مراسم تشییع و خاکسپاری فرشته طائرپور تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس سینما صبح امروز چهارشنبه ۲۷ مرداد با حضور جمعی از اهالی سینما در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از قرائت قرآن توسط مرتضی یراقبافان، احسان کرمی به عنوان مجری مراسم پشت تریبون قرار گرفت و گفت: برای من سخت است که اینجا بایستم،‌اما در بین راه غزل عزیز با من تماس گرفت و خواست این مراسم را اجرا کنم. قطعا همه شما که در اینجا ایستاده‌اید پر از خاطره هستید از خانم طائرپور مانند من که خاطرات شیرینی از او دارم اما من اینجا نمی‌خواهم درباره خاطرات صحبت کنم. گرفتاری ما از فردا و بعد از نبود خانم طائرپور شروع می‌شود. کسی که با تدبیر سعی می‌کرد پل معلق میان جامعه و دولت را نگه دارد و با نبود او ما با مشکل روبرو می‌شویم.

پس از آن علی شاکری پسر زنده‌یاد فرشته طائرپور پشت پشت تریبون قرار گرفت و در حالی که گریه می‌کرد گفت: پسر فرشته طائرپور بودن می‌شود یک زندگی پر از تجربه‌های عاشقانه که مهربانی و صبوری و انسانیت در آن موج می‌زند. مادر من همیشه تلاش کرد به همه اطرافیانش یاد بدهد که چگونه مثل یک مادر می‌توان عاشقانه زندگی کرد. او همیشه تلاش کرد به ما رسم مردانگی بیاموزد. می دانم که در اینجا فرزندان و برادران و همراهان زیادی دارد که برخی از آنها را من می‌شناسم و برخی را می‌دانم که به مرور زمان رفته رفته سعادت آشنایی با آنها را پیدا می‌کنم.

احسان کرمی در ادامه گفت: خانم طائرپور مستقیم مرا از پشت میکروفن رادیو به سینما آورد، اما چیزی که مهم است این است که خانم طائرپور به ما مردانگی می‌آموخت.

پس از آن غزل شاکری دختر زنده یاد طائرپور با چشمانی پر از اشک گفت: تشکر م‌ کنم از همه عزیزانی که اینجا هستند. در خود آمادگی صحت کردن نمی‌دیدم و می‌ترسیدم که نتوانم به درستی حرفی را بیان کنم پس یادداشت کوتاهی نوشتم تا برای شما بخوانم.

دختر تو بودن افتخار بزرگی است. من از زبان یکی از فرزندانت حرف می‌زنم زیرا جز علی عسل و من تعداد بیشماری از مردمان دورانت را می‌شناسم که برایشان مادری کردی و فرشته نگهبانشان بودی. امروز آمدیم تا در این روزهای سیاه درد و بیماری جسم خسته‌ات را به خاک بسپاریم و روح بزرگت را به آسمان بسپاریم تا بلندتر و رهاتر پرواز کنی.

بابت هر آنچه به وقت بودنت به یادگار گذاشتی تا ابد شاکریم، الهی که بر سر این آتش بر دل نشسته ما هم باران صبر و قراری ببارد. سفرت به خیر فرشته جسور و بلندپرواز من.»

در ادامه احسان کرمی گفت: غزل خواسته سختی از من داشت و می‌خواست در این مراسم بخواند اما می‌دانید که شدنی نیست. من می‌خواهم گلنار را بخوانم.

در ادامه و پس از اجرای قطعه «گلنار» توسط احسان کرمی از منوچهر محمدی تهیه‌کننده سینما دعوت شد تا چندکلامی سخن بگوید.

خانم طائرپور بهشت زیر پای شماست

منوچهر محمدی با قرار گرفتن پشت تریبون گفت: وقتی آدم یک خواهر داشته باشد و از دست بدهد خیلی سخت است.خانم طائرپور در این سالیان برای ما هم مادر بودند هم خواهر. من به واقع به دلیل بعضی کارهای صنفی ایشان را بیشتر می‌دیدم و همیشه دفترش و خودش درگیر مسائل و مشکلات اهل سینما بود و واقعا با نگاه مادرانه سعی می‌کرد مسائل را حل کند. من در جلسات مهمی که برای کارهای صنفی در سطح آقایان مسئولین بود، شجاع‌ترین فردی که در آنجا بی محابا و بی ترس از هر چیزی حرف می‌زد و از حقوق همه اهل سینما بدون کم و کاست دفاع می‌کرد خانم طائرپور بود که گاهی ما به او می‌گفتیم قدری آرام‌تر.

وی در ادامه گفت: واقعا نمی‌دانم چه بگویم ولی ناچارم رازی که بین من و خانم طائرپور و آقای شاهسواری مربوط به همین ماجرای درگیری و بیماری ایشان بود بگویم. من خواب کم می‌بینیم ولی در دومین هفته‌ای که ایشان در بیمارستان بودند خوابی دیدم و صبح که بیدار شدم، برای ایشان نوشتم و فرستادم. خواب دیدم یه جمعی از دوستان رفته بودیم به یک بیمارستان خیلی عجیب و غریب و خاصی عیادت خانم طائرپور، اتاقش پر از گل و هدیه بود و سر حال نشسته بود. ما نگرانش بودیم اما به ما گفت بچه‌ها اصلا نگران نباشید جای من خیلی خوب است. بلند شوید برویم کنار پنجره ببینید من کجا هستم. ما را کنار پنجره‌ای برد. دیدیم ساختمان بیمارستان روی یک دریایی بود و یک اسکله خیلی زیبایی در مقابلش بود. گفت صبر کنید من لباس بپوشم با هم برویم. ما را با خودش لب دریا برد.

محمدی ادامه داد: وقتی خواب را برایش نوشتم، عصر همان روز با من تماس گرفت، خیلی خوشحال شده بود، ولی واقعیت این است که وقتی دیروز این خبر را شنیدم، احساس کردم جایش همان جاست. آدمی که مادر زاده شده و در حق همه مادری کرده، یقینا بهشت زیر پای اوست. خانم طائرپور بهشت زیر پای شماست.

در ادامه محسن امیریوسفی کارگردان و رئیس کانون کارگردانان سینمای ایران پشت تریبون قرار گرفت و ضمن عرض تسلیت گفت: آخرین صحبتی که با خانم طائرپور داشتم، به من گفت این‌قدر به جلسات نرو، مراقب باش. گفتم من مراقبم، شما بیشتر مراقب باشید. گفت این مالیات مرا می‌کشد.

وی افزود: جلسات برای مالیات اهالی سینما، جلسات برای پروانه نمایش فیلم‌های توقیفی، جلسات صنفی و کاری و … محبتی بود که مدام خانم طائرپور به همه اهالی سینما داشتند؛ به موافقی و مخالفین خودشان. درس بزرگی برای ماست که در کارهای صنفی مرام و روش خانم طائرپور را الگوی خودمان قرار دهیم.

امیریوسفی اظهار کرد: آخرین نوشته خانم طائرپور متنی بود که خطاب به آقای رئیسی در وزارت بهداشت نوشتند که هر سینماگری که بمیرد، مسئولش آقای رئیسی در وزارت بهداشت است. امیدوارم حالا که خانم طائرپور در میان ما نیست، واکسیناسیون اهالی سینما زودتر شروع شود، چیزی که می‌دانم آرزوی خانم طائرپور بود. در این شرایطی که با صحبت‌های جدید وزیر پیشنهادی انگار داریم به سمت یک وزارت فقط ارشاد اسلامی و تمام پیش می‌رویم،‌ امیدوارم این اتفاق نیفتد. در این روزها نیاز بیشتری داشتیم به خانم طائرپور که همیشه شاجاعانه از موضع و درایت صنفی از حقوق سینماگران و همه اهالی سینما دفاع کند.

سید محمد بهشتی، ابراهیم داروغه‌زاده، منوچهر شاهسواری، غزل شاکری، احسان کرمی، هنگامه قاضیانی، روانبخش صادقی، محسن امیریوسفی، وحید جلیلوند، سید جواد هاشمی، سمیرا علایی، احد صادقی، محسن خانجهانی از جمله مدیران و هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

این گزارش در طول مراسم تکمیل می‌شود.