کد خبر:239259
پ

قیمت نفت به بیش از ۶۵ دلار رسید

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۶۰ سنت، معادل ۰.۹ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۲۹ سنت رسید.

 قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۶۰ سنت، معادل ۰.۹ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۲۹ سنت رسید.

به گزار افق نیوز به نقل از رویترز، پس از بسته شدن خط لوله فورتیز در دریای شمال که موجب توقف عرضه مقدار قابل توجهی نفت به بازار شد، قیمت نفت برنت برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ تاکنون به بالای ۶۵ دلار در هر بشکه رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۶۰ سنت، معادل ۰٫۹ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۲۹ سنت رسید. این اولین بار از ژوئن ۲۰۱۵ تاکنون است که قیمت نفت برنت به بالای ۶۵ دلار در هر بشکه می رسد.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز امروز با ۳۱ سنت، معادل نیم درصد افزایش به ۵۸ دلار و ۳۰ سنت رسید.

برخی کارشناسان بر این عقیده هستند که افزایش قیمت نفت برنت ناشی از انتشار خبرهایی در مورد تعطیلی خط لوله فورتیز در دریای شمال برای چند هفته است. ظاهرا یک ترک در این خط لوله پیدا شده است. این خط لوله یکی از مسیرهای مهم عرضه نفت برنت است.

خط لوله فورتیز انگلیس که بزرگترین خط لوله انتقال نفت این کشور با ظرفیت ۴۵۰ هزار بشکه در روز است، روز دوشنبه بسته شد.

بانک ای ان زد در یادداشتی نوشت: «واکنش بازار نشان می دهد که در وضعیت شکاف کم بین عرضه و تقاضا، هرگونه اختلالی در عرضه نفت می تواند به سرعت بر قیمت ها تاثیر بگذارد.»

این افزایش قیمت قابل توجه نفت برنت شکاف قیمت بین دو شاخص نفتی را به حدود ۷ دلار در هر بشکه رسانده که بالاتر از شکاف حدود ۵ دلاری هفته گذشته است و موجب جذاب تر شدن نفت خام آمریکا برای خریداران خواهد شد.

دیگر عامل ارزان تر بودن نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نسبت به نفت برنت افزایش تولید نفت این کشور است که نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ با بیش از ۱۵ درصد افزایش به ۹٫۷۱ میلیون بشکه در روز رسیده است.

منبع
میزان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 3

کلید مقابل را فعال کنید