کد خبر:244705
پ

اعلام آمادگي طالبان براي گفتگو جهت پايان دادن به مناقشه در افغانستان

اعلام آمادگي طالبان براي گفتگو جهت پايان دادن به مناقشه در افغانستان

به گزارش افق نیوز به نقل از خبرگزاري رويترز؛ گروه تروريستي طالبان روز چهارشنبه آمادگي خود را براي گفتگو جهت پايان دادن به مناقشه افغانستان اعلام کرد اما در عين حال تاکيد کرد اين پيشنهاد گفتگو به معناي آن نيست که سلاح خود را به زمين خواهد گذاشت.
گروه طالبان با انتشار بيانيه اي خطاب به مردم آمريکا اعلام کرد ما مي خواهيم که مناقشه افغانستان را از طريق گفتگو حل کنيم.
اين گروه شورشي که در فاصله سالهاي ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ قدرت را در افغانستان در اختيار داشت در اين بيانيه از آمريکا خواسته است به اشغال افغانستان پايان دهد و قبول کند که آنها مطابق با خواست ملت افغانستان دولت تشکيل دهند.
طالبان در اين بيانيه خاطرنشان کرده است اينکه اکنون اين گروه خواستار ايفاي نقش سازنده اي به منظور يافتن راه حلي مسالمت آميز براي اين مناقشه شده است نشانه ضعف آن نيست، و در ادامه اين بيانيه افزود: اين امر به هيچ وجه نشان نمي دهد که ما تحليل رفته ايم و اراده مان متزلزل شده است.
همه تلاش هاي پيشين براي گفتگو با طالبان به علت بالا بودن سقف بي اعتمادي ميان دو طرف به شکست انجاميده بود. اين در حالي است که دولت افغانستان اکنون پاکستان کشور همسايه اش را به کمک به تروريست ها متهم مي کند . کابل، اسلام آباد را متهم کرده است که به سران گروه تروريستي طالبان در خاک خود پناه مي دهد و به آنها کمک مي کند اتهامي که اسلام آباد آن را رد کرده است.
در بيانيه طالبان به عمليات تروريستي آخر ماه ژانويه و عمليات تروريستي هتل اينترکانتينانتال که در نتيجه آن ۳۰ نفر کشته شدند و انفجار آمبولانسي بمب گذاري شده در کابل که در نتيجه آن نيز بيش از ۱۰۰ نفر کشته شدند و مسئوليت همه آنها را اين گروه تروريستي برعهده گرفته بود هيچ اشاره اي نشده است.
بعد از اين عمليات تروريستي، دولت افغانستان اعلام کرد که گروه تررويستي طالبان از خط قرمز دولت عبور کرده است. دونالد ترامپ‏، رئيس جمهوري آمريکا، نيز در همين زمان هر گونه احتمال گفتگو با اين شورشيان را رد کرد.
اما يک مسئول بلندپايه اين گروه اسلامگراي تندرو در همان زمان اعلام کرد آمريکايي ها همه تلاش هاي خود را به کار گرفته اند تا طالبان را پاي ميز مذاکره بکشانند.

منبع
صدا و سیما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 1

کلید مقابل را فعال کنید