4

توقیف ۲۰ کشتی صید ترال توسط نیروی دریایی سپاه

  • کد خبر : 382749
  • ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۸:۳۶

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: بیست فروند از کشتی‌هایی که صید ترال انجام می‌دادند را توقیف و صید ترال را در خلیج فارس ممنوع کرده‌ایم.

سردار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه تلویزیونی ثریا  با اشاره به اهمیت موقعیت جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج فارس گفت: ایران و هفت کشور دیگر در منطقه هستند که خلیج فارس میراث آن‌ها محسوب می‌شود. با نگاه به تاریخ مشاهده می‌کنیم که خلیج فارس از گذشته تاکنون پسوند فارسی و ایرانی داشته است که در زبان‌های مختلف به آن اشاره شده است.

وی افزود: طولانی‌ترین ساحل در خلیج فارس متعلق به ایران است که یک هزار و ۳۷۵ کیلومتر را شامل می‌شود. کمترین عرض خلیج فارس در تنگه هرمز است از جزیره لارک تا جزیره سلامه و بیشترین عرض آن ۳۸۰ کیلومتر است.

سردار تنگسیری با اشاره به اهمیت خلیج فارس بیان کرد: این منطقه یک منطقه حساس است که نه فقط به علت نفت و گاز موجود در منطقه بلکه به دلایل تاریخی نیز اهمیت بسیاری دارد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه هنگام حمله پرتغالی‌ها به بندرعباس و استقرار در آن هنوز نفت و گاز این منطقه کشف نشده بود، تصریح کرد: آن‌ها به دلیل اهمیت منطقه خلیج فارس در آن مستقر شده بودند و یک قلعه به نام آلوکرک نیز در جزیره هرمز ساخته‌اند.

وی افزود: پرتغالی‌ها برای ساخت این قلعه سنگ خاصی را از زیر زمین استخراج کرده و آن‌ها را با ساروج به یکدیگر متصل کرده بودند. ساخت این قلعه ۳۵ سال به طول می‌انجامد و پرتقالی‌ها ۱۱۷ سال در این منطقه حضور داشته‌اند.

سردار تنگسیری با اشاره به حضور استعمارگران انگلیسی در منطقه خلیج فارس پس از پرتغالی‌ها، تاکید کرد: بیگانگان از دیرباز تاکنون چشم طمع به این منطقه داشته‌اند. اکنون هم که منابع نفت و گاز در این منطقه وجود دارد، بیگانگان بیشتر نسبت به منطقه خلیج فارس حریص شده‌اند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: جزیره تنب بزرگ مانند یک ناو هواپیمابر غرق نشدنی در میانه تنگه هرمز قرار داشته و بر آبراه‌های ورودی و خروجی تنگه هرمز تسلط کامل دارد. در هشت مایلی تنب بزرگ نیز جزیره تنب کوچک قرار دارد و پس از آن نیز جزیره بوموسی واقع شده است.

وی افزود: جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی در عمیق‌ترین نقطه خلیج فارس واقع شده‌اند. عمق خلیج فارس زیر ۱۰۰ متر است که بیشترین عمق در منطقه بین این سه جزیره است که ۹۹ متر عنوان می‌شود.

سردار تنگسیری با بیان اینکه جزایر سه‌گانه ایران بهترین صیدگاه ماهی است، گفت: این سه جزیره و به همراه جزایر فارور، سیری و فارورگان (فارور کوچک) بر آبراه‌های ورودی و خروجی تسلط کامل دارند.

وی ادامه داد: خداوند به ما عنایت کرده و در ساحل خلیج فارس که سمت ایران قرار دارد، بیشترین عمق دیده می‌شود به نحوی که روبروی جزیره کیش مناطق ارتفاعاتی وجود دارد که لندینگ کرافت می‌تواند در آنجا تجهیزات خود را تخلیه کند، اما در ساحل جنوبی خلیج فارس مجبور هستند که از آبراه‌ها وارد شوند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار کرد: آب در خلیج فارس به شکل دوار حرکت می‌کند به نحوی که از قسمت شمال آن حرکت خود را آغاز کرده و با گردشی که انجام می‌دهد، رسوبات را در قسمت جنوبی خلیج فارس ته‌نشین می‌کند.

وی ادامه داد: سکو‌های گازی ما در جزیره سیری قرار دارد. ما در مقابل جزیره هنگام یک سکوی مشترک با عمان داریم که هنگام نام دارد. ما در منطقه بوموسی هم یک سکوی گازی و نفتی به نام مبارک را داریم.

سردار تنگسیری گفت: جزیره سیری به تعدادی از میادین نفتی و گازی مرتبط می‌شود که میادین نفتی ایلام و الوند و میدان نفتی امارات نیز به نام فاتح در آنجا قرار دارد. پس از این جزایر، جزایر فارورگان، فارور، کیش، هندورابی و لاوان واقع شده که در مجموع ۱۴ جزیره متعلق به استان هرمزگان است. در استان بوشهر سه جزیره متعلق به ایران است که عبارتند از جزایر فارسی، خارک و خارکو.

وی افزود: دو جزیره نیز به نام‌های دارا و بنه در سد دفاعی خورموسی داریم. در مجموع ۱۹ جزیره در خلیج فارس متعلق به ایران است که بسیار حساس هستند، البته سه جزیره مهم ما در خلیج فارس که همان تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی هستند، بیشترین عمق را دارند که بهترین صیدگاه ما هستند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به موقعیت جغرافیایی خلیج فارس عنوان کرد: ما در خلیج فارس آب بین المللی نداریم چرا که این منطقه فلات قاره است. فلات قاره ادامه خشکی‌های یک کشور در زیر آب است که عمق آن کمتر از ۲۰۰ متر باشد که این عدد در خلیج فارس ۹۹ متر است.

صادرات شصت درصد انرژی دنیا از خلیج فارس

وی ادامه داد: کنترل آبراه ورودی به تنگه هرمز بر عهده ما قرار دارد. ما کنترل باند را در قشم راه اندازی کرده‌ایم و این افتخار جمهوری اسلامی ایران است که پس از انقلاب اسلامی این اتفاق رخ داد و نیروی دریایی سپاه این کار را انجام داد. اکنون هم از تمام کشتی‌ها سوال می‌شود و به سوالات پاسخ می‌دهند.

سردار تنگسیری با بیان اینکه روزانه ۸۵ فروند شناور از تنگه هرمز عبور می‌کنند که عمدتاً تانکر‌های نفتی هستند، بیان کرد: بیش از شصت درصد نفت جهان از این منطقه خارج می‌شود. خلیج فارس از حیث منابع گاز نیز دومین منطقه گازی جهان است که ما و قطر دارنده منابع گازی این منطقه هستیم.

وی افزود: اگر جزایر متعلق به ایران در خلیج فارس وجود نداشته باشد، ما حیات اقتصادی نخواهیم داشت، این جزایر که حیات ما هستند متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: شما در طول انقلاب اسلامی یک مورد را سراغ ندارید که جمهوری اسلامی یک متر از خاک کشور دیگری را تصاحب کرده باشد. این از افتخارات ماست در صورتی که دشمنان ما علیه انقلاب اسلامی تبلیغات نادرست انجام می‌دهند که مظلومیت انقلاب اسلامی را نشان می‌دهد.

سردار تنگسیری در ادامه سخنان خود ضمن دعوت از جوانان کشورمان برای بازدید از خلیج فارس و جزایر آن، تاکید کرد: دعوت می‌کنم جوانان عزیز از قابلیت‌ها و زیبایی‌های خلیج فارس و جزایر آن بازدید کنند. خوشبختانه ما هم در شمال و هم در جنوب کشورمان دریا داریم و یک کشور ذوالبحر محسوب می‌شویم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه رهبر انقلاب اشراف کاملی بر جزایر دارند و تاکید دارند که این جزایر را با اسامی ایرانی آن‌ها نام ببریم، تصریح کرد: رهبر انقلاب همواره می‌فرمایند صاحبان جزایر مردم ساکن در این مناطق هستند. ایشان همیشه از احوال مردم جزایر هرمز، قشم و لارک و همه این جزایر و آبادانی آن‌ها سوال می‌کنند.

ساخت و ساز سپاه در جزایر سه گانه

وی ادامه داد: نیروی دریایی سپاه در طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان یعنی از نهر غمیجه تا پسابندر که یک ساحل ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتری است، ۲۰۰ حوضچه تعریف کرده است.

سردار تنگسیری اظهار کرد: ۳۲ حوضچه در زمان فرماندهی سردار فدوی در نیروی دریایی سپاه ساخته شد که بخشی از این حوضچه‌ها توسط نیروی دریایی سپاه به صورت رایگان و بخشی دیگر نیز با کمک سازمان بنادر و دریانوردی انجام شد.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات نیروی دریایی سپاه برای آبادانی بیشتر جزایر، ایجاد امکان نشست و برخاست هواپیما بود. در این راستا، در جزایر تنب بزرگ و تنب کوچک باند هواپیما ایجاد کرده‌ایم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه از احداث حدود ۹۰۰ منزل مسکونی توسط این نیرو برای مردم در جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی خبر داد و گفت: اعتقاد داریم که باید مردم را در این جزایر ساکن کنیم چرا که دوستان ما وحشت نکنند که می‌خواهیم پایگاه نظامی علیه آن‌ها ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: ما همواره در خلیج فارس پیام صلح و دوستی را اعلام کرده‌ایم. شما حتی یک مورد نمی‌توانید پیدا کنید قبل از اینکه دشمن به ما ضربه‌ای وارد کرده باشد علیه او حرکتی انجام داده باشیم.

سردار تنگسیری با بیان اینکه در ابتدای دفاع مقدس ۶۰ فروند کشتی ما را در خورموسی مورد اصابت قرار دادند، تصریح کرد: از سال ۶۵ حمله به کشتی‌های ما را آغاز کردند. فرانسه به رژیم بعثی تجهیزاتی از جمله هواپیما‌های سوپر اتاندارد، بالگرد‌های سوپر فرلون و موشک‌های اگزوسه اعطا کرد تا کشتی‌های نفتی ما و جزیره خارک را مورد اصابت قرار دادند.

وی افزود: خلیج فارس خانه ما بوده و هست و به همین دلیل لازم بود تا در این منطقه حساس حرکتی انجام دهیم. آن‌ها سه کشتی از ما را مورد اصابت قرار می‌دادند و ما در پاسخ یک کشتی از آن‌ها را هدف قرار می‌دادیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره توقیف کشتی‌ها در خلیج فارس اظهار کرد: کشتی‌هایی که در منطقه خلیج فارس توقیف می‌شوند یا دچار تخلف شده‌اند و یا قبل از آن، کشتی‌های ما را توقیف کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما بار‌ها دست دوستی به سوی همسایگان خود دراز کرده‌ایم و از آن‌ها برای انجام تمرینات، رزمایش‌ها و جلسات مشترک دعوت کردیم. کشور‌های قطر و عمان که دوست و برادر ما هستند در رزمایش‌های نیروی دریایی سپاه شرکت کرده‌اند و عراق نیز یک مرتبه در رزمایش نیروی دریایی ارتش شرکت کرده است.

سردار تنگسیری با اشاره به توصیه امام خمینی(ره) به کشور‌های منطقه با این عنوان که من صدام را از زمان حضور در عراق می‌شناسم و صدام حیوانی است که پس از اینکه از جنگ با ما فارغ شود به سراغ شما می‌آید، گفت: این اتفاق رخ داد و پس از اینکه از جنگ با ما فارغ شد به سراغ کویت رفت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه بیان کرد: حاج قاسم عزیز ما اگر داعش را از بین نمی‌برد، داعش سکو‌های نفتی و گازی کشور‌های همسایه ما را از بین می‌برد. این نعمت‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: ما مجدداً دست دوستی و همکاری به سوی کشور‌های همسایه خود دراز می‌کنیم و می‌توانیم امنیت را برقرار کنیم.

زیردریایی‌های هسته‌ای، خطری برای خلیج فارس هستند

سردار تنگسیری گفت: کشور‌های بیگانه مانند آمریکا، فرانسه و سایرین، زیردریایی‌های سوخت هسته‌ای دارند. با توجه به اینکه خلیج فارس یک منطقه بسته است، اگر اتفاقی برای یکی از زیردریایی‌ها رخ بدهد و رآکتور زیردریایی مشکل پیدا کند و یا با شناور‌های دیگر تصادف داشته باشد باعث می‌شود تا این منطقه به مدت ۱۱ سال دچار آلودگی شود. یعنی به مدت ۱۱ سال ماهی و آبزیان دریایی در این منطقه نخواهند بود و آب آن غیر قابل استفاده می‌شود. در واقع، یک فاجعه برای منطقه خلیج فارس رخ خواهد داد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: جالب اینجاست که همین کشور‌ها، شناور‌های هسته‌ای خود را داخل خلیج‌های بسته نمی‌برند، اما این کار را در خلیج فارس انجام می‌دهند در صورتی که انجام آن ممنوع است و نباید اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: همسایگان ما باید این را بدانند که سخنان ما از باب دلسوزی است و همواره می‌گوییم که هیچ‌گاه بیگانگان در منطقه ما امنیت ساز نیستند. اگر بیگانگان از لفظ گاو شیرده استفاده می‌کنند، همسایگان ما باید بدانند که پس از اینکه شیر این گاو تمام شود آن را ذبح می‌کنند.

سردار تنگسیری با بیان اینکه همسایگان ما هیچ‌گاه فکر نکنند که کشور‌های فرامنطقه‌ای برای دفاع از آن‌ها در منطقه باقی می‌مانند، تصریح کرد: آن‌ها هرگز فکر نکنند که کشور‌های فرامنطقه‌ای برای دفاع ماندگار و دفاع از این کشور‌ها در منطقه ما باقی خواهند ماند بلکه منطقه را ترک می‌کنند.

وی افزود: من به عنوان یک سرباز مسلمان درخواست می‌کنم و به همسایگانمان توصیه می‌کنم که باور کنید بیگانگان به دو عنوان در منطقه هستند؛ اول، فروش تسلیحات و دوم، بردن نفت و سوءاستفاده از این منطقه.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: ما می‌توانیم با همکاری یکدیگر امنیت این منطقه را در قالب اتحاد هشت کشور خلیج فارس تامین کرده و مردم منطقه در صلح و صفا زندگی کنند، البته همسایگان ما باید بدانند که کشور‌های فرامنطقه‌ای فقط به خاطر حضور نامشروع خود در منطقه، ایران هراسی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب فرمودند که خلیج فارس خانه ماست، من از شما می‌پرسم که آیا کسی در خانه خود آتش روشن می‌کند؟

سپاه بدون مردم معنایی ندارد

سردار تنگسیری با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس از داشته‌های خود دفاع کردیم و هیچ‌گاه نه به کشوری حمله کرده‌ایم و نه حمله خواهیم کرد، بیان کرد: همسایگان ما یقین داشته باشند که بیگانگان در حال دشمن تراشی و ایجاد ایران‌ هراسی هستند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مردم و برای مردم است و خادمی مردم را برای خود افتخار می‌دانیم. سپاه بدون مردم هیچ معنایی ندارد. البته ارتش عزیز ما نیز همین گونه است، شکر خدا ارتش انقلابی و مردمی در کشور ما وجود دارد.

وی افزود: ما خود را خادم مردم می‌دانیم و وظیفه داریم به آن‌ها خدمت‌رسانی کنیم. درخواست می‌کنم از برادر عزیزم جناب آقای مخبر تا یک کارگروه برای رفع مشکلات جزایر سه‌گانه ایجاد کنند.

سردار تنگسیری بیان کرد: رهبر انقلاب هم فرمانده و هم مرجع تقلید ما هستند اگر مرجع تقلید یک فرمانی را صادر کرد باید آن را انجام داد لذا همه باید وارد میدان شوند.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم برخی صنایع واسط را در جزایر سه‌گانه ایجاد کنیم. یک برادر ما در بوموسی اقدام به تولید صندل کرده بود، بخشی از این کار را به بانوان ساکن این جزیره واگذار کرده بود و آن‌ها در منازل خود با چرخ دوخت که این برادر ما به بانوان واگذار کرده بود، بخشی از کار را انجام می‌دادند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه ما می‌توانیم مشاغل بسیاری را در این جزایر ایجاد کنیم، تأکید کرد: ماهیگیری یکی دیگر از مشاغلی است که می‌توانید در این منطقه راه‌اندازی و آن را رونق بدهید. شما می‌توانید سبزی و مایحتاج کشتی‌ها مانند سوخت را در این منطقه تامین کنید، البته می‌توانیم مشاغل بسیاری را در این منطقه ایجاد کنیم.

وی افزود: انتظار داریم هر دولتی که بر سر کار می‌آید یکی از نقاط مهمی که باید به آن توجه کند، جزایر ایرانی در خلیج فارس باشد.

سردار تنگسیری ضمن اشاره به حضور خود در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: از اعضای کمیسیون تشکر می‌کنم که به جزایر سفر کردند و بازدیدی از این جزایر داشتند. مجلس واقعا در قبال جزایر حساسیت خاصی دارد. من در روز‌های گذشته با آقای قالیباف صحبت کردم و او حساسیت بالایی نسبت به این قضیه نشان داد.

وی ادامه داد: همه دلسوزانه پای کار هستند، اما زمان برای ما بسیار اهمیت دارد. باید در جزایر سه گانه به عنوان مهم‌ترین محل جغرافیایی خود آبادانی ایجاد کنیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به مزایای گردشگری جزایر سه‌گانه گفت: می‌توانیم بهترین گردشگری را در این منطقه ایجاد کنیم. مردم روز‌های پنجشنبه و جمعه مستقیم از تهران به این منطقه سفر کنند و به جای کشور‌های خارجی پول‌های خود را در این منطقه هزینه کنند.

وی افزود: تقاضا دارم از آقای حسینی به عنوان رئیس شیلات تا مشکل صید را در جزایر سه‌گانه حل کند. ما این کار را در تنب بزرگ به همت فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه آغاز کرده‌ایم که هم اکنون ۵۵ نفر در قالب ۱۵ خانواده فعال هستند و قرار است تعداد آن‌ها نیز افزایش پیدا کند.

صید ترال را ممنوع کردیم

سردار تنگسیری با بیان اینکه نیروی دریایی سپاه همواره حامی ماهیگیران بوده و با صید ترال مخالف است، عنوان کرد: تعدادی کشتی‌های صیادی صنعتی بیگانه به منطقه ما آمدند و صید ترال انجام دادند. نیروی دریایی سپاه، بیست فروند از کشتی‌هایی که صید ترال انجام می‌دادند را توقیف کرد و صید ترال را در این منطقه ممنوع کرده‌ایم.

وی افزود: در بحث ماهیگیری در این منطقه و جزایر، اگر مردم به این منطقه بیایند نیاز به شغل وجود دارد. شغلی که می‌شود علاقه‌مندی عزیزان را به دریا افزایش دهیم، ماهیگیری است. هم کسب و کار حلال است و هم می‌توانیم سهم خود را از دریا برداشت کنیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: ما نباید با قلاب ماهی صید کنیم. در حالی که کشور‌های اطراف ما با موتور‌های پرقدرت و امکانات روز دنیا ماهیگیری می‌کنند و حجم بسیاری هم برداشت دارند.

وی اظهار کرد: ما از آقای حسینی رئیس سازمان شیلات تقاضا داریم که مجوز ماهیگیری برای جزایر نازعات را به صورت ویژه صادر کنند تا بتوانیم جمعیت را مطابق با فرمان رهبر انقلاب افزایش دهیم. ما می‌توانیم جمعیت این منطقه را افزایش داده و این منطقه را به قطب اقتصادی، گردشگری و مسکونی تبدیل کنیم.

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=382749

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 2انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]