کد خبر:241586
پ

واکنش‌ بنیاد‌ شهید‌ به‌ شهید‌ محسوب‌ نشدن‌ آتش‌ نشان‌ها

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد شهید در مورد شهدای آتش نشان به عنوان شهدای خدمت بر اساس ضوابط و مقررات عمل می‌کند.

 افق نیوز/ معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد شهید در مورد شهدای آتش نشان به عنوان شهدای خدمت بر اساس ضوابط و مقررات عمل می‌کند.

مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ضرورت تجلیل از فداکاری آتش‌نشانان که در راستای یاری رساندن به هموطنان و یا نجات جان افراد در حوادث آتش‌سوزی بذل جان می کنند، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران حساسیت‌های بالای افکار عمومی، صاحبان قلم و اندیشه و شهروندان در دفاع از ایثارگری آتش‌نشانان قهرمان را نمودی بارز از علاقه و دلبستگی ملت شریف ایران به فرهنگ ایثار و شهادت می‌داند.

وی با تأکید بر ضرورت رعایت قوانین و مقررات درباره شهدا و ایثارگران ادامه داد: بنیاد نیز همانند همه دستگاه‌های اجرایی بر حسب قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و آیین نامه‌های مصوب هیئت وزیران نسبت به ارائه خدمات به جامعه هدف خود اقدام می‌کند و آنچه از طرف مراجع قانونگذار و سیاست گذار کلان کشور در چارچوب قانون و مقررات به این نهاد محول شود را با تمام توان اجرا خواهد کرد.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد در تشریح قوانین مرتبط به خدمات رسانی به ایثارگران گفت: بر اساس آخرین اصلاحات قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران مصوب ۱۳۸۷ و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۱۳۹۱ و همچنین آیین نامه تعیین و احراز مصادیق شهید و ایثارگر مصوب هیئت وزیران، در حال حاضر خانواده‌های شهدایی که در مناطق جنگی و یا آثار باقی مانده از جنگ و درگیری با اشرار به شهادت رسیده‌اند، تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارند.

ایزدی افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس این قوانین در مورد مأموران سازمان‌های مختلفی که برای عملیات امداد و نجات در حوادثی نظیر سیل، زلزله و آتش سوزی و مواردی این چنینی به فعالیت‌های ایثارگرانه برای نجات همنوعان اقدام می‌کنند فاقد اختیارات قانونی لازم است،اما خوشبختانه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص شهدای آتش نشان طی مصوباتی در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ شهرداری تهران را مکلف به ارائه خدمات و تسهیلات و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان کرده است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر ضرورت ترویج فرهنگ ایثار در جامعه خاطرنشان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران در طی سال‌های گذشته با توجه به وقوع حوادث مختلف که منجر به جان باختن مأموران برخی دستگاه‌های اجرایی در طی عملیات امداد و نجات شده است، با توجه به وظیفه ذاتی خود همواره حساسیت و توجه لازم برای پاسداشت الگوهای بارز ایثار در عرصه‌های اجتماعی را رعایت کرده است.

ایزدی یادآور شد: در سازمان مدیریت بحران کشور پیش نویس آیین نامه‌ای در دستور کار قرار گرفته است که به موجب آن دستگاه‌های مشمول و به کار گیرنده افراد در مشاغل امدادی بتوانند معادل (در حکم شهید) خدماتی به خانواده‌های افراد مورد نظر ارائه کنند و امیدواریم با تصویب این آیین نامه شاهد خدمات رسانی بیشتری به خانواده‌های این افراد باشیم.

منبع
باشگاه خبرنگاران
کلیدواژه : مهدی ایزدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری