5

  • کد خبر : 921
  • ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۰

‘شهاب حسینی’ روز چهارشنبه در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: قصد دارم برای مدتی بازیگری را کنار بگذارم، امروز نیاز به دریافت های جدیدی در کار و زندگی دارم و باید برای بدست آوردن این دریافت ها زمانی را اختصاص دهم. بازیگر فیلم سینمایی ‘جدایی نادر از سیمین’ یادآور شد: پایان هر […]

‘شهاب حسینی’ روز چهارشنبه در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: قصد دارم برای مدتی بازیگری را کنار بگذارم، امروز نیاز به دریافت های جدیدی در کار و زندگی دارم و باید برای بدست آوردن این دریافت ها زمانی را اختصاص دهم.
بازیگر فیلم سینمایی ‘جدایی نادر از سیمین’ یادآور شد: پایان هر دهه از زندگی، دغدغه هایی را برای هر انسان در پی دارد و برخی این دغدغه ها رنگ دیگری گرفته، تعدادی از آنها عمیق شده و برخی نیز از بین می رود.
حسینی تاکید کرد: در آغاز چهارمین دهه زندگی خود هستم و نیاز دارم به برخی سووالات ذهنم پاسخ دهم و این امر بدون در اختیار داشتن زمانی مناسب برای تحقیق و جستجو امکانپذیر نیست.
وی ادامه داد: این تلاش برای رهایی از تکرار و فرار از مرز روزمرگی است زیرا ادامه این روند موجب مرگ عشق و خلاقیت می شود.
بازیگر فیلم سینمایی ‘برف روی شیروانی داغ’ گفت: فقط برای رفع نیازهای روزمره در زندگی نمی توان در آثار سینمایی بازی کرد و نباید در انتظار باشیم تا پس از سال ها به واسطه دو پیشنهاد خوب، اثری درخور توجه در عرصه بازیگری داشته باشیم.
حسینی ادامه داد: برای دریافت صحیح و درک عمیق تر از حرفه بازیگری نیاز دارم فضای پشت دوربین را تجربه کنم تا اینگونه به شناخت خوبی از سینما و دنیای فیلم برسم.
وی درباره اینکه در این سال ها چه فعالیتی خواهد کرد، یادآور شد: سال های دوری از عرصه بازیگری بدون شک دوران استراحت نیست، در این سال ها تلاش می کنم تا از بیرون به بازیگری و سینما نگاه کنم و به جستجو و کنکاش برای تازه شدن بپردازم.
بازیگر فیلم سینمایی ‘درباره الی’ افزود: ۱۵ سال عملکرد من در عرصه هنر، حاصل ۲۶ سال زندگی قبل از دوران هنری من بوده است. در این دوران سرگشتگی های دوران نوجوانی، شرایط هشت سال جنگ تحمیلی و احساسات و رویاپردازی های متناسب با جوانی با من همراه بود اما در سال های اخیر تجربه جدیدی به من افزوده نشده است.
حسینی ادامه داد: تصور می کنم به ابزاری برای کار خود تبدیل شده ام و دوست دارم از آنچه تاکنون بوده و هستم مفیدتر باشم تا به اغنای روحی برسم.

** سال ۹۱ از دنیای بازیگری به طور موقت خداحافظی می کنم
بازیگر سریال ‘شوق پرواز’ در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی بازیگری را برای مدتی کنار می گذارد، گفت: هم اکنون در حال بازی در سریال ‘سرزمین کهن’ به کارگردانی کمال تبریزی هستم. فیلمبرداری این اثر تلویزیونی تا سال ۹۱ ادامه دارد و پس از پایان بازی در این اثر، بازیگری را حداقل برای ۴ یا ۵ سال کنار می گذارم و امیدوارم پس از این سال ها با روحیه بهتر و دانش بیشتر به عرصه بازیگری بازگردم.
حسینی افزود: در این مدت قصد دارم به برخی فعالیت های اجتماعی که همیشه دغدغه من بوده اند بپردازم. به عنوان نمونه دوست دارم مرکزی را برای ارائه مشاوره تحصیلی درباره سینما و بازیگری در سینما به علاقه مندان تاسیس کنم تا اینگونه دوستداران عرصه بازیگری را راهنمایی کنم.
به گفته بازیگر فیلم سینمایی ‘شمعی در باد’، بسیاری از علاقه مندان به بازیگری راه درست حضور در این عرصه را نمی دانند و ما می توانیم تفکری صحیح را نسبت به عرصه بازیگری در آنان ایجاد کنیم.

** فقر بازیگری حاصل عدم هدایت صحیح علاقه مندان است
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که به چه علت امروز در سینما و تلویزیون با فقر بازیگر روبرو هستیم، گفت: فقر بازیگری در سینمای ما در عدم کشف و شناخت و هدایت صحیح نیروی انسانی خلاصه می شود.
حسینی تاکید کرد: کلاس های بازیگری بسیاری در سراسر کشور وجود دارد و دانشگاه های مختلفی در رشته های مختلف سینمایی دانشجو می پذیرند اما نکته مهم آن است که علاقه مندان به حضور در عرصه بازیگری تلقی صحیحی از حضور در سینما ندارند.
بازیگر فیلم سینمایی ‘درباره الی’ افزود: فقری که شما از آن صحبت می کنید به علت تلقی و برداشت اشتباه افرادی است که وارد این عرصه می شوند.

** تناسبی میان توانمندی و درآمد برخی بازیگران وجود ندارد
حسینی درباره تاثیر شرایط رفاهی بازیگران سوپراستار بر علاقه جوانان برای حضور در عرصه بازیگری گفت: بازیگران در صورتی برازنده داشتن زندگی آسوده و به دور از دغدغه های روزانه هستند که وقتی روی پرده نقره ای سینما دیده می شوند، در حد استانداردهای روز بازیگری با توانمندی های خود مخاطبان را مجذوب کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه این توانمندی در میان برخی بازیگران ما وجود ندارد و این تناسب توانمندی و امکانات گاهی اوقات دیده نمی شود.
بازیگر سریال ‘سرزمین کهن’ یادآور شد: زندگی آنچنانی و سرشار از شهرت و لذت برای هر انسانی مطلوب است اما مخاطبان نیز باید به درستی بدانند بازیگران به چه واسطه ای حق دارند اینگونه زندگی کنند و بازیگران نیز باید با توانمندی های خود حقانیت داشتن چنین زندگی را ثابت کنند.
حسینی، بازیگران را جزء سرمایه های بزرگ فرهنگی جامعه دانست و بر حمایت از این قشر از جامعه هنری تاکید کرد.

** علاقه مندان صرفا برای بازیگر شدن مشتاق هستند
وی درباره اشتیاق بازیگری در میان نسل جوان گفت: در چهره تمام کسانی که برای حضور در عرصه بازیگری به من مراجعه می کنند، فقط یک اشتیاق صرف برای بازیگر شدن دیده می شود که متاسفانه خالی از تفکر است و به دشواری های این راه توجه نمی شود.
این بازیگر سینمای ایران تاکید کرد: اگر علاقه مندان به بازیگری بدانند برای چه چیزی وارد این عرصه می شوند و دقیقا مفهوم بازیگری را درک کنند، مشکل ما حل می شود.
حسینی گفت: باید به دلایل حضور هنرهای نمایشی در زندگی بشر نگاهی بیاندازیم. آیا این هنرها آمده اند تا عده ای سوپر استار شوند یا برخی مباحث فلسفی و تفکری از طریق این هنر به مخاطبان ارائه شد؟
وی افزود: در حقیقت هنرهای نمایشی به وجود آمد تا عده ای با دیدن برخی آثار، پیام های یک نمایش را در زندگی خود به کار برند و به تصمیمات اشتباه خود پی ببرند.

** بازیگران سرمایه های کشور هستند
بازیگر فیلم سینمایی ‘آناهیتا’ یادآور شد: هر بازیگر قبل از هر چیزی رسالتی بزرگ بر دوش دارد. در حقیقت بازیگران همانند معلمان هستند و به همان اندازه جایگاهی خطیر را در جامعه دارند.
وی ادامه داد: بازیگران و اهالی سینما جزئی از سرمایه های انسانی کشور هستند و ارزش آنان به مراتب از الماس، نفت و طلا بیشتر است زیرا آنان با ایده های خود می توانند خط مشی فرهنگی و ذهنی یک جامعه را تغییر دهند.
حسینی گفت: شاید هزاران تبلیغ شهری درباره صرفه جویی در مصرف آب وجود داشته باشد اما یک اثر سینمایی با موضوع صرفه جویی در مصرف آب به مراتب تاثیرگذاری بیشتری نسبت به این تبلیغات دارد.

** بازیگری فقط در گرفتن عکس یادگاری خلاصه نمی شود
وی در ادامه درباره تلقی جوانان از عرصه بازیگری یادآورشد: متاسفانه عده ای تصور می کنند بازیگری در شهرت، گرفتن عکس یادگاری با مردم، پوشیدن لباس های مارک دار و رفتن به میهمانی های آنچنانی خلاصه می شود در حالیکه این تفکر بیشتر یک حباب و سطحی است.
حسینی درباره افرادی که با پرداخت هزینه به برخی سینماگران برای بازی در یک اثر سینمایی وارد سینما شده و تاثیر این مساله در عرصه بازیگری کشور، گفت: بطور قطع این اقدام به سود عرصه بازیگری کشور نیست و به عبارتی کار نیکو کردن از پر کردن است.
وی ادامه داد: با حضور در بخش های طنز تلویزیونی کار خود را آغاز کردم و اگر فقط اشتیاق به دیده شدن داشتم، حضورم در این آثار پاسخگوی نیازم می شد.
بازیگر فیلم سینمایی ‘جدایی نادر از سیمین’ یادآور شد: ‘چگونه دیده شدن در عرصه بازیگری’ مهمتر از ‘دیده شدن’ است و تا زمانی که دغدغه چگونه دیده شدن در وجود یک بازیگر وجود نداشته باشد، نمی توان آینده درخشانی را برای او متصور بود.

** ‘مهران مدیری’ ها ماندگار شدند
حسینی افزود: در اواسط دهه هفتاد می توانستم با حضور در برنامه هایی همانند ‘ساعت خوش’ به شهرت بیشتری برسم اما با بازنگری در این برنامه می فهمیم از جمع بازیگران حاضر در ‘ساعت خوش’ فقط افرادی همچون ‘مهران مدیری’، ‘رضا عطاران’ و ‘سعید آقاخانی’ ماندگار شدند و برای دیگران اتفاق خیلی خاصی رخ نداد.
وی تاکید کند: خدا نکند هیچ انسانی به اصطلاح ‘جوگیر’ شود زیرا این مساله هر انسانی را کور کرده و جلوی تفکر او را می گیرد.
حسینی گفت: پرداخت هزینه به یک سینماگر برای حضور در یک نقش در یک اثر ممکن است یک تجربه را در اختیار یک فرد علاقه مند به بازیگری قرار دهد اما به علت عدم وجود تجربه مناسب، این فرصت از بین رفته و گاهی اوقات راه را برای حضور بعدی این افراد به سینما و تلویزیون می بندد.
به گفته بازیگر فیلم سینمایی ‘رخساره’، افرادی که برای بازیگری هزینه پرداخت می کنند همانند فوتبالیستی می مانند که با رابطه در یک بازی مهم ملی بازی می کند و با یک فرصت سوزی ذهنیت بدی را از خود برای مردم برجای می گذارد.
وی ادامه داد: حضور در سینما باید علاوه بر شور با شعور همراه باشد.

** شهرت جذاب نیست
حسینی درباره جذابیت های شهرت برای علاقه مندان به بازیگری یادآور شد: به عنوان کسی که شهرت را تجربه کرده صریح می گویم، شهرت خیلی جذاب نیست و زندگی آدم را به شدت محدود می کند و در عین حال سطح توقعات دیگران را افزایش می دهد.
وی ادامه داد: مردم در برخورد با یک بازیگر با پیش فرض به سراغ وی می روند در حالیکه یک بازیگر هیچ پیش فرضی از دیگران ندارد.
بازیگر فیلم سینمایی ‘محیا’ افزود: به هر حال از جایی که ما انسان های کاملی نیستیم، اخلاق های بدی داریم و ممکن است این اخلاق ها ضد ارزش باشد و همه این موارد، عرصه را برای انسان تنگ می کند.
وی به کسانی که از طریق ورود به عرصه بازیگری به دنبال سودهای کلان هستند توصیه کرد راه های دیگری که به مراتب پرسودتر از بازیگری است را برای تجارت انتخاب کنند و برای رسیدن به اهداف خود با فرهنگ و هنر بازی نکنند.

** بدنبال ثبت خود در موزه خاطرات مردم باشیم
حسینی درباره تفاوت کیفی بازیگران با یکدیگر گفت: یک بازیگر حقیقی بدنبال ثبت خود در موزه خاطرات مردم است و می خواهد رکورد دیگر بازیگران را به خود اختصاص دهد.
وی افزود: بازیگر خوب همانند باغبانی است که خود را از بوی گل های فصلی محروم کرده و بدنبال کاشت درختی است که سال ها پابرجا بماند و با تغییر فصل ها از بین نرود.
بازیگر سریال تلویزیونی ‘پلیس جوان’ یادآور شد: همه ما به نوعی دغدغه ماندگاری داریم. بازیگرانی همچون ‘چارلی چاپلین’ همچنان با آثار ماندگارشان ماندگار هستند.
حسینی تاکید کرد: چگونه ممکن است ما وارد عرصه بازیگری شویم اما از تاریخ، جامعه شناسی، فلسفه یا روانشناسی چیزی ندانیم. من امروز پس از سال ها حضور در عرصه بازیگری نیاز تحصیل در رشته های همچون روانشناسی را در خود احساس می کنم و پشیمانم که چرا از تحصیل در این رشته انصراف دادم.
وی افزود: بازیگرانی که با تفکر ‘شهرت’ وارد عرصه بازیگری می شوند همانند همان گل های فصلی می مانند که ماندگاری ندارند و با تغییر فصل ها از بین می روند.
ادامه دارد…
گفت وگو از: مرتضی رنجبران

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=921

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]