ترکیه برای قرارداد اس ۴۰۰ با روسیه نیاز به اجازه کسی ندارد | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:262071
پ
اردوغان:

ترکیه برای قرارداد اس ۴۰۰ با روسیه نیاز به اجازه کسی ندارد

رئیس جمهور ترکیه بر این باور است که آنکارا برای خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه از کسی اجازه نمی‌گیرد.

اردوغان: ترکیه برای قرارداد اس 400 با روسیه نیاز به اجازه کسی ندارد

به گزارش افق نیوز به نقل از اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک اجلاس تجاری در بیشکک پایتخت قرقیزستان گفت: آنکارا برای خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از کسی اجازه نخواهد گرفت .

سامانه دفاع موشکی بخشی از تلاش های آنکارا برای تقویت قابلیت های نظامی راهبردی به شمار می رود.

وی در ادامه گفت: ما قراردادی را با روسیه برای خریداری سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ منعقد کردیم. برخی نگران این قرارداد هستند. متاسفم، ولی ما به دنبال اجازه گرفتن از کسی نیستیم.

اردوغان پیش از این نیز تاکید کرده است که ترکیه علی رغم فشارهای آمریکا، سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسی را به زودی تحویل خواهد گرفت.

در ماه جولای روزنامه واشنگتن تایمز نوشت، آمریکا رسما تحویل جنگنده های نسل پنجم اف ۳۵ به نیروی هوایی ترکیه را ممنوع اعلام کرده است.

سنا و کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرده اند که بر اساس آن تحویل جنگنده های اف ۳۵ به ترکیه تا زمانی به تعویق خواهد افتاد که پنتاگون به ارزیابی و جمع بندی کاملی درباره تبعات مشارکت ترکیه در برنامه خرید سامانه های اس ۴۰۰ از روسیه دست یابد.

بر اساس این قانون، کنگره ۹۰ روز به پنتاگون فرصت داده است تا درباره این مساله اظهار نظر کند که لغو تحویل جنگنده های اف ۳۵ به ترکیه چه تاثیری بر روابط دو کشور خواهد گذاشت و همین طور تلاش ترکیه برای خریداری سامانه های دفاع موشکی اس ۴۰۰ چه تبعاتی بر روابط واشنگتن و آنکارا دارد.

پیش از این جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا از کنگره خواسته بود تا ممنوعیت تحویل جنگنده های اف ۳۵ به ترکیه را لغو کند.

دسامبر ۲۰۱۷ میلادی ترکیه اعلام کرد که قراردادی را با روسیه امضا کرده است تا ۲ سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ را تا اوایل ۲۰۲۰ میلادی تحویل بگیرد.

منبع
تسنیم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید