فواید کشیدن سیگار برای بدن | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:263278
پ

فواید کشیدن سیگار برای بدن

کشیدن سیگار اثرت مخرب و گاه جبران ناپذیری بر بدن می گذارد که دیدن آن لرزه بر بدن می اندازد.اما چرا خیلی از مردم مخصوصا جوانترها اصرار به استفاده آن در تفریحات خود دارند در حالیکه می دانند برگشتی از این تفریح وجود ندارد؟سیگار هدایای زیادی بر بدن دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

فواید کشیدن سیگار برای  بدن
کشیدن سیگار اثرت مخرب و گاه جبران ناپذیری بر بدن می گذارد که دیدن آن لرزه بر بدن می اندازد.اما چرا خیلی از مردم مخصوصا جوانترها اصرار به استفاده آن در تفریحات خود دارند در حالیکه می دانند برگشتی از این تفریح وجود ندارد؟سیگار هدایای زیادی بر بدن دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

به گزارش افق نیوز/ مشاهده ی آمار اثرات مضّر سیگار بر سلامتی بدن، انسان را به وحشت می اندازد. کشیدن سیگار هر ساله، بیشتر از مجموع تلفات ایدز، الکل، مواد مخدّر، تصادفات رانندگی، قتل ، خودکشی و آتش سوزی موجب مرگ ومیر افراد می شود. کشیدن سیگار سبب افزایش خطر بیمارهای قلبی عروقی، بیماریهای ریوی و منجر به افزایش خطر ایجاد سرطان ریه، گلو، معده، مثانه و بسیاری از سرطانهای دیگر میشود. با توجه به مضرات فراوان سیگار، برای ضرورت ترک سیگار دلایل زیادی وجود دارد و ترک سیگار یکی از روشهای اصلی کنترل خطر بیماریهای قلبی عروقی میباشد.

مضرات جدی کشیدن سیگار برای بدن

با ارائه این گزارش بدون هیچ مقدمه ای از هدیه کشنده سیگار به سیگاری ها می گوییم.

۱) کم پشت شدن موها
از عوارض سیگار کشیدن افزایش ریزش مو است در واقع با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می شود که این بیماری می تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم در دهان، جوش های پوست روی صورت، سر و دست ها شود.

۲) افزایش چین و چروک پوست
استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین های انعطاف دهنده پوست می شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می شود. پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی های ریزی در اطراف لبها و چشمها است.

۳) ابتلا به آب مروارید (کاتاراکت)
افراد سیگاری ۴۰ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

۴) ضایعات شنوایی
افراد سیگاری ۳ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می شوند.

۵) زخم معده
یکی دیگر از عوارض سیگار کشیدن ابتلا به بیماری زخم معده است. استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می شود. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.

۶) سرطان پوست
افراد سیگاری ۲ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند.

۷) پوسیدگی دندان
افراد سیگاری ۵٫۱ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

۸) بیماریهای قلبی
بیماریهای قلبی عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ۶۰۰ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین میبرد. استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می شود.

۹)  ایجاد ناتوانی جنسی در مردان
استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداولتر از افراد غیر سیگاری است.

۱۰) تغییر رنگ انگشتان
قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوهای مایل به زرد می شود.

۱۱) سرطان رحم و سقط جنین
استعمال دخانیات در دوران بارداری می تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ۲ تا ۳ برابر بیشتر است.

۱۲) سرطان
بیش از ۴۰ عنصر سرطان زا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ۲۲ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطانهای دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (۶ تا ۲۷ برابر)، سرطان بینی (۲ مرتبه بیشتر)، گلو (۱۲ مرتبه)، مری (۸ تا ۱۰ برابر)، حنجره (۱۰ تا ۱۸ برابر)، معده (۲ تا ۳ برابر)، کلیه (۵ برابر)، آلت تناسلی مرد (۲ تا ۳ برابر) ، لوزالمعده (۲ تا ۵ برابر) مقعد (۵ تا ۶ مرتبه) وجود دارد.
منبع: نمناک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 − = 74

کلید مقابل را فعال کنید