9
سید اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات کشور:

۸۸ درصد ثبت‌نام‌کنندگان مرد و ۱۲ درصد هم زن هستند / مجموعاً ۵۲ هزار و ۲۵ نفر برای ثبت نام شوراها مراجعه کردند

  • کد خبر : 345690
  • ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: ۸۸ درصد ثبت‌نام‌کنندگان مرد و ۱۲ درصد هم زن هستند و این نسبت مشابه دوره‌های قبلی است. ثبت نام به چهار روش حضوری و غیرحضوری صورت گرفت. در بخش حضوری داوطلبان به فرمانداری‌ها مراجعه می‌کردند و ثبت نام صورت می گرفت که حدود ۵۸ درصد داوطلبان این روش را انتخاب کردند.

88 درصد ثبت‌نام‌کنندگان مرد و 12 درصد هم زن هستند / مجموعاً 52 هزار و 25 نفر برای ثبت نام شوراها مراجعه کردند

افق انلاین ، سید اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات کشور با حضور در یک برنامه تلویزیونی، گفت: از ۲۰ اسفند ماه ثبت نام در۱۳۹۱ شهر کشور شروع شد. مجموعاً ۵۲ هزار و ۲۵ نفر برای ثبت نام شوراها مراجعه کردند و تا کنون ۴۷ هزار و ۸۸۰ نفر ثبت نام آنها نهایی شده است. مابقی هم در فرمانداری‌ها اسناد و مدارکشان در حال بررسی است. انشاا… تا پایان وقت اداری امروز نهایی می شود و به این جمع اضافه خواهد شد.

به گزارش فارس، موسوی افزود: ۸۸ درصد ثبت‌نام‌کنندگان مرد و ۱۲ درصد هم زن هستند و این نسبت مشابه دوره‌های قبلی است. ثبت نام به چهار روش حضوری و غیرحضوری صورت گرفت. در بخش حضوری داوطلبان به فرمانداری‌ها مراجعه می‌کردند و ثبت نام صورت می گرفت که حدود ۵۸ درصد داوطلبان این روش را انتخاب کردند.۲۰ درصد مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت داشتند و ۲۲ درصد هم از طریق موبایل و یا از طریق کامپیوترهای شخصی اقدام به ثبت نام نموده اند.

وی ادامه داد: هریک از داوطلبان که ثبت‌نام آنها نهایی می شود از مراجع چهارگانه شامل دستگاه قضایی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان ثبت احوال استعلام میگیریم. هر کدام از این مراجع ۱۰ روز فرصت دارند پیرامون داوطلبان بررسی کنند و اگر اسناد و مدارکی داشتند به وزارت کشور ارائه می دهند و ما در اختیار فرمانداری‌ها قرار می دهیم و هیئت‌های اجرایی که با حضور معتمدین مردم در هر شهرستان تشکیل شده است، اسناد و مدارک را بررسی می کنند و پیرامون صلاحیت هرکدام از داوطلبان تصمیم می گیرند؛ و صورتجلسه می شود و در اختیار هیئت‌های نظارت متناظر قرار می دهند. اگر فردی در هر دو هیئت تایید شد، صلاحیتش مورد تایید است.

 

دبیر ستاد انتخابات کشور در همین راستا گفت: اگر فردی در هرکدام از هیئت‌های اجرایی یا نظارت رد صلاحیت شد در قانون پیش‌بینی شده است می تواند به مرجع بالاتر اعتراض کند. اول می تواند به هیئت نظارت استان و بعد از آن هم در هیئت مرکزی نظارت، طرح موضوع کند. وقتی هیئت نظارت تصمیم نهایی را گرفت و به ما اعلام شد طی یک نامه به افراد داوطلب تایید شده اعلام می کنیم که شما تایید شدید و می توانید وارد فصل تبلیغات شوید. ۹ روز قبل از اخذ رای اسامی نامزدها از سوی فرمانداری‌ها اعلام می شود.

 

سخنگوی ستاد انتخابات بیان داشت: داوطلبان روستاها از ۱۶ فروردین ثبت نام آنها شروع می شود به مدت ۷ روز. حدود ۴۰ هزار روستا در سطح کشور داریم که شرایط ثبت نام را دارند. داوطلبان باید مراجعه کنند. دلیل فاصله بین ثبت نام داوطلبان شوراهای شهر و روستا این بود که در سال ۹۶ قانون انتخابات شوراها در مجلس اصلاح شد و یک بازه زمانی اختصاص داده شد به داوطلبان ردصلاحیت شده شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت.

وی ادامه داد: این افراد اگر در استان ردصلاحیت شوند می توانند به هیئت مرکزی نظارت در مجلس شورای اسلامی مراجعه کنند و طرح موضوع کنند. ما باید این بازه زمانی که بر اساس قانون پیش بینی شده بود را در تقویم زمانی لحاظ می کردیم. به همین خاطر ثبت نام شورای شهرها را زودتر شروع کردیم که آن محدوده زمانی رعایت شود.

 

موسوی درخصوص انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای انتخابات ریاست جمهوری از ۲۱ اردیبهشت ماه به مدت ۵ روز ثبت‌نام داوطلبان را انجام خواهیم داد و این تنها انتخاباتی است که ثبت نام صرفاً در وزارت کشور انجام می‌شود و تدارک لازم دیده شده است که این عملیات هم در زمان مشخص و مقرر صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه این دوره از انتخابات را با پدیده‌ای به نام کرونا در حال برگزاری هستیم، گفت: به طبع بسیاری از فرآیندها و مراحل انتخابات تحت تاثیر این موضوع هست. پروتکل‌های ویژه انتخابات را تدوین کردیم با همکاری وزارت بهداشت، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و به ستاد ملی مدیریت کرونا ارسال شده است که در آن جا تصویب نهایی شود.

 

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس این پروتکل‌ها پیشنهاد شده است از تجمعات مردمی در زمان تبلیغات نامزدها پیشگیری کنیم. معتقدیم این اجتماع ممکن است به سلامت جامعه لطمه بزند، تبلیغات بیشتر بر اساس فرصتهای قانونی از جمله رادیو و تلویزیون و فضای مجازی و به صورت پوستر و تبلیغات محیطی خواهد بود.

 

موسوی در این خصوص گفت: برای تبلیغات در فضای مجازی، کمیته رصد فضای مجازی در ستاد امنیت انتخابات با همکاری شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی موضوع برای ایجاد ساز و کار در این مورد هستند که دستورالعملی تهیه شود و به نامزدها و هواداران شان ابلاغ شود.

 

وی ادامه داد: برای اولین بار در وزارت کشور فراخوانی را اعلام کردیم که مردم به ما بگویند که انتخابات در شرایط کرونا را چگونه برگزار کنیم؟ خوشبختانه عده زیادی مشارکت کردند. نظرات آنها را جمع بندی کردیم در ستاد انتخابات بررسی شد و آنهایی که قابلیت اجرا داشت در دستور کار قرار دادیم.

 

موسوی بیان داشت: در همین پروتکلها یا سایر برنامه ریزی‌هایی که برای انتخابات داشتیم پیش بینی کردیم که اجرایی شود. مثلاً پیشنهاد شده بود که روزهای رای گیری افزایش یابد یا اینکه انتخابات شوراها و ریاست جمهوری جدا شوند و در دو زمان متفاوت برگزار شود، پیشنهاد شده بود از خودکار شخصی استفاده شود. استامپ حذف شود. فاصله گذاری پروتکل‌ها رعایت شود.

 

دبیر ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: البته طبق قانون ما روز را نمی‌توانیم اضافه کنیم اما پیش‌بینی کرده‌ایم که یکی دو ساعت انتخابات را زودتر شروع کنیم. تعداد شعبه‌ها را هم بسیار زیاد کرده ایم که مردم به سهولت دسترسی داشته باشند. برای این کار اپلیکیشن جدید ساخته ایم به نام شعبه یاب؛ که قابل نصب بر روی گوشی همراه است و مردم می توانند نزدیک ترین شعبه را پیدا کنند و علاوه بر آن می‌توانند میزان خلوتی و یا شلوغی شعبه را هم با کمک این اپلیکیشن مطلع شوند.

 

وی افزود: توصیه کردیم به همکارانمان در استان‌ها که در صورت امکان شعبه‌ها در فضای باز باشد یا جایی که تهویه هوا داشته باشد. پیرامون سلامت مردم هر آنچه را که فکر می‌کردیم می‌تواند کمک کند استفاده می کنیم.

 

موسوی گفت: در خصوص دومرحلهای شدن انتخابات باید عرض کنم هم که انتخابات شوراها مرحله دوم ندارد اما انتخابات ریاست جمهوری اگر هیچ یک از نامزدها اکثریت مطلق را کسب نکنند انتخابات به مرحله دوم کشیده می شود که بر اساس قانون جمعه هفته بعد آن خواهد بود لذا زمان بسیار کوتاهی را در اختیار داریم که مجدداً نیروی انسانی را بسیج کنیم و سایر امکانات را فراهم کنیم تا انتخابات را برگزار کنیم.

 

وی در خصوص قانون جدید انتخابات بیان داشت: پس از تصویب طرح در مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان ایراداتی به طرح وارد کرد که طرح به مجلس برگشت خورد. ظاهراً دیروز در مجلس این ایرادات اصلاح شد و به شورای نگهبان برگردانده شد. باید منتظر واکنش شورای نگهبان به این طرح باشیم. با این تعطیلات پیشرو و فرآیند‌های متعددی که وجود دارد به عنوان یک کارشناس بعید می‌دانم که این طرح به انتخابات پیش رو برسد.

 

موسوی در مورد تعداد افرادی که برای ریاست جمهوری ثبت نام خواهند کرد، گفت: عملیات ثبت‌نام داوطلبان را وزارت کشور انجام می‌دهد اما رسیدگی به صلاحیت داوطلبان را شورای نگهبان انجام می دهد و در نهایت اسامی افراد تایید شده را در اختیار وزارت کشور قرار می‌دهند تا منتشر کنیم. برای ثبت نام ریاست جمهوری مشتاقان زیادی هستند اما باید دید که شورای نگهبان چه کسانی را تایید صلاحیت می‌کند.

 

دبیر ستاد انتخابات کشور در پایان گفت: علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری و شوراها دو انتخابات دیگر هم داریم در ۴ استان تهران، قم، مازندران و خراسان رضوی انتخابات مجلس خبرگان را هم برگزار خواهیم کرد. در ۶ استان هم انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت میان دوره ای برگزار خواهد شد. حجم کار و تعداد انتخابات بی نظیر است از ابتدای انقلاب تا الان یک جایی مثل تهران که پایتخت است اولین بار است که در یک روز چهار انتخابات برگزار می شود.

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=345690

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]