2

برنامه های مردم محور در اولویت فعالیت ها قرار گیرد

  • کد خبر : 376701
  • ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۳

هشتمین نشست تخصصی از سلسله نشست های اندیشه ورز با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون و با مشارکت اعضای هیات مدیره، معاونان مدیرعامل و برخی از مدیران ارشد بانک برگزار شد.

برنامه های مردم محور در اولویت فعالیت ها قرار گیرد

با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون هشتمین نشست تخصصی از سلسله نشستهای اندیشه ورزی در این بانک با مشارکت اعضای هیات مدیره، معاونین مدیرعامل و برخی از مدیران ارشد بانک همسو با دغدغه های دولت سیزدهم و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون طراحی و برگزار شد.
محمد شیخ حسینی مدیرعامل بانک توسعه تعاون در این نشست ضمن اشاره به محور اصلی نشست و تاکید بر تدوین و مدیریت برنامه ها و ماموریت های مردم محور در بانک توسعه تعاون، گفت بهره گیری از دانش و تجربیات خبرگان و صاحبنظران پولی و بانکی در فرایند تصمیم سازی، تصمیم گیری و اتخاذ سیاست های اصولی در مسیر هموار نمودن دغدغه های دولت و تامین نیازهای مردمی یک اصل کلیدی محسوب می شود که در نشست های اندیشه ورز این مهم با یک شیوه اصولی و علمی محقق می گردد.
مدیرعامل بانک توسعه تعاون تمرکز و توجه به حوزه هایی چون اعتبارسنجی، داده و داده کاوی، توسعه فرهنگ مشتری مداری و توجه به آموزه های اسلامی مردم داری، مشورت دهی فنی و تخصصی به مشتریان بانک را از موضوعات کلیدی و مهم پیش روی بانک توسعه تعاون ترسیم و گفت مقوله هایی چون طرح جهش مسکن، حمایت از خانواده، فرزندآوری، نهادهای حمایتی می بایست بطور برجسته در مدیریت تجهیز و تخصیص منابع مطمح نظر باشد.
شیخ حسینی تمرکز بر نیازهای کسب و کارهای کوچک و متوسط و نیاز این نوع کسب و کارها به مشورت و همراهی فنی و تخصصی بانکداران بیشتر از کسب و کارهای بزرگ اشاره نمود و گفت شرکت های تعاونی به مشورت تخصصی فنی همکاران شعب بانک توسعه تعاون نیاز دارند و به واسطه ماهیت کسب و کار، همراهی فکری و مالی این نوع کسب و کارها در بانک توسعه تعاون مقوله استراتژیک قلمداد می شود.
دکتر علی دیواندری در هشتمین نشست اندیشه ورز بانک توسعه تعاون، بعنوان سخنران با ارایه یک مدل علمی، چالش های پیش روی صنعت بانکداری را تبیین نمود. وی در این مدل چهار بعد: رقابت با بانک ها، وضعیت موجود بانک، رقبای بالقوه بانک و مقررات گذاری را طرح و در هر بعد، بینش های مورد نیاز تصمیم سازان و تصمیم گیران بانکی را تشریح نمود.
دیواندری در آغاز سخن با تشریح عبارت”دوره طلایی تصمیم های استراتژیک” به برخی برهم زننده-های تاثیرگذار در صنعت بانکداری مانند نسل z، نسل دیجیتال، سرمایه گذاری های دیجیتال، تمرکز بر حل مشکلات مردم و تامین نیازهای مردم، کارآفرینان و مشتریان نسل z اشاره نمود و گفت کووید ۱۹ یک برهم زننده تاثیرگذار بر نظام بانکداری بوده و دیگر برهم زننده ها، مانند بازی سازی ها و برنامه های مبتنی بر بازی، صنعت بانکداری را متأثر نموده و بانک دیگر صرفاً شعبه نیست و خدمات بانکداری مبتنی بر فناوری نوین و مشاوره های مالی و سرمایه گذاری در سال اخیر غالب شده است.
این صاحبنظر حوزه پولی و بانکی در چهار بعد موضوعات کلیدی چون تعادل در منابع، تحول دیجیتال، استراتژی شرکتی، چابک سازی، شبکه های اجتماعی، هوش مصنوعی، فضای ابری، قانون گذاری و غیره را بینش های مورد نیاز مدیران ارشد صنعت بانکداری ذکر و تبیین نمود امروز بانکداری یک ضرورت محسوب می شود ولی بانک ها الزاماً ضروری نخواهند بود.
همچنین از سوی اعضای هیات مدیره، معاونین بانک توسعه تعاون و سایر حاضرین نشست اشاره شد بنگاه های کوچک و متوسط ۹۰ درصد کل بنگاه های جهان را تشکیل می دهند و تقریباً ۷۰ درصد اشتغال و تولید ناخالص داخلی در سراسر جهان توسط این بنگاه ها خلق می شود. در گفتگوهای اعضای محترم هیات مدیره تشریح شد تحقیقات اخیر مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که ۶۷ درصد بنگاه های کوچک و متوسط و بنگاه های میانی، مبارزه برای بقاء را چالش اصلی خود قلمداد می کنند و در نظام های مالی بانک محور، باید بمنظور تسهیل دسترسی کسب و کارهای کوچک و متوسط به خدمات مالی، مدل های جدید و پایداری را ایجاد کرد تا از این طریق رشد اقتصادی و کارآفرینی تقویت گردد. در پایان مباحث و گفتگوی چندسویه، با تمرکز بر موضوعات کلیدی بانکی مطرح شده، اعضای نشست جایگاه کسب و کارهای کوچک و متوسط، ظرفیت¬های بخش تعاون، اهتمام به رویکردهای نوآورانه در سیاست گذاری ها، طراحی و معرفی محصولات نو و جدید منطبق با نیاز روز را از موضوعات کلیدی بانک توسعه تعاون ذکر نمودند.
کریم میرزاخانی مدیر مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون در این نشست گفت یکی از پیشران های مهم تولید و شکوفایی اقتصادی کشور، نظام بانکی است که به عنوان تامین کننده سوخت ماشین های محرک توسعه اقتصادی عمل می کند. وی افزود در سطح جهانی چالشهایی چون ظهور فناوری های نوین، تغییر پاردایم های مشتری مداری، نسل های نوین سرمایه انسانی و زیست بوم جهانی برای صنعت بانکداری مطرح است و در سطح ملی چالشهایی چون وابستگی بیش از حد توزیع اعتبارات به سیستم بانکی، بالا بودن نسبت مطالبات غیرجاری و کمبود منابع، پایین بودن نسبت کفایت سرمایه، بالا بودن دارایی های غیرنقدی شبکه بانکی، نرخ سود سپرده ها و افزایش قیمت تمام شده پول و غیره مطرح است که برای رفع چالش های فوق تغییرات سیاستی و ساختاری، هماهنگی مضاعف تر سیاست های پولی و مالی کشور، توسعه دستگاه های نظارتی همگام با بانکداری نوین در کنار تغییر مدل کسب و کار بانک ها، استقرار حاکمیت شرکتی نوین در بانک ها، برنامه ریزی دقیق و زمانبندی شده تحول نظام بانکی کشور می تواند کمک کننده باشد.
حسن عاشقی رییس اداره کل آموزش بانک توسعه تعاون، استمرار نشست های اندیشه ورز با رویکرد کاملاً علمی و با حضور صاحبنظران و خبرگان برجسته نظام پولی و بانکی و اقتصادی کشور را مسیر آموزشی شایسته توجه و مهم ذکر نمود و گفت موضوعات و مباحث مطرح شده در نشست های اخیر، دستاوردهای آموزشی مهمی داشته است. رییس اداره کل آموزش بانک توسعه تعاون برگزاری نشست های اندیشه ورزی را یکی از روش های آموزشی نوآورانه بانک ذکر نمود و گفت به سبب عنوان برنامه و شیوه برگزاری، این روش توانسته مطلوبیت‏ خاصی کسب و پیامدهای مهمی برای بانک توسعه تعاون به ارمغان آورد.

لینک کوتاه : https://ofoghnews.ir/?p=376701

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
[cov2019]