کد خبر:265324
پ

شاهکار مردم اصفهان در مدیریت مصرف آب شرب

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری اصفهان گفت: در تابستان سال جاری ۹.۶ درصد کاهش تولید آب داشتیم که می‌توانست اصفهان را به جیره‌بندی آب بکشاند اما مردم ۹ درصد کاهش مصرف در بخش شرب اعمال کردند.

افق نیوز/ هاشم امینی مدیر عامل آب و فاضلاب شهری اصفهان در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران اظهار داشت:

تابستان بسیار سختی را پشت سرگذاشتیم در حالیکه در تمامی سطح کشور به دلیل شرایط اقلیمی و خشکسالی‌های متوالی با کمبود بارش‌ها و تنش‌های آبی در ابعاد مختلف مواجه بودیم که در این بین فلات مرکزی ایران و استان اصفهان نیز که در فلات مرکزی واقع شده از شرایط بسیار سخت تابستان مستثنی نبودند و حتی نسبت به بسیاری از نقاط کشور تنش‌های آبی بیشتر را پشت سرگذاشتیم.

وی افزود: پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای سال آبی ۹۶ – ۹۷ سالی نرمال بود و سناریوهای تامین آب به صورت خوشبینانه تعیین شد اما وقتی به بهمن ماه رسیدیم دیدیم که بارش‌ها رخ نداده و مجموعه وزارت نیرو یک سناریو بسیار بدبینانه را برای آب شرب تعیین کرد.

امینی گفت: کاهش بارش‌ها و کاهش شدید آورد سد زاینده‌رود وضعیت تامین آب ۴ میلیون نفر در اصفهان و ۱٫۵ میلیون نفر در یزد را با تنش همراه کرد.

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری اصفهان درخصوص میزان آوردهای سد زاینده‌رود گفت: در سال آبی ۹۵،‌۹۶ یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون متر مکعب آورد زاینده رود را داشتیم در حالیکه در سال آبی ۹۶،‌۹۷ این میزان به ۶۷۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت.

وی ادامه داد: بر این اساس وزارت نیرو کشاورزان را از چرخه تخصیص آب حذف کرد و سهم بخش صنعت را ۴۰ درصد و سهم بخش شرب را ۲۰ درصد کاهش داد تا بتوانیم از شرایط تنش‌زای تابستان عبور کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید به نحوی برنامه‌ریزی می‌کردیم که کمترین قطعی آب را داشته باشیم گفت: در سناریوی اولیه حتی بحث نوبت‌بندی و جیره‌بندی که جزو خط قرمزهای ما هست نیز مطرح شده بود اما توانستیم با مدیریت بخش مصرف و همکاری کم‌نظیر مردم در اصفهان شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که نه تنها دچار جیره‌بندی نشویم بلکه مردم نسبت به دیگر نقاط کشور کمترین مشکلات اجتماعی را در خصوص محدودیت آبی در اصفهان داشتند.

امینی افزود: در مجموع ما ۲۰ درصد کاهش تخصیص آب در سال آبی اخیر داشتیم که منجر به کاهش تولید ۹٫۶۸ درصدی آب شد اما در عین حال با همکاری مردم شاهد کاهش ۹ درصدی مصرف آب شرب بودیم.

وی درخصوص توجه مردم اصفهان به اصلاح الگوی مصرف در بخش خانگی اذعان داشت: در سال ۸۶، سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در بخش خانگی در سطح اصفهان ۱۸۹ لیتر در روز بود که این میزان هم‌اکنون به ازای هر فرد به ۱۵۴ لیتر در روز رسیده و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در سال‌های آینده به ۱۳۰ لیتر برسد.

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری اصفهان با بیان اینکه راه نجات آب و راه کمک به آیندگان و فرزندان ما مدیریت مصرف است، گفت: در اصفهان به منظور بهینه‌سازی مصرف آب با صنایع بزرگ قراردادهایی امضا شده تا به جای آب خام از پساب فاضلاب استفاده کنند.

منبع
تسنیم
کلیدواژه : هاشم امینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 83 = 88

کلید مقابل را فعال کنید