کد خبر:6901
پ

۲۰ مؤسسه آموزش عالي و تحقيقاتي برتر در سطح جهان معرفی شدند

جعفر مهراد رئيس مركز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري در خصوص دانشگاه‌هاي برتر جهان بر اساس استنادهاي بالا گفت: ۲۰ مؤسسه آموزش عالي و تحقيقاتي برتر كه از ميان ۴۰۵۰ مؤسسه در سطح جهان برگزيده شده‌اند به شرح ذيل است: از بين ۲۰ مؤسسه برتر، ۱۴ مورد در آمريكا، سه دانشگاه در انگلستان و يك […]

جعفر مهراد رئيس مركز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري در خصوص دانشگاه‌هاي برتر جهان بر اساس استنادهاي بالا گفت: ۲۰ مؤسسه آموزش عالي و تحقيقاتي برتر كه از ميان ۴۰۵۰ مؤسسه در سطح جهان برگزيده شده‌اند به شرح ذيل است:

از بين ۲۰ مؤسسه برتر، ۱۴ مورد در آمريكا، سه دانشگاه در انگلستان و يك دانشگاه در هر يك از كشورهاي كانادا، ژاپن و آلمان قرار دارد. اين مؤسسات حجم بسيار بالايي از مقالات را منتشر مي‌كنند. ۶ مؤسسه برتر بيش از يك ميليون استناد و ۱۴ مؤسسه ديگر بيش از نيم ميليون استناد را به خود اختصاص داده‌اند.

دانشگاه هاروارد با ۹۵۲۹۱ مقاله و با مجموع ۲٫۵۹۷٫۷۸۷ بار استناد تا سال ۲۰۰۹ در مقام اول جاي گرفته است. سهم عمده استنادها در دانشگاه هاروارد به رشته‌هاي علوم بهداشتي و زيستي مربوط مي‌شود و ۵ رشته برتر از نظر شمار استنادها عبارتند از پزشكي باليني، بيولوژي مولكولي و ژنتيك، بيولوژي وبيوشيمي، علوم اعصاب و رفتار، و ايمني شناسي است.

هاروارد در علوم طبيعي نيز رتبه‌هاي بالاتري را به خود اختصاص داده است. اين دانشگاه در بين رشته‌هاي فيزيك، شيمي، اقتصاد و بازرگاني، علوم زمين، محيط زيست و اكولوژي، رياضيات و علوم رايانه در بين ۲۰ مؤسسه برتر جهاني قرار دارد.

دانشگاه هاروارد در تحليل استنادي درباره Underage/College Drinking رتبه اول را كسب كرده است. پژوهش‌گر اين موضوع Henry Weschler است كه مقام اول پژوهش‌گري را در اين حوزه به خود اختصاص داده است.

در موضوع آلزايمر نيز Dennis Selkoeاز برترين‌ها محسوب مي‌شود. دو پژوهش‌گر ديگر در رشته ديابت جزو دانشمندان برتر اين دانشگاه هستند.

مهراد خاطرنشان كرد: مؤسسه ماكس پلانك با ۶۹٫۳۷۳ مقاله كه ۱٫۳۹۶٫۰۸۷ بار مورد استناد قرار گرفته‌اند در جايگاه دوم نشسته است. در اين مؤسسه حوزه علوم طبيعي با رشته‌هاي فيزيك، شيمي و علوم فضا پر استنادترين رشته‌ها به حساب مي‌آيند.

وي در ادامه تصريح كرد: در واقع اگر دقيق‌تر بيان كنيم، ماكس پلانك در فيزيك و علوم فضا رتبه اول و در شيمي حائز رتبه دوم است. بيولوژي مولكولي و ژنتيك و بيولوژي و بيوشيمي جزو ۵ رشته برتر اين مؤسسه محسوب مي‌شوند كه از اين نظر ماكس پلانك را در مجموع از نظر اين دو رشته در رتبه دوم قرار مي‌دهد.

رئيس مركز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري ادامه داد: دانشگاه جانز هاپكينز كه در بين ۲۰ مؤسسه برتر مقام سوم را دارد، ۴۵۰۲۲ مقاله توليد كرده است كه اين تعداد مقاله ۱٫۲۲۲٫۱۶۶ بار استناد دريافت كرده است. دانشگاه جانز هاپكينز در رشته Epigenetics برترين مؤسسه است و دو پژوهش‌گر برتر آن يعني Stephen Baylin و John Herman به ترتيب مقام‌هاي اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند.

مهراد اظهار داشت: رتبه چهارم به دانشگاه واشنگتن با ۵۴۱۹۸ مقاله و با كل ۱٫۱۴۷٫۲۸۳ بار استناد تعلق دارد. در دپارتمان علوم زمين و فضا مربوط به اين دانشگاه، Minze Stuiver يكي از ۲۰ دانشمند پراستناد در علوم زمين است.

براساس اين گزارش، نخستين دانشگاه از پنج دانشگاه كاليفرنيا موجود در اين رده‌بندي دانشگاه استنفورد با مجموع ۴۸٫۸۴۶ مقاله و كل ۱٫۱۳۸٫۷۹۵ بار استناد داراي رتبه پنجم است. پژوهش‌گر رتبه دوم در رشته رياضي يعني Robert Tibshiran وابسته به اين دانشگاه است.
دانشگاه استنفورد در موضوع خاص “ابررساناها با درجه حرارت بالا ” با توليد ۷۴ مقاله(با ۳۱۲۰ بار استناد) در بين ۴ مؤسسه برتر قرار دارد.

سرپرست ISI در ادامه گفت: آزمايشگاه ملي لس‌آلموس، دانشگاه توكيو و آزمايشگاه ملي اوك‌ريج به ترتيب با توليد ۲۱۱ مقاله( ۳۴۱۵ استناد)، ۲۶۳ مقاله( ۳۲۹۹ استناد)، ۲۷۳ مقاله(۳۱۳۳ استناد) به ترتيب داراي رتبه‌هاي اول تا سوم هستند.

وي افزود: دومين دانشگاه كاليفرنيا كه داراي رتبه ۶ است، دانشگاه كاليفرنيا در لس‌آنجلس است. اين دانشگاه با ۵۵۲۳۷ مقاله، در مجموع ۱٫۰۷۷٫۶۹ بار مورد استناد قرار گرفته است.

مهراد تأكيد كرد: يكي از پراستنادترين پژوهش‌گران در رشته علوم فضا و پژوهش‌گر رتبه اول در موضوع Microwave Background Radiation ، ادوارد رايت است كه به بخش آسترونومي و آستروفيزيك اين دانشگاه وابسته است. ساير دانشگاه‌هاي كاليفرنيا عبارتند از دانشگاه بركلي در رتبه ۸(۴۶٫۹۸۴ مقاله با ۹۴۵٫۸۱۷ استناد)، دانشگاه كاليفرنيا در سانفرانسيسكو در رتبه ۹(۳۶٫۱۰۶ مقاله با ۹۳۹٫۳۰۲ استناد)و دانشگاه كاليفرنيا در سان ديه‌گو در رتبه ۱۲(۴۰٫۷۸۹ مقاله با ۸۹۹٫۸۳۲ استناد).

همچنين در بين دانشگاه‌هاي برتر بيست‌گانه، دانشگاه ميشيگان در رتبه ۷ با ۵۴٫۶۱۲ مقاله با مجموع ۹۴۸٫۶۲۱ بار استناد قرار دارد.

سهم پزشكي باليني با ۱۶٫۳۱۴ مقاله و با ۳۲۴٫۷۰۱ بار استناد در بين استنادهاي دانشگاه ميشيگان قابل توجه است. رتبه ۱۰ مربوط به دانشگاه پنسيلوانيا است.

مهراد در پايان گفت: ساير دانشگاه‌ها در اين فهرست شامل دانشگاه ژاپن با رتبه ۱۱، دانشگاه تورنتو در كانادا با رتبه ۱۳ و سه دانشگاه انگليسي يعني يونيورسيتي كالج لندن با رتبه ۱۴، دانشگاه كمبريج با رتبه ۱۸ و دانشگاه آكسفورد با رتبه ۱۹ است. چهار دانشگاه آمريكا بقيه فهرست را تشكيل مي‌دهد. دانشگاه كلمبيا با رتبه ۱۵، دانشگاه ييل با رتبه ۱۶، انستيتو تكنولوژي ماساچوست با رتبه ۱۷ و دانشگاه ويسكانسين با رتبه ۱۸٫

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

94 − 88 =

کلید مقابل را فعال کنید