کد خبر:255382
پ
وزیر اقتصاد ترکیه :

خرید نفت از ایران را ادامه می‌دهیم

وزیر اقتصاد ترکیه با بیان اینکه خواسته آمریکا برای قطع واردات نفت از ایران برای ما الزام‌آور نیست و ما تنها منافع خودمان را دنبال می‌کنیم، گفت: به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهیم.

خبرگزاری فارس: خرید نفت از ایران را ادامه می‌دهیم

به گزارش افق نیوز به نقل از راشاتودی، ترکیه به خواسته وزارت امور خارجه آمریکا از هم‌پیمانانش برای قطع واردات نفت از ایران توجهی نمی‌کند.

نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه گفته است تصمیم آمریکا برای ممانعت هم‌پیمانانش از خرید نفت ایران برای ما اهمیت ندارد و البته ما تنها تصمیم سازمان ملل متحد را توجه خواهیم کرد و فراتر از آن ما تنها منافع ملی خودمان را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین گفت: «ما به دوست خودمان ایران توجه می‌کنیم که با اقدامات ناعادلانه مواجه نشود».

اوایل این هفته وزارت امور خارجه آمریکا از همه هم‌پیمانان خود خواست تا خرید نفت از ایران را کاهش و یا حتی به صفر برسانند. خبرگزاری راشاتودی می‌نویسد: البته در حال حاضر همه واردکنندگان نظیر ژاپن، کره جنوبی و هند و نیز کشورهای اروپایی گفته‌اند آنها به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد. اتحادیه اروپا درباره این وضعیت ابراز نگرانی کرده است.

بنا به گفته اداره سازمان تنظیم بازار انرژی ترکیه در سه ماهه اول ۲۰۱۸ ترکیه نیمی از نفت خام موردنیازش را از ایران تأمین کرده است.

سازمان تنظیم بازار انرژی ترکیه همچنین اعلام کرده است که میزان واردات نفت ترکیه در سه ماهه نخست ۲۰۱۸ در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده و به ۸ میلیون و ۴۴۴ هزار تن کاهش یافته است.

بنا به اعلام این سازمان بیش از نیمی از کل واردات نفت خام ترکیه در این دوره از ایران وارد شده است.

با توجه به اهمیت صادرات نفت ایران به ترکیه مقامات این کشور صراحتاً علیه درخواست‌های آمریکا موضع‌گیری کردند.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 + = 39

کلید مقابل را فعال کنید