از سوی پلیس دستگیر شده اند. من خودم شخصا وارد شدم و مشخص شد که این دانشجوها به بازداشتگاها وصال منتقل شده اند. با رئیس پلیس امنیت تماس گرفتم که مدعی شد دادستان گفته این دانشجویان را به اتوبوس به زندان اوین ببریم گفتم با مسئولیت همه آنها را آزاد کنند که ساعتی بعد دانشجویان بازداشتی آزاد شدند.
کوتاه کردن ترم بهاره دانشگاه گردن نیروهای امنیتی نیست
احمدی مقدم با اعلام اینکه کوتاه کردن ترم بهار دانشگاهها خواسته نیروهای امنیتی، شورای امنیت کشور و نیروی انتظامی نیست خاطرنشان کرد: خودشان در وزارت علوم تصمیم گرفتند که ترم بهاره را کمتر کنند و قبل از انتخابات امتحانات را برگزار کنند. ما گفتیم هر زمانی که باشد امنیت را برقرار می کنیم.
لباس شخصی نداریم
دانشجویی از رئیس پلیس کشور پرسیده بود که چرا در تجمعات دانشگاهی  لباس شخصی ها پلیس حاضر می شوند وی با رد این موضوع تاکید کرد: ما نیز به آقای رهبر در مورد این مسائل اندکی معترض بودیم. کانون تجمعات دانشگاه تهران است اما هم ما و ایشان سعه صدر داریم و با نشاط سیاسی فضای دانشگاه موافقیم. هیچگاه مخالفتی نداشته ایم و برای هیچ برنامه ای لباس شخصی نفرستاده ایم. در وهله اول تامین امنیت بر عهده خودشان است و در صورتی که نتوانند امنیت را برقرار کنند ما وارد می شویم.
راهپیمایان سکوت ۲۵ خرداد یک میلیون نفر بودند
احمدی مقدم در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید چرا نمی گذاریم مردم اعتراض کنند و اعتراض خود را بیان کنند خطاب به دانشجویان گفت: به عنوان نمونه در روز ۲۵ خرداد ۸۸ که اوج جمعیت بود یک میلیون نفر حاضر شده بودند صندوق های بالای شهر به میرحسین  رای داده اندو صندوق پائین شهر به احمدی نژاد رای داده اند. آنها قصد داشتند القا کنند که در انتخابات تقلب شده و مردم باید یقه کسی را می گرفتند که گفت تقلب شده است البته یکی از کاندیداها مردانگی کرد و تعدادی صندوق را معرفی کرد که وقتی رای ها را شمردیم باز هم رایش کم شد.
وی تاکید کرد: در روز۲۵ خرداد که به قولی یک میلیون نفر در خیابانها حاضر شده بودند هیچ برخوردی نکردیم اگر شما معتقدی که ۳ میلیون نفر در آن روز آمده بودند باید بگوییم که در راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز بیش از ۱۰ میلیون نفر می آیند. ما در آن روز خویشتن دار بودیم البته آنها حادثه حوزه مقاومت را بوجود آوردند که ما باز هم برخوردی نکردیم. به نیروهایم گفتم که مراقب باشید  دشمن بدنبال پروژه کشته سازی است.
احمدی مقدم ادامه داد: در روزهای بعد ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر در خیابانها حاضر می شدند و ما هم نظم  و امنیت را برقرار می کردیم و حق اعتراض را برای آنها قائل بودیم اما از ۳۰ خرداد شورای امنیت دستور داد که هرگونه تجمعی غیر قانونی است که در آن روز نیز ۲۰ هزار نفر در خیابانها بودند. شما فیلم غلاده های طلا را ببینید فیلم اغتشاشات را از پلیس گرفته اند و آن صحنه ها واقعی است.ما تیم های مستندساز وقوی ای را در خیابانها داشتیم.
حمله به سفارت انگلیس اشتباه بود/خودشان در را روی دانشجویان باز کردند
دانشجویی از فرمانده نیروی انتظامی در مورد حوادث آذر ۹۰ و حمله به سفارت بریتانیا پرسید که او در این بار با اعلام  اینکه حمله به سفارت گامی به سوی بریتانیا اظهار داشت: به نظرم این موضوع دامی بود که آنها گسترداندند و خودشان در را باز کردند چرا که درب دولایه و ضد گلوله است و تنها از اتاق کنترل هدایت و باز می شود. البته معتقدم عده ای افراطی این اقدام را کردند چرا که وقتی خودمان در خاکمان جا می دهیم باید از آنها حمایت کرده و امنیتشان را تامین کنیم. عده ای رفتند در باغ قلهک و پرچم را پائین کشیدند که این کار بسیار زشت بود. وقتی برای دستگیری آنها وارد عمل می شدیم مورد هجوم جریانهای دانشجویی قرار می گرفتیم. در میدان فردوسی خواهران را جلو فرستاده بودند که ماموران با آنها برخورد نکنند.
وی تصریح کرد: خود من شب حادثه در سفارت حاضر شدم و ماموران پلیس دیپلماتیک کاردار و اعضای سفارت را به ساختمانی امن منتقل کرده بودند و قتی وارد شدم دیدم آنها هیچ نگرانی ندارند. به آنها گفتم نظرتان چیست ؟ آیا می خواهید ماموران یگان ویژه برای تامین امنیت در سفارت حضور داشته باشند که خانم کاردار ابتدا قبول کرداما مشاور امنیتی آنها چیزی را در گوش او گفت بلافاصله خانم کاردار اعلام کرد نمی خواهیم و ما نیز نیروها را بلافاصله از سفارت بیرون آوردیم البته درست از آنها درب را باز کرده که این یک توطئه بود اما ما نباید به داخل می رفتیم. دانشجویان ماموران را هل می دهند تا وارد سفارت شوند. وقتی خدمت حضرت آقا رسیدم ایشان فرمودند کار بسیار غلطی بود و به ضرر ما شد.
از زنان کردستانی عذرخواهی  می‌کنم
دانشجوی کردی از فرمانده نیروی انتظامی در مورد پوشاند لباس زنانه در مریوان پرسید که وی گفت: لباس زنانه تن این اراذل و اوباش نکردند و آنها یک تن بان بود که روی سرش بسته بودند که با ماموران متخلف برخورد کردیم. البته بار دیگر ازتمام زنان کردستان عذرخواهی می کنم.
دستور احمدی نژاد برای ورود زنان به استادیوم/ به بهانه فردوسی باز هم می خواهند جشن بگیرند
رئیس پلیس کشور در پاسخ به سئوال دانشجویی که از او پرسید چرا با اکران فوتبال در سینما مخالفید و اجازه حضور زنان در ورزشگاه را نمی دهید گفت: در کشورهایی که فوتبال در سینما، رستوران و کافه نمایش داده می شود به این دلیل است که آنها حق پخش تلویزیونی را می خرند و بازی مستقیم از شبکه های تلویزیون پخش نمی شود این در حالی است که صدا و سیمای ما  تمامی بازیها را پخش مستقیم دارد. چرا باید بستری درست کنیم که چالش زا و موجب ایجاد تنش باشد. وقتی گلی در بازیهایی که از سینما رد پخش می شد رد و بدل می شد سن به جایگاه جشن و پایکوبی دختر و پسر تبدیل می شد. سینما طبق کدام قانون حق پخش را گرفته است. وقتی گفتیم که اکران ها مختلف نباشد به دلیل عدم استقبال این طرح را متوقف کردند. این اقدامات شنیع و غیر قابل بیانی در این موارد رخ می داد.
احمدی مقدم خاطرنشان کرد: اولین بار احمدی نژاد را صادر کرد که زنان می توانند وارد ورزشگاه شوند که علما به مخالفت با آن پرداختند و حضرت آقا نیز با حضور زنان در ورزشگاه مخالفت کردند. از ایشان پرسیدیم که آیا این طرح ها به فوتبال مربوط می شود که ایشان فرمودند خیر و نباید زنان در ورزشگاهها وارد شوند. به فدراسیون والیبال گفتیم این کار را نکند اما خودشان بدون توجه فردا بازی را در حضور زنان برگزار کردند. در مورد جشن دولت در آزادی نیز وقتی ما مخالفت کردیم همه خوشحال شدندکه ما به وظیفه قانونی امان عمل کردیم. به دولت گفتیم این اقدامات مشکلاتی را بوجود می آورد و اقبالی نمی شود این گونه نیز شد. حال می خواهند به اسم فردوسی دومین همایش شان را در ورزشگاه آزادی
مانتوی کددار نداریم
فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه مانتوی کد دار نداریم که ماموران در طرح امنیت اخلاقی به آن گیر ندهند گفت: دستورالعمل ها در مورد طرح امنیت اخلاقی یکی است و تنها ممکن است نگاهها متفاوت باشد. ۹۵ درصد دستگیر شدگان تنها پس از تذکر زبانی یا تعهد آزاد می شوند.
بند پاره شد هر چه خواستند قیمت خودروها را گران کردند
احمدی مقدم  با اشاره به اینکه در سال گذشته تولید خودرو ۴۵ درصد کاهش یافته است اظهار داشت: نیاز سالانه کشور ۲ میلیون خودرو است این در حالی است که موتورسیکلت های ما غیر استاندارد هستند. خودروسازان یکی از موانع را نصب ای بی اس و ایربک می دانستند و مدعی بودند ۲ میلیون برای نصب این تجهیزات هزینه دارد البته آنها وقتی که بند پاره شد هر چه خواستند قیمت ها را گران کردند و در این مورد خودروسازان جرزنی کردند. هر چه می خواهیم استانداردها را اجرایی کنیم آنها می روند و با یک مصوبهآن را تمدید می کنند.
به گفته فرمانده نیروی انتظامی در حوزه مواد مخدر اتفاقات خوبی رخ داده است اما تا زمانی که معتاد داریم مواد مخدر نیز وجود دارد حتی اگر مرز را هم ببندیم مواد مخدر در داخل تولید می شود البته باید بگویم که ایران رتبه اول درمان معتادان در جهان را دارد.
فراخوان برای ایجاد آشوب در سال ۹۲ تنها ۴۵ لینک داشت
احمدی مقدم با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری افراد از شبکه های اجتماعی برای فراخوان استفاده می کنندتاکید کرد: هر گاه میزان مراجعه کنندگان به فضای مجازی بالا می رود هشدار اینکه ممکن است اتفاقی بیافتد نیز وجود دارد. همه ترجیح می دهند به جای اینکه بی تفاوت باشیم پیشگیری های لازم را بکنیم. اما پیش بینی می کنیم بر اساس رصد های انجام شد در آستانه سال ۹۲ این فضا بی رمق و بی جان است. وقتی برای سیزده بدر امسال فراخوان دادند تا آشوب شود تنها ۴۵ لینگ در این باره ایجاد شد. ما به سمت فضای پیشگیرانه حرکت می کنیم.
وی در مورد اینکه چرا اجازه نمی دهید عده ای به راحتی بیایندو راهپیمایی کنند گفت: دادن مجوز وظیفه ما نیست اما به نظرم در سال جاری کاندیداها در زمان انتخابات تلاششان بیشتر در رعایت قانون است و ما تلاشی را نمی بینیم کمپینی را راه بیاندازند تا با پافشاری های اجتماعی ایجاد فتنه کنند البته جامعه ما نسبت به سال ۸۸ هوشمند شده است و جامعه دارای بصیرت بالایی است.
فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه در حوزه امنیت شعار پلیس پیش بینی حداکثری برای حداقلی است گفت: برای انتخابات اخیر رصد ها آغاز شده است اما برخی گروهها کارناوال با خودشان راه انداخته اند که این غی رقانونی است. البته به همه فرماندهان گفته ایم که تیم حفاظت تمامی کاندیداها باید یک جور باشد. پلیس امنیت کامل اتخابات رابرقرار می کند.
احمدی مقدم در پایان در پاسخ به سئوال دانشجویی گفت: چادر یونیفورم پلیس زن است و ماموران گشت ارشاد نیز باید رفتار بسیار خوبی داشته باشند ما موافق رفتار بد آنها نیستیم.
لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=81965

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]